Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Qbuzz mag bestelling bussen bij noodlijdend Ebusco schrappen

Qbuzz mag bestelling bussen bij noodlijdend Ebusco schrappen

UTRECHT (ANP) - Qbuzz mag de order van 45 elektrische bussen bij Ebusco annuleren. Dit meldt de rechtbank in Utrecht woensdag, nadat Ebusco een kort geding had aangespannen tegen Qbuzz. De bussen zijn al gemaakt en de meeste zijn al klaar om geleverd te worden, maar Qbuzz wilde de order annuleren omdat Ebusco te laat was met het leveren van de voertuigen. De bussenbouwer wilde via de rechter afdwingen dat Qbuzz de bussen toch betaalt.

Het oordeel van de rechter vergroot de zorgen van de Deurnese bussenfabrikant. Ebusco heeft last van productieproblemen, waardoor de verliezen dit jaar zo sterk zijn opgelopen dat analisten vrezen voor het voortbestaan van het bedrijf. Het verlies van de order van Qbuzz legt volgens Ebusco flinke druk op de financiën. Om de financiën op de korte termijn op peil te houden, heeft Ebusco de productie "grotendeels" stilgelegd in afwachting van de uitkomst van de rechtszaak en het voltooien van het uitgeven van nieuwe aandelen bij aandeelhouders. Donderdag stemmen aandeelhouders of zij hiervoor goedkeuring geven.

Dat Qbuzz de overeenkomst van de rechter mag ontbinden, komt doordat Ebusco zich niet houdt aan de vaststellingsovereenkomst. Daarin staat dat Qbuzz de overeenkomst mag opzeggen als Ebusco de bussen niet op tijd levert en Qbuzz de langere levertijd onredelijk vindt. Ook bestaat volgens de rechter "het ernstige vermoeden" dat Ebusco de onderhoudsverplichtingen en verstrekte garanties niet zal nakomen.

Uitstel oplevering

Ebusco moest in eerste instantie de bussen in maart dit jaar aan Qbuzz leveren volgens de afspraken. Toen duidelijk werd dat Ebusco dit niet zou halen, spraken de bedrijven af dat Qbuzz ze uiterlijk op 1 september zou krijgen. Later liet Ebusco weten dat de eerste bussen pas in de week van 28 oktober geleverd kunnen worden en de rest begin 2025. Voor Qbuzz was dit de aanleiding om de deal op te zeggen.

De rechter benadrukt dat Qbuzz zelf ook een verplichting heeft richting de eigen opdrachtgever om op tijd te kunnen rijden met de nieuwe bussen. De vervoerder heeft ze vanaf 15 december nodig voor de nieuwe dienstregeling.

1,2 miljoen euro 'vertragingsschade'

Verder heeft de rechter geoordeeld dat Qbuzz beslag mocht leggen op een van de rekeningen van Ebusco. De streekvervoerder deed dit omdat Ebusco ruim 1,2 miljoen euro moet betalen om "vertragingsschade".

Qbuzz wil niet reageren op het vonnis. Het bedrijf rijdt onder andere in Groningen, Drenthe en rond de stad Utrecht onder de naam U-OV.

Meer uit Financieel

Tientallen Ierse tankstations leeg na dagenlang brandstofprotest

DUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.

47 minuten geleden
Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

2 uur geleden
Bouwmarkten zien flinke stijging in verkoop jerrycans

DEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.

2 uur geleden
Bond: piloten vrezen straf bij weigeren vliegen in Midden-Oosten

MONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.

3 uur geleden
Stefano Gabbana gestopt als voorzitter modehuis Dolce & Gabbana

MILAAN (ANP) - Stefano Gabbana is gestopt als voorzitter van het Italiaanse modehuis Dolce & Gabbana. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van Italiaanse bedrijfsgegevens. Dolce & Gabbana bevestigde het nieuws later. De medeoprichter van Dolce & Gabbana trad al in december af, maar dat is nu pas naar buiten gekomen.

4 uur geleden
Staat verkleint belang in ABN AMRO tot onder de 25 procent

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse staat heeft zijn belang in ABN AMRO verder afgebouwd naar iets minder dan 25 procent. Dat komt naar voren uit meldingen bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).

4 uur geleden
Amsterdamse AEX-index opent met kleine plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag licht hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op de kleine winst van een dag eerder. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de wapenstilstand in het Midden-Oosten nauwlettend volgen. Later op de dag komen nog cijfers over de inflatie en het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten.

5 uur geleden