Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Puigdemont wilde Catalaans parlement betreden

Puigdemont wilde Catalaans parlement betreden

WATERLOO (ANP/AFP) - De Catalaanse separatistenleider Carles Puigdemont was van plan om in Barcelona het parlementsgebouw van Catalonië binnen te gaan om te stemmen voor een nieuwe leider voor de regio. Maar de aanwezigheid van een grote politiemacht zorgde ervoor dat hij zijn plannen veranderde, zegt Puigdemont zaterdag in een videoboodschap op X.

Donderdag dook de voortvluchtige separatistenleider voor het eerst in jaren op in Spanje, ondanks een arrestatiebevel tegen hem. Hij hield voor duizenden mensen een toespraak buiten het parlementsgebouw, vlak voor de stemming voor de benoeming van de nieuwe regiopremier. Na de toespraak verdween hij in de mensenmassa en ging de politie naar hem op zoek. Vrijdagavond zei Puigdemont op X weer terug te zijn in zijn huis in het Belgische Waterloo, waar hij al jarenlang in ballingschap leeft.

In de videoboodschap van zaterdag zegt de 61-jarige Catalaanse oud-premier dat hij had gehoopt in het parlement zijn "recht om te spreken en te stemmen uit te oefenen", maar dat hij er toch voor koos te vluchten om "een zekere arrestatie" te voorkomen. Ook zei hij dat hij nooit van plan was geweest om zichzelf over te geven.

In 2017 deed Puigdemont een onwettige poging om Catalonië af te scheiden van Spanje, waarop hij naar België vluchtte. Hij komt niet in aanmerking voor een wet die amnestie verleent aan Catalaanse separatisten omdat hij ook wordt gezocht voor verduistering.

Meer uit Buitenland

Amerikaans adviesbureau trekt zich terug van noodhulppunten Gaza

WASHINGTON (ANP) - Een toonaangevend Amerikaans adviesbureau heeft zich teruggetrokken uit de samenwerking met de Gaza Humanitarian Foundation (GHF), meldt The Washington Post. De door Israël en de Verenigde Staten gesteunde GHF is verantwoordelijk voor de noodhulppunten in de Gazastrook.

39 minuten geleden
Bloomberg: NAVO wil forse versterking Europese luchtverdediging

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De NAVO vraagt Europese lidstaten om hun luchtverdediging aanzienlijk te versterken. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. De defensieministers van de NAVO-landen zullen donderdag in Brussel instemmen met het verzoek, zeggen NAVO-diplomaten.

1 uur geleden
Oekraïense dienst claimt ontploffing bij Krimbrug

KYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense veiligheidsdienst SBOe claimt een brug tussen de Krim en Rusland te hebben aangevallen met explosieven. Daarbij zou de brug beschadigd zijn geraakt. Hoe groot de schade is, is niet duidelijk. Het verkeer werd volgens berichten verstoord.

2 uur geleden
Krant: 'influencer-in-chief' Trump actiever op sociale media

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is actiever op sociale media dan tijdens zijn eerste ambtsperiode. De krant The Washington Post becijferde dat hij in de 132 dagen sinds zijn aantreden 2262 berichten plaatste op zijn platform Truth Social. Tijdens zijn eerste presidentschap ging het in diezelfde periode nog om 685 berichten op Twitter. Daarbij worden ook door hem gedeelde posts van andere gebruikers meegerekend.

2 uur geleden
Exitpoll: Lee Jae-myung wint presidentsverkiezingen Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - De progressieve politicus Lee Jae-myung heeft in Zuid-Korea de presidentsverkiezingen gewonnen. Dat komt naar voren uit een gezamenlijke exitpoll van Zuid-Koreaanse media. Zuid-Koreanen moesten naar de stembus na de afzetting van de conservatieve president Yoon Suk-yeol. Die veroorzaakte eind vorig jaar een politieke crisis door de militaire noodtoestand uit te roepen om de oppositie buitenspel te zetten.

4 uur geleden
Volgende week vertrouwensstemming over Tusk in Pools parlement

WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse minister-president Donald Tusk heeft voor 11 juni een vertrouwensstemming in het parlement aangekondigd. Hij wil weten of er nog steun is voor zijn regering na de presidentsverkiezingen van afgelopen weekend. Die werden gewonnen door de nationalistische en eurosceptische Karol Nawrocki. Tusk is juist pro-Europees.

4 uur geleden
Opkomst verkiezingen Zuid-Korea in de middag ruim 70 procent

SEOUL (ANP) - Tien uur na de opening van de stembureaus heeft 71,5 procent van de kiezers gestemd voor de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea. Volgens persbureau Yonhap gaat het om 31,7 miljoen stemgerechtigden. De in totaal ruim 44 miljoen kiezers kunnen tot 13.00 uur Nederlandse tijd hun stem uitbrengen.

6 uur geleden