QatarEnergy sluit opnieuw langjarige gasleveringsdeal tot na 2050
DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Het Qatarese staatsolie- en gasbedrijf QatarEnergy sluit opnieuw een langjarige overeenkomst voor de levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) die gaat tot voorbij 2050. Dit keer gaat het om een deal met het Italiaanse energieconcern Eni. Vorige week werd al een vergelijkbare deal gesloten met Shell voor de levering van lng aan Nederland en een week eerder bereikten de Qatari's al overeenstemming met het Franse TotalEnergies.
De eerste leveringen aan Eni beginnen volgens het contract in 2026 en de looptijd van de overeenkomst is 27 jaar. Volgens Qatar bevestigen deze deals de inzet van de Golfstaat om Europa te helpen met zijn energiebehoeften na het wegvallen van de gasleveringen uit Rusland. Maar de overeenkomsten lijken ook aan te tonen dat het nog een hele klus is voor de Europese Unie om in 2050 klimaatneutraal te worden.
"Energiebedrijven lijken ervan uit te gaan dat Europa meer gas nodig zal hebben dan politici voorspellen", constateert Christian Egenhofer, onderzoeker bij het Centre for European Policy Studies (CEPS). Hoewel het bedrijven is toegestaan om dit soort langetermijnovereenkomsten te ondertekenen, zijn er volgens persbureau Bloomberg in Brussel ook diplomaten met zorgen. Ze vrezen dat er wellicht te veel ingezet wordt op een toekomst met gas.
Andere kenners zeggen dat de deals een risico met zich meebrengen voor de betrokken bedrijven als de vraag naar gas straks flink gaat afnemen vanwege de overstap op hernieuwbare energie. "Private investeringen in de levering van fossiel gas na het midden van de eeuw lopen het risico te stranden", zegt Matthias Buck, directeur Europa bij Agora Energiewende. "Vooral omdat er veel vragen zijn over de toekomstige beschikbaarheid en kosten van koolstofafvang en -opslag."
Meer uit Financieel
SINGAPORE - (ANP/RTR) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen stijgen.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een warmtepomp in huurwoningen moet veel goedkoper worden, vinden woningcorporaties, installateurs en fabrikanten. Daarvoor hebben de branches een plan gemaakt met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De samenwerking moet ertoe leiden dat de kosten van warmtepompen in een groot aantal huurwoningen met de helft omlaag gaan.
13 minuten geledenSINGAPORE - (ANP) - Goud heeft voor het eerst de prijs van 5000 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. Dat is omgerekend zo'n 4215 euro. De opgelopen spanningen tussen de Verenigde Staten en de NAVO over Groenland hebben de goudprijs in de afgelopen weken verder doen oplopen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese Unie moet nog meer als één blok opereren om zich te beschermen tegen andere grootmachten, zegt de president van De Nederlandsche Bank in het programma Buitenhof. Juist op economisch vlak is er volgens DNB-baas Olaf Sleijpen nog veel te winnen.
17 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India is van plan importheffingen voor bepaalde auto's uit de Europese Unie fors te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het tarief zou daarbij dalen naar 40 procent, terwijl dat nu nog kan oplopen tot 110 procent.
17 uur geledenWOLFSBURG (ANP) - Zonder een verlaging van de kosten voor Amerikaanse importheffingen kan Volkswagen een geplande nieuwe Audi-fabriek in de Verenigde Staten niet bouwen. Die waarschuwing geeft topman Oliver Blume in een interview met Handelsblatt. De kosten als gevolg van Donald Trumps heffingen zijn volgens hem zo hoog dat die fabriek niet te financieren is.
19 uur geledenLONDEN (ANP) - Polen maakt geen haast met de invoering van de euro, zegt de minister van Financiën van het land Andrzej Domański. Het Oost-Europese lid van de Europese Unie heeft de eenheidsmunt niet per se nodig omdat de economie al hard groeit, beargumenteerde hij in een interview met de Financial Times (FT).
21 uur geleden