Qatar pauzeert gastransport via Rode Zee door onrust in regio
DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar lijkt te zijn gestopt met het sturen van tankers voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) door de Straat van Bab el Mandeb, de doorgang aan de zuidkant van de Rode Zee. De pauze volgt op de luchtaanvallen van de Amerikanen en Britten op Houthi-doelen in Jemen die de risico's rond de belangrijke vaarroute hebben doen toenemen.
Minstens vijf lng-schepen die worden geëxploiteerd door Qatar en op weg waren naar de zuidelijke doorgang zijn sinds vrijdag stilgelegd, meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepvaartgegevens. Drie tankers zijn gestopt voor de kust van Oman, één ligt in de Rode Zee en de andere ligt in de Middellandse Zee nabij het Suezkanaal.
De Amerikaanse en Britse marine adviseerden de scheepvaart om weg te blijven uit de gevarenzone in de zuidelijke Rode Zee na de luchtaanvallen op de door Iran gesteunde militante Houthi-rebellen. Minstens drie grote exploitanten van olietankers hebben al verklaard dat ze het gebied zullen vermijden.
De Houthi's hebben geen schepen aangevallen die gas vervoerden sinds ze medio november schepen begonnen lastig te vallen. Qatar, een van de grootste lng-exporteurs ter wereld, was een van de weinige gasleveranciers die de Rode Zee en het Suezkanaal tot afgelopen vrijdag bleven gebruiken om brandstof naar Europa te sturen. De meeste lng-exporteurs maakten al gebruik van alternatieve langere routes.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
7 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
10 uur geleden