QatarEnergy sluit opnieuw langjarige gasleveringsdeal tot na 2050
DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Het Qatarese staatsolie- en gasbedrijf QatarEnergy sluit opnieuw een langjarige overeenkomst voor de levering van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) die gaat tot voorbij 2050. Dit keer gaat het om een deal met het Italiaanse energieconcern Eni. Vorige week werd al een vergelijkbare deal gesloten met Shell voor de levering van lng aan Nederland en een week eerder bereikten de Qatari's al overeenstemming met het Franse TotalEnergies.
De eerste leveringen aan Eni beginnen volgens het contract in 2026 en de looptijd van de overeenkomst is 27 jaar. Volgens Qatar bevestigen deze deals de inzet van de Golfstaat om Europa te helpen met zijn energiebehoeften na het wegvallen van de gasleveringen uit Rusland. Maar de overeenkomsten lijken ook aan te tonen dat het nog een hele klus is voor de Europese Unie om in 2050 klimaatneutraal te worden.
"Energiebedrijven lijken ervan uit te gaan dat Europa meer gas nodig zal hebben dan politici voorspellen", constateert Christian Egenhofer, onderzoeker bij het Centre for European Policy Studies (CEPS). Hoewel het bedrijven is toegestaan om dit soort langetermijnovereenkomsten te ondertekenen, zijn er volgens persbureau Bloomberg in Brussel ook diplomaten met zorgen. Ze vrezen dat er wellicht te veel ingezet wordt op een toekomst met gas.
Andere kenners zeggen dat de deals een risico met zich meebrengen voor de betrokken bedrijven als de vraag naar gas straks flink gaat afnemen vanwege de overstap op hernieuwbare energie. "Private investeringen in de levering van fossiel gas na het midden van de eeuw lopen het risico te stranden", zegt Matthias Buck, directeur Europa bij Agora Energiewende. "Vooral omdat er veel vragen zijn over de toekomstige beschikbaarheid en kosten van koolstofafvang en -opslag."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel erna weer. Daarna krabbelden de olieprijzen weer op.
31 minuten geledenYANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.
1 uur geledenTIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) heeft vooralsnog geen signalen dat er momenteel kredietfraude wordt gepleegd na het grote datalek bij telecomprovider Odido. Consumenten dienen wel alert te blijven op verdachte mails en eventuele niet-bekende afschrijvingen van de bankrekening, waarschuwt BKR.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Na de forse verliezen van vorige week lieten de Europese aandelenmarkten dinsdag een krachtig herstel zien. Ook op Wall Street gingen de beursgraadmeters verder omhoog. Beleggers trokken zich op aan uitlatingen van Donald Trump. De Amerikaanse president gaf maandag aan dat de oorlog met Iran snel voorbij zal zijn. De angst voor een langdurige strijd in het olierijke Midden-Oosten nam daardoor af en zorgde voor een forse daling van de olieprijs.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Klanten van webwinkel bol kwamen afgelopen weekend terecht op een pagina van een andere klant, bevestigt een woordvoerder van bol na berichtgeving van Tweakers. Het was het gevolg van een "technisch incident" en overkwam "tientallen klanten", laat de woordvoerder weten.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij vertrekt volgend jaar uit Assen. Het hoofdkantoor in de Drentse stad is na meerdere reorganisaties en de sluiting van het Groningen-gasveld te groot geworden voor het bedrijf.
2 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM vliegt ook woensdag niet naar Dubai door het geweld in het Midden-Oosten. Eerder maakte de Nederlandse luchtvaartmaatschappij bekend tot en met dinsdag niet te vliegen naar de stad in de Verenigde Arabische Emiraten.
2 uur geleden