Qbuzz mag bestelling bussen bij noodlijdend Ebusco schrappen
UTRECHT (ANP) - Qbuzz mag de order van 45 elektrische bussen bij Ebusco annuleren. Dit meldt de rechtbank in Utrecht woensdag, nadat Ebusco een kort geding had aangespannen tegen Qbuzz. De bussen zijn al gemaakt en de meeste zijn al klaar om geleverd te worden, maar Qbuzz wilde de order annuleren omdat Ebusco te laat was met het leveren van de voertuigen. De bussenbouwer wilde via de rechter afdwingen dat Qbuzz de bussen toch betaalt.
Het oordeel van de rechter vergroot de zorgen van de Deurnese bussenfabrikant. Ebusco heeft last van productieproblemen, waardoor de verliezen dit jaar zo sterk zijn opgelopen dat analisten vrezen voor het voortbestaan van het bedrijf. Het verlies van de order van Qbuzz legt volgens Ebusco flinke druk op de financiën. Om de financiën op de korte termijn op peil te houden, heeft Ebusco de productie "grotendeels" stilgelegd in afwachting van de uitkomst van de rechtszaak en het voltooien van het uitgeven van nieuwe aandelen bij aandeelhouders. Donderdag stemmen aandeelhouders of zij hiervoor goedkeuring geven.
Dat Qbuzz de overeenkomst van de rechter mag ontbinden, komt doordat Ebusco zich niet houdt aan de vaststellingsovereenkomst. Daarin staat dat Qbuzz de overeenkomst mag opzeggen als Ebusco de bussen niet op tijd levert en Qbuzz de langere levertijd onredelijk vindt. Ook bestaat volgens de rechter "het ernstige vermoeden" dat Ebusco de onderhoudsverplichtingen en verstrekte garanties niet zal nakomen.
Uitstel oplevering
Ebusco moest in eerste instantie de bussen in maart dit jaar aan Qbuzz leveren volgens de afspraken. Toen duidelijk werd dat Ebusco dit niet zou halen, spraken de bedrijven af dat Qbuzz ze uiterlijk op 1 september zou krijgen. Later liet Ebusco weten dat de eerste bussen pas in de week van 28 oktober geleverd kunnen worden en de rest begin 2025. Voor Qbuzz was dit de aanleiding om de deal op te zeggen.
De rechter benadrukt dat Qbuzz zelf ook een verplichting heeft richting de eigen opdrachtgever om op tijd te kunnen rijden met de nieuwe bussen. De vervoerder heeft ze vanaf 15 december nodig voor de nieuwe dienstregeling.
1,2 miljoen euro 'vertragingsschade'
Verder heeft de rechter geoordeeld dat Qbuzz beslag mocht leggen op een van de rekeningen van Ebusco. De streekvervoerder deed dit omdat Ebusco ruim 1,2 miljoen euro moet betalen om "vertragingsschade".
Qbuzz wil niet reageren op het vonnis. Het bedrijf rijdt onder andere in Groningen, Drenthe en rond de stad Utrecht onder de naam U-OV.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - In de Perzische Golf bevinden zich op dit moment "enige tientallen" schepen onder Nederlandse vlag. Dat meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR), die de ontwikkelingen in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran "nauwgezet" volgt. "De gevolgen voor de scheepvaart zijn op dit moment nog niet in te schatten", zegt Cathelijne Bouwkamp, adviseur op maritiem recht en security bij de organisatie.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De United Kingdom Maritime Trade Operations (UKMTO) heeft een waarschuwing uitgestuurd voor schepen in de zeeën rond Iran. De organisatie, die advies en coördinatie biedt op het gebied van maritieme veiligheid, stelt dat zeevarenden op moeten letten door de militaire activiteit in de regio.
1 uur geledenWENEN (ANP/AFP) - De aanvallen op Iran van zaterdag nopen oliekartel OPEC+ mogelijk om de oliekraan extra open te draaien. OPEC+ zal de mogelijkheid van een grotere verhoging van de olieproductie overwegen wanneer belangrijke leden zondag bijeenkomen, meldt persbureau Bloomberg op basis van een van de afgevaardigden bij de organisatie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartmaatschappijen verspreid over de wereld schrappen zaterdag vluchten naar het Midden-Oosten om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. KLM schrapte bijvoorbeeld een vlucht naar Tel Aviv. Andere grote maatschappijen kwamen met soortgelijke maatregelen.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Huiseigenaren zijn dit jaar gemiddeld 5,3 procent meer kwijt aan onroerendezaakbelasting (ozb), maar in sommige gemeenten kan de stijging oplopen tot tientallen procenten. Dat komt naar voren uit het jaarlijkse woonlastenonderzoek van Vereniging Eigen Huis (VEH) onder Nederlandse gemeenten. De belangenorganisatie maakt zich grote zorgen over de komende jaren.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Bitcoin en andere cryptomunten zijn scherp in waarde gedaald nadat Israël zaterdag aankondigde een preventieve aanval op Iran te hebben uitgevoerd. Volgens gegevens van cryptodatabase CoinGecko is in de directe nasleep van het nieuws ongeveer 128 miljard dollar aan marktwaarde op de cryptomarkt weggevaagd.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt zijn vlucht naar Tel Aviv van zaterdagochtend om de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran. Dat heeft een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij zaterdagochtend laten weten. Mogelijk hebben de aanvallen nog meer consequenties voor het vluchtschema van KLM, maar dat is de maatschappij nog in kaart aan het brengen.
5 uur geleden