Qantas verliest hoger beroep over ontslagronde tijdens pandemie
MASCOT (ANP/AFP) - De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas heeft het hoger beroep over haar grote ontslagronde tijdens de coronapandemie verloren. Het Australische hooggerechtshof oordeelde woensdag dat het bedrijf op illegale wijze 1700 grondmedewerkers heeft ontslagen tijdens de pandemie en verwierp het beroep van de luchtvaartmaatschappij.
Het Australische federale gerechtshof oordeelde vorig jaar al dat de uitbesteding van de banen van het grondpersoneel op het hoogtepunt van de pandemie illegaal was. De rechtbank verklaarde destijds dat Qantas er ook niet in was geslaagd te weerleggen dat een van de redenen voor het massaontslag was om te voorkomen dat de arbeiders in de toekomst vakbondsacties zouden kunnen ondernemen. Het hooggerechtshof stemde in met die uitspraak en verwierp unaniem het beroep van Qantas.
De vakbond Transport Workers Union (TWU), die Qantas had gedaagd vanwege de ontslagen, juicht het besluit toe en roept op tot vervanging van het bestuur van de luchtvaartmaatschappij.
Niet opnieuw in dienst
Topman Alan Joyce trad vorige week al af, na vijftien jaar in die functie te hebben gewerkt bij Qantas. Hij vertrok eerder dan gepland, nadat de reputatie van de luchtvaartmaatschappij een klap had gekregen. De 102-jarige luchtvaartmaatschappij ligt namelijk ook onder vuur vanwege de stijgende ticketprijzen en beschuldigingen dat het bedrijf tickets voor geannuleerde vluchten heeft verkocht. Ook zou Qantas druk hebben uitgeoefend op de regering om de internationale rivaal Qatar Airways ervan te weerhouden meer vluchten naar Australië aan te bieden.
Vakbondsleider Michael Kaine van TWU riep de nieuwe baas van Qantas, Vanessa Hudson, op om zich publiekelijk te verontschuldigen bij de ontslagen werknemers en zich in te zetten voor een "snelle en niet-vijandige" afwikkeling van de hoorzittingen over compensatie en schadevergoedingen voor het ontslagen personeel.
Qantas verklaarde de uitspraak van het hooggerechtshof te "erkennen en aanvaarden" en bood excuses aan. De luchtvaartmaatschappij zei verder dat het federale hof al had uitgesloten dat de ontslagen werknemers opnieuw in dienst zouden worden genomen. Het bedrijf gaf verder aan dat bij het overwegen van de compensatie en schadevergoedingen rekening zal worden gehouden met de ontslagvergoedingen die het al heeft betaald.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst aan de dag begonnen. De AEX toonde daarmee enig herstel na het forse verlies een dag eerder, toen zorgen over de aanhoudende gevechten in het Midden-Oosten veel aandelen lager zetten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Verzorgings- en voedingsmiddelenproducent Unilever bevestigt dat een ander bedrijf een overnamebod heeft gedaan op zijn divisie voor eten en drinken. Het gaat om een bod van de specerijenproducent McCormick.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Luchtvaartconcern Air France-KLM bereidt zich voor op mogelijke brandstoftekorten in delen van de wereld waar het naartoe vliegt. Door de Iranoorlog is de export van brandstoffen vanuit de Golfregio ernstig verhinderd, wat vooral Zuidoost-Aziatische landen raakt. De Frans-Nederlandse luchtvaartcombinatie houdt daarom rekening met problemen bij terugvluchten uit dat deel van de wereld, zei topman Ben Smith tegen de Financial Times.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de pomp zijn vrijdag verder gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. De adviesprijs voor een liter Euro95 staat volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu op 2,565 euro. Dat was 2,543 euro een dag eerder.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven in Nederland hebben in januari 1, 4 procent minder geïnvesteerd dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Daarmee was het de vierde maand op rij van dalende investeringen. Er gingen vooral minder investeringen naar gebouwen, auto's en infrastructuur.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten veroorzaakt een grote energiecrisis, waarschuwt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Zolang de oorlog aanhoudt, is het volgens de organisatie aan overheden en ook burgers in de rest van de wereld om de impact van de forse olie- en gasprijsstijgingen zoveel mogelijk te beperken. Het IEA raadt mensen bijvoorbeeld aan waar mogelijk vanuit huis te werken om brandstofkosten te drukken.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever voert gesprekken om zijn voedingsdivisie af te splitsen en samen te voegen met specerijenproducent McCormick. Dat meldt The Wall Street Journal onder verwijzing naar ingewijden. Een transactie die volledig uit aandelen bestaat zou binnen enkele weken tot stand kunnen komen als de gesprekken niet stuklopen, aldus de krant.
10 uur geleden