Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Raad van State: vergunning coffeeshop mag voor bepaalde tijd

Raad van State: vergunning coffeeshop mag voor bepaalde tijd

DEN HAAG (ANP) - Burgemeesters mogen een tijdslimiet van vijf jaar stellen aan een vergunning voor coffeeshops. Die uitspraak deed de Raad van State (RvS) woensdag in een zaak die was aangespannen door twee coffeeshops in Roermond tegen de gemeente. Voormalig burgemeester Rianne Donders (CDA) van Roermond wilde de exploitant van Skunk en Sky slechts voor vijf jaar een vergunning geven. De exploitant wilde een vergunning voor onbepaalde tijd. Maar de RvS stelt de burgemeester deels in het gelijk: vanwege de openbare orde en het woon- en leefklimaat mag de burgemeester een tijdelijke vergunning geven.

Zodoende kan de burgemeester na een aantal jaren opnieuw bekijken of de vergunning verlengd kan worden, in het licht van diezelfde openbare orde en het leefklimaat. Volgens de Europese richtlijnen mag een burgemeester de duur van exploitatievergunningen alleen beperken als er een "dwingende reden van algemeen belang is" om dat te doen. Dat is hier het geval, oordeelt de RvS. Omwonenden ervaren namelijk veel overlast van de coffeeshops.

Burgemeester Donders wilde bovendien de vergunning aanbesteden, zodat ook andere gegadigden de shops konden overnemen. Volgens de regels van een horecavergunning zou een coffeeshop onbeperkt kunnen worden geëxploiteerd door steeds dezelfde eigenaar. Maar wanneer die voor een coffeeshop wordt beschouwd als een "schaarse" vergunning, moet die wettelijk worden aanbesteed, aldus de gemeente Roermond. Zover gaat de Raad van State niet. "De Raad zegt niets over een schaarse vergunning", benadrukte de woordvoerder. "Dit is iets waarover later eventueel nog een procedure kan volgen."

Expertise en ervaring

Wel erkent de woordvoerder dat de uitspraak van de raad landelijke consequenties heeft. Burgemeesters kunnen in het kader van de openbare orde en het woon- en leefklimaat een tijdelijke vergunning geven, in plaats van de nu gangbare onbepaalde vergunning.

Branchevereniging PCN van cannabisondernemers betreurt de uitspraak, omdat die het coffeeshops nog moeilijker zou maken om te functioneren. "Deze uitspraak zal leiden tot een periodieke stoelendans rondom coffeeshops, waarbij de expertise en ervaring die de huidige ondernemers hebben opgebouwd eenvoudig verloren kan gaan", aldus het PCN.

Meer uit Binnenland

Studie naar MS-patiënten die stamceltherapie kregen in buitenland

UTRECHT (ANP) - Twee ziekenhuizen zijn op zoek naar MS-patiënten die in het buitenland stamceltherapie kregen. Volgens het St. Antonius Ziekenhuis in Utrecht en het Amsterdam UMC reisden afgelopen jaren honderden mensen met MS naar het buitenland voor zo'n therapie.

2 minuten geleden
Ook in 2025 tientallen fatale stalbranden, verzekeraars bezorgd

DEN HAAG (ANP) - Alle aandacht voor branden in stallen heeft vooralsnog niet veel vooruitgang opgeleverd. Volgens cijfers van het Verbond van Verzekeraars kwamen vorig jaar ruim 60.000 dieren om door stalbranden. Een jaar eerder lag het aantal slachtoffers met bijna 63.000 in dezelfde orde van grootte. Zowel de verzekeraars als de brandweer vinden de aantallen te hoog. Ook LTO Nederland benadrukt dat het aantal branden verder omlaag moet.

2 uur geleden
Bewoners aardbevingsgebied Groningen blijven kritisch op herstel

GRONINGEN (ANP) - Bewoners van het aardbevingsgebied in Groningen zijn nog steeds erg kritisch op de langdurige operatie om hun huizen te herstellen of versterken. Door de complexiteit en onzekerheid van het jarenlange proces ervaren mensen stress en frustratie, waardoor ze onder meer fysieke en mentale gezondheidsklachten hebben. Ook het vertrouwen in de overheid neemt niet echt toe.

3 uur geleden
Dode bij steekpartij Hoofddorp

HOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".

9 uur geleden
Kabinet kijkt naar stapsgewijze toetreding nieuwe EU-lidstaten

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.

12 uur geleden
Koning: Trump duidelijk gemaakt dat we het oneens zijn

MIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."

12 uur geleden
Belastingdienst vindt mogelijk relevante data enquête toeslagen

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.

14 uur geleden