Qbuzz mag bestelling bussen bij noodlijdend Ebusco schrappen
UTRECHT (ANP) - Qbuzz mag de order van 45 elektrische bussen bij Ebusco annuleren. Dit meldt de rechtbank in Utrecht woensdag, nadat Ebusco een kort geding had aangespannen tegen Qbuzz. De bussen zijn al gemaakt en de meeste zijn al klaar om geleverd te worden, maar Qbuzz wilde de order annuleren omdat Ebusco te laat was met het leveren van de voertuigen. De bussenbouwer wilde via de rechter afdwingen dat Qbuzz de bussen toch betaalt.
Het oordeel van de rechter vergroot de zorgen van de Deurnese bussenfabrikant. Ebusco heeft last van productieproblemen, waardoor de verliezen dit jaar zo sterk zijn opgelopen dat analisten vrezen voor het voortbestaan van het bedrijf. Het verlies van de order van Qbuzz legt volgens Ebusco flinke druk op de financiën. Om de financiën op de korte termijn op peil te houden, heeft Ebusco de productie "grotendeels" stilgelegd in afwachting van de uitkomst van de rechtszaak en het voltooien van het uitgeven van nieuwe aandelen bij aandeelhouders. Donderdag stemmen aandeelhouders of zij hiervoor goedkeuring geven.
Dat Qbuzz de overeenkomst van de rechter mag ontbinden, komt doordat Ebusco zich niet houdt aan de vaststellingsovereenkomst. Daarin staat dat Qbuzz de overeenkomst mag opzeggen als Ebusco de bussen niet op tijd levert en Qbuzz de langere levertijd onredelijk vindt. Ook bestaat volgens de rechter "het ernstige vermoeden" dat Ebusco de onderhoudsverplichtingen en verstrekte garanties niet zal nakomen.
Uitstel oplevering
Ebusco moest in eerste instantie de bussen in maart dit jaar aan Qbuzz leveren volgens de afspraken. Toen duidelijk werd dat Ebusco dit niet zou halen, spraken de bedrijven af dat Qbuzz ze uiterlijk op 1 september zou krijgen. Later liet Ebusco weten dat de eerste bussen pas in de week van 28 oktober geleverd kunnen worden en de rest begin 2025. Voor Qbuzz was dit de aanleiding om de deal op te zeggen.
De rechter benadrukt dat Qbuzz zelf ook een verplichting heeft richting de eigen opdrachtgever om op tijd te kunnen rijden met de nieuwe bussen. De vervoerder heeft ze vanaf 15 december nodig voor de nieuwe dienstregeling.
1,2 miljoen euro 'vertragingsschade'
Verder heeft de rechter geoordeeld dat Qbuzz beslag mocht leggen op een van de rekeningen van Ebusco. De streekvervoerder deed dit omdat Ebusco ruim 1,2 miljoen euro moet betalen om "vertragingsschade".
Qbuzz wil niet reageren op het vonnis. Het bedrijf rijdt onder andere in Groningen, Drenthe en rond de stad Utrecht onder de naam U-OV.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP) - Op de aandelenbeurzen van Japan en Zuid-Korea gingen de graadmeters maandag omhoog. Beleggers trokken zich op aan een bericht van nieuwssite Axios over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts verwachten dat de woonboulevards ook dit jaar weer een kleine piek in bezoekers hebben op tweede paasdag. Hoewel het allang niet meer de aantallen van vroeger zijn, zoeken mensen volgens de kenners nog altijd naar vertier met het gezin. De laatste jaren lopen de bezoekersaantallen wel weer op.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kappers kiezen er steeds vaker voor om als zelfstandig ondernemer te werken. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van data uit het Handelsregister van de Kamer van Koophandel (KVK). Op 1 april staan er ruim 27.000 kappers ingeschreven als zzp'er bij de KVK, een stijging van 17 procent ten opzichte van vijf jaar eerder. Nu werkt meer dan driekwart van de ingeschreven kappers als zzp'er.
2 uur geledenWENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
18 uur geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
20 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
22 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
23 uur geleden