Provincies krijgen 1,3 miljard euro om natuur te herstellen
DEN HAAG (ANP) - De provincies krijgen ruim 1,3 miljard euro van het Rijk om maatregelen te nemen die bijdragen aan natuurherstel. Dat geld is voor de tweede fase van het in 2020 opgezette Programma Natuur, bedoeld om natuurgebieden die gevoelig zijn voor stikstof te herstellen en versterken. De rijksoverheid trekt tussen 2021 en 2030 in totaal 2,8 miljard euro uit voor dit programma.
De afgelopen jaren voerden de provincies vooral binnen de natuurgebieden zelf maatregelen uit. In de tweede fase van het programma vinden de investeringen ook plaats rond die gebieden. Nederland heeft ruim 160 zogeheten Natura 2000-gebieden, die deel uitmaken van een Europees netwerk van beschermde natuur. In de meeste van deze gebieden wordt de biodiversiteit bedreigd door stikstofuitstoot. Door in en om deze gebieden via maatwerk acties te ondernemen, moet de natuur hersteld worden.
Zo werken de provincies samen met terreinbeheerders, waterschappen en gemeenten aan het tegengaan van verdroging, het verbeteren van de waterkwaliteit en het aanleggen van ecologische verbindingen. Concrete voorbeelden hiervan zijn het omvormen van naaldbos naar loofbos, het verwijderen van ongewenste uitheemse planten en het dempen van sloten en greppels.
Goedkeuring
De ministerraad keurde maandag de benodigde financiƫn goed. Nog dit jaar verdeelt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) 428 miljoen euro over de provincies, die hebben uitgezocht in welke natuurgebieden herstelmaatregelen nodig zijn. De rest van het geld volgt in de komende jaren.
Noord-Holland maakte vorige week al bekend nu ruim 90 miljoen euro te krijgen. Overijssel liet maandag weten 208 miljoen te ontvangen, de provincie Utrecht meldde 36 miljoen te krijgen en Groningen ziet bijna 22 miljoen tegemoet. De overige provincies hebben nog niet gezegd welk bedrag ze kunnen investeren in natuurherstel. Alle maatregelen moeten uiterlijk in 2032 zijn uitgevoerd.
In evenwicht
"Ik ben ontzettend blij dat we deze samenwerking kunnen voortzetten, de natuur heeft dit bij uitstek nodig", zegt staatssecretaris Jean Rummenie. De BBB-politicus zegt "vol vertrouwen" verder te werken aan "een samenleving waarin natuur, boer en burger met elkaar in evenwicht zijn".
Meer uit Binnenland
HELDEN (ANP) - In het Limburgse Helden woedt woensdagochtend een grote natuurbrand. De brandweer is aanwezig met meerdere voertuigen. De brand brak kort na 06.00 uur uit nabij de Lanterdweg.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Het eerste stembureau in Gorinchem, die bij het station, heeft de deuren om 07.00 uur geopend. In de gemeente wordt woensdag opnieuw gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Er zijn iets meer dan 31.000 stemgerechtigden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De patiƫntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
14 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
16 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
17 uur geleden