Provincies krijgen 1,3 miljard euro om natuur te herstellen
DEN HAAG (ANP) - De provincies krijgen ruim 1,3 miljard euro van het Rijk om maatregelen te nemen die bijdragen aan natuurherstel. Dat geld is voor de tweede fase van het in 2020 opgezette Programma Natuur, bedoeld om natuurgebieden die gevoelig zijn voor stikstof te herstellen en versterken. De rijksoverheid trekt tussen 2021 en 2030 in totaal 2,8 miljard euro uit voor dit programma.
De afgelopen jaren voerden de provincies vooral binnen de natuurgebieden zelf maatregelen uit. In de tweede fase van het programma vinden de investeringen ook plaats rond die gebieden. Nederland heeft ruim 160 zogeheten Natura 2000-gebieden, die deel uitmaken van een Europees netwerk van beschermde natuur. In de meeste van deze gebieden wordt de biodiversiteit bedreigd door stikstofuitstoot. Door in en om deze gebieden via maatwerk acties te ondernemen, moet de natuur hersteld worden.
Zo werken de provincies samen met terreinbeheerders, waterschappen en gemeenten aan het tegengaan van verdroging, het verbeteren van de waterkwaliteit en het aanleggen van ecologische verbindingen. Concrete voorbeelden hiervan zijn het omvormen van naaldbos naar loofbos, het verwijderen van ongewenste uitheemse planten en het dempen van sloten en greppels.
Goedkeuring
De ministerraad keurde maandag de benodigde financiën goed. Nog dit jaar verdeelt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) 428 miljoen euro over de provincies, die hebben uitgezocht in welke natuurgebieden herstelmaatregelen nodig zijn. De rest van het geld volgt in de komende jaren.
Noord-Holland maakte vorige week al bekend nu ruim 90 miljoen euro te krijgen. Overijssel liet maandag weten 208 miljoen te ontvangen, de provincie Utrecht meldde 36 miljoen te krijgen en Groningen ziet bijna 22 miljoen tegemoet. De overige provincies hebben nog niet gezegd welk bedrag ze kunnen investeren in natuurherstel. Alle maatregelen moeten uiterlijk in 2032 zijn uitgevoerd.
In evenwicht
"Ik ben ontzettend blij dat we deze samenwerking kunnen voortzetten, de natuur heeft dit bij uitstek nodig", zegt staatssecretaris Jean Rummenie. De BBB-politicus zegt "vol vertrouwen" verder te werken aan "een samenleving waarin natuur, boer en burger met elkaar in evenwicht zijn".
Meer uit Binnenland
VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
13 uur geledenERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.
14 uur geleden