Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

QatarEnergy sluit opnieuw langjarige gasleveringsdeal tot na 2050

QatarEnergy sluit opnieuw langjarige gasleveringsdeal tot na 2050

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Het Qatarese staatsolie- en gasbedrijf QatarEnergy sluit opnieuw een langjarige overeenkomst voor de levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) die gaat tot voorbij 2050. Dit keer gaat het om een deal met het Italiaanse energieconcern Eni. Vorige week werd al een vergelijkbare deal gesloten met Shell voor de levering van lng aan Nederland en een week eerder bereikten de Qatari's al overeenstemming met het Franse TotalEnergies.

De eerste leveringen aan Eni beginnen volgens het contract in 2026 en de looptijd van de overeenkomst is 27 jaar. Volgens Qatar bevestigen deze deals de inzet van de Golfstaat om Europa te helpen met zijn energiebehoeften na het wegvallen van de gasleveringen uit Rusland. Maar de overeenkomsten lijken ook aan te tonen dat het nog een hele klus is voor de Europese Unie om in 2050 klimaatneutraal te worden.

"Energiebedrijven lijken ervan uit te gaan dat Europa meer gas nodig zal hebben dan politici voorspellen", constateert Christian Egenhofer, onderzoeker bij het Centre for European Policy Studies (CEPS). Hoewel het bedrijven is toegestaan om dit soort langetermijnovereenkomsten te ondertekenen, zijn er volgens persbureau Bloomberg in Brussel ook diplomaten met zorgen. Ze vrezen dat er wellicht te veel ingezet wordt op een toekomst met gas.

Andere kenners zeggen dat de deals een risico met zich meebrengen voor de betrokken bedrijven als de vraag naar gas straks flink gaat afnemen vanwege de overstap op hernieuwbare energie. "Private investeringen in de levering van fossiel gas na het midden van de eeuw lopen het risico te stranden", zegt Matthias Buck, directeur Europa bij Agora Energiewende. "Vooral omdat er veel vragen zijn over de toekomstige beschikbaarheid en kosten van koolstofafvang en -opslag."

Meer uit Financieel

Veel interesse voor failliete onlinewoonwinkel FonQ

UTRECHT (ANP) - Onlinewoonwinkel FonQ kan rekenen op veel interesse van partijen voor een doorstart. Dat melden de curatoren in het eerste faillissementsverslag. Om hoeveel geïnteresseerden het gaat, melden de curatoren niet.

21 minuten geleden
Nederlandse CO2-uitstoot gestegen door toename in energiesector

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.

1 uur geleden
FT: Zweden beschuldigt Rusland van manipuleren cijfers economie

STOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.

1 uur geleden
Kifid krijgt fors meer klachten over financiële dienstverleners

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben fors meer klachten ingediend over verzekeraars, banken en andere financiële dienstverleners bij klachteninstituut Kifid. Het instituut ontving vorig jaar in totaal 7832 klachten, ruim 1800 meer dan in 2024.

1 uur geleden
AEX-index zakt na nieuwe sluiting Straat van Hormuz door Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie en gas werden daardoor weer duurder na de forse prijsdalingen op vrijdag.

2 uur geleden
Fiscus en Dienst Toeslagen: geld per 1 mei naar rekening Rabobank

DEN HAAG (ANP) - Consumenten en bedrijven moeten geld dat ze betalen aan de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanaf 1 mei overmaken naar een ander rekeningnummer. Ook mensen die belasting of te veel ontvangen toeslagen terugkrijgen van deze diensten, krijgen dat vanaf volgende maand via een rekeningnummer van Rabobank. Hiervoor waarschuwen de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen.

2 uur geleden
Werkgevers: reiskostenvergoeding kan niet overal zomaar omhoog

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.

3 uur geleden