
Raad positief over nieuwe griepvaccins: minder ziekenhuisopnames
DEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad ziet het inzetten van drie vernieuwde griepvaccins wel zitten, mits de kosten daarvan opwegen tegen de gezondheidswinst. Van twee van de nieuwe vaccins is duidelijk dat ze ouderen 10 tot 30 procent meer bescherming bieden tegen een ziekenhuisopname door het griepvirus dan de vaccins die nu worden gebruikt. De derde variant werkt mogelijk ook beter, maar "niet zo veel beter dat er een duidelijke voorkeur kan worden uitgesproken", stelt de raad in een advies.
Experts van het adviesorgaan hebben van vier vernieuwde vaccins bekeken of het wenselijk is om ze te gaan gebruiken voor de jaarlijkse vaccinatierondes. Van een daarvan, op basis van celkweken, konden ze niet goed bepalen of het beter werkt dan de huidige vaccins. "Er zijn te weinig goede studies om daar een uitspraak over te doen en de uitkomsten van de studies zijn niet consistent."
De andere vernieuwde vaccins hebben bijvoorbeeld een hogere dosis antigeen, of er is een hulpstof aan toegevoegd voor een beter effect. Vooral voor mensen uit risicogroepen vanaf vijftig jaar ziet de Gezondheidsraad meerwaarde van de vernieuwde types.
Iedereen vanaf zestig jaar komt in Nederland in aanmerking voor de griepprik. Ook mensen die een hoger risico lopen op complicaties bij griep kunnen de prik krijgen. Daardoor lopen ze minder kans om bijvoorbeeld met een longontsteking in het ziekenhuis te belanden.
Fabrikanten werken intussen aan meer nieuwe vaccins. Zo zijn mRNA-vaccins in ontwikkeling die zowel tegen griep als tegen het coronavirus beschermen.
Meer uit Gezond
MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.
3 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.
4 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
5 dagen geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.
1 week geleden