Raad positief over nieuwe griepvaccins: minder ziekenhuisopnames
DEN HAAG (ANP) - De Gezondheidsraad ziet het inzetten van drie vernieuwde griepvaccins wel zitten, mits de kosten daarvan opwegen tegen de gezondheidswinst. Van twee van de nieuwe vaccins is duidelijk dat ze ouderen 10 tot 30 procent meer bescherming bieden tegen een ziekenhuisopname door het griepvirus dan de vaccins die nu worden gebruikt. De derde variant werkt mogelijk ook beter, maar "niet zo veel beter dat er een duidelijke voorkeur kan worden uitgesproken", stelt de raad in een advies.
Experts van het adviesorgaan hebben van vier vernieuwde vaccins bekeken of het wenselijk is om ze te gaan gebruiken voor de jaarlijkse vaccinatierondes. Van een daarvan, op basis van celkweken, konden ze niet goed bepalen of het beter werkt dan de huidige vaccins. "Er zijn te weinig goede studies om daar een uitspraak over te doen en de uitkomsten van de studies zijn niet consistent."
De andere vernieuwde vaccins hebben bijvoorbeeld een hogere dosis antigeen, of er is een hulpstof aan toegevoegd voor een beter effect. Vooral voor mensen uit risicogroepen vanaf vijftig jaar ziet de Gezondheidsraad meerwaarde van de vernieuwde types.
Iedereen vanaf zestig jaar komt in Nederland in aanmerking voor de griepprik. Ook mensen die een hoger risico lopen op complicaties bij griep kunnen de prik krijgen. Daardoor lopen ze minder kans om bijvoorbeeld met een longontsteking in het ziekenhuis te belanden.
Fabrikanten werken intussen aan meer nieuwe vaccins. Zo zijn mRNA-vaccins in ontwikkeling die zowel tegen griep als tegen het coronavirus beschermen.
Meer uit Gezond
ROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC in Rotterdam gaat vanaf maandag bij te vroeg geboren baby's op de intensive care een DNA-test uitvoeren om doofheid door antibiotica te voorkomen. De test moet uitwijzen welke kinderen een genetische mutatie hebben waardoor ze gehoorschade kunnen ontwikkelen door het medicijn gentamicine. Een op de drie- tot vierhonderd kinderen heeft de mutatie en kan blijvende doofheid ontwikkelen nadat ze gentamicine hebben gekregen.
3 dagen geledenNIJMEGEN (ANP) - De wekenlange quarantaine van twaalf Radboudumc-medewerkers omdat zij mogelijk waren blootgesteld aan het hantavirus, was vermijdbaar. Dat concludeert een onderzoeksteam in een rapport dat het ziekenhuis vrijdag publiceerde.
6 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - De ebola-uitbraak in Congo is de op een na grootste uitbraak van het virus die ooit wereldwijd is vastgelegd. Alleen de epidemie van 2014-2016 in West-Afrika was omvangrijker.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Een commerciële pijnkliniek in Velsen-Noord mag mensen met chronische coronaklachten niet zomaar meer het middel lidocaïne geven. De stof is daar namelijk niet voor goedgekeurd. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zegt dat er "een risico voor de patiëntveiligheid" bestaat en wil dat Excellent Care Clinics daarom stopt met de behandeling.
1 week geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn getroffen door de zwaarste uitbraak van de mazelen in 35 jaar. Nieuwszender CNN bericht dat in de laatste achttien maanden meer besmettingen zijn gemeld dan in de voorgaande 25 jaar samen.
1 week geledenZWOLLE (ANP) - Twee psychiaters en twee gz-psychologen hebben van het Regionaal Tuchtcollege Zwolle (RTG) een waarschuwing gekregen omdat ze hun beroepsgeheim hebben geschonden. Een voormalig verpleegkundige die werd verdacht van betrokkenheid bij ongeveer twintig sterfgevallen in het Wilhelmina Ziekenhuis Assen, had een klacht tegen ze ingediend.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - De speciale expertisecentra waarin mensen met postcovid kunnen worden behandeld, blijven zeker een jaar langer open. Zorgminister Sophie Hermans (VVD) meldt in een Kamerbrief dat geld dat hiervoor is vrijgemaakt nog niet op is, waardoor de centra in 2027 open kunnen blijven.
2 weken geleden