Raad van State: vergunning coffeeshop mag voor bepaalde tijd
DEN HAAG (ANP) - Burgemeesters mogen een tijdslimiet van vijf jaar stellen aan een vergunning voor coffeeshops. Die uitspraak deed de Raad van State (RvS) woensdag in een zaak die was aangespannen door twee coffeeshops in Roermond tegen de gemeente. Voormalig burgemeester Rianne Donders (CDA) van Roermond wilde de exploitant van Skunk en Sky slechts voor vijf jaar een vergunning geven. De exploitant wilde een vergunning voor onbepaalde tijd. Maar de RvS stelt de burgemeester deels in het gelijk: vanwege de openbare orde en het woon- en leefklimaat mag de burgemeester een tijdelijke vergunning geven.
Zodoende kan de burgemeester na een aantal jaren opnieuw bekijken of de vergunning verlengd kan worden, in het licht van diezelfde openbare orde en het leefklimaat. Volgens de Europese richtlijnen mag een burgemeester de duur van exploitatievergunningen alleen beperken als er een "dwingende reden van algemeen belang is" om dat te doen. Dat is hier het geval, oordeelt de RvS. Omwonenden ervaren namelijk veel overlast van de coffeeshops.
Burgemeester Donders wilde bovendien de vergunning aanbesteden, zodat ook andere gegadigden de shops konden overnemen. Volgens de regels van een horecavergunning zou een coffeeshop onbeperkt kunnen worden geëxploiteerd door steeds dezelfde eigenaar. Maar wanneer die voor een coffeeshop wordt beschouwd als een "schaarse" vergunning, moet die wettelijk worden aanbesteed, aldus de gemeente Roermond. Zover gaat de Raad van State niet. "De Raad zegt niets over een schaarse vergunning", benadrukte de woordvoerder. "Dit is iets waarover later eventueel nog een procedure kan volgen."
Expertise en ervaring
Wel erkent de woordvoerder dat de uitspraak van de raad landelijke consequenties heeft. Burgemeesters kunnen in het kader van de openbare orde en het woon- en leefklimaat een tijdelijke vergunning geven, in plaats van de nu gangbare onbepaalde vergunning.
Branchevereniging PCN van cannabisondernemers betreurt de uitspraak, omdat die het coffeeshops nog moeilijker zou maken om te functioneren. "Deze uitspraak zal leiden tot een periodieke stoelendans rondom coffeeshops, waarbij de expertise en ervaring die de huidige ondernemers hebben opgebouwd eenvoudig verloren kan gaan", aldus het PCN.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Frans Timmermans wil niet nu al "te hard" bezuinigen op bijvoorbeeld de zorg, om nu al geld vrij te maken waarmee een volgend kabinet de defensie-uitgaven verder kan opvoeren. In het WNL-programma Café Kockelmann zei hij te hebben geleerd van het kabinet-Rutte II, waarin VVD en PvdA volgens hem harder bezuinigden dan nodig was.
4 uur geledenHAREN (ANP) - Op zeker vijftien adressen in Zuidlaren en Haren zijn de afgelopen weken brieven bezorgd waarin "belastende teksten" staan. Ook zit er een foto bij van een nog onbekende persoon, meldt de politie.
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland komen zondagochtend en -middag zware windstoten voor, vooral in de kustgebieden. Het KNMI geeft code geel af voor Noord-Holland, Friesland, Groningen en het Waddengebied.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een man met een nepvuurwapen is aangehouden bij een woning aan het Salamancapad in de Utrechtse universiteitswijk Utrecht Science Park, meldt de politie. De 24-jarige man uit Almelo was net teruggekomen van een verkleedpartij.
11 uur geledenSLIEDRECHT (ANP) - De demonstratie van AZC Alert Sliedrecht komende zaterdag gaat niet door. De organisatoren melden dat hooligans mogelijk wilden komen om "rotzooi" te trappen en dat Sliedrechtse jongeren vuurwerk wilden afsteken. "Ondanks dat bij geen enkele van de demonstraties onder de vlag van het Landelijk Estafetteprotest ongeregeldheden hebben plaatsgevonden, willen wij niet het risico lopen dat Sliedrecht te maken krijgt met Malieveld-toestanden", schrijven de organisatoren op Facebook.
12 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een medewerker van de Rotterdamse politie is ontslagen vanwege "ernstig plichtsverzuim". Hij zit momenteel vast omdat hij wordt verdacht van meerdere zedenmisdrijven, meldt de politie. De verdachte zou tussen 2020 en 2024 zeker vier minderjarige jongens seksueel hebben misbruikt. Ook zou hij onrechtmatig politiesystemen hebben ingezien en wordt zijn rol onderzocht bij een incident waarbij een arrestant gewond raakte.
12 uur geledenALKMAAR (ANP) - De vermiste 25-jarige Tijn uit Alkmaar is dood aangetroffen, meldt het Openbaar Ministerie. De twee mannen die eerder zijn opgepakt, worden verdacht van moord dan wel doodslag en het wegmaken van Tijns lichaam.
13 uur geleden