Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Provincies krijgen 1,3 miljard euro om natuur te herstellen

Provincies krijgen 1,3 miljard euro om natuur te herstellen

DEN HAAG (ANP) - De provincies krijgen ruim 1,3 miljard euro van het Rijk om maatregelen te nemen die bijdragen aan natuurherstel. Dat geld is voor de tweede fase van het in 2020 opgezette Programma Natuur, bedoeld om natuurgebieden die gevoelig zijn voor stikstof te herstellen en versterken. De rijksoverheid trekt tussen 2021 en 2030 in totaal 2,8 miljard euro uit voor dit programma.

De afgelopen jaren voerden de provincies vooral binnen de natuurgebieden zelf maatregelen uit. In de tweede fase van het programma vinden de investeringen ook plaats rond die gebieden. Nederland heeft ruim 160 zogeheten Natura 2000-gebieden, die deel uitmaken van een Europees netwerk van beschermde natuur. In de meeste van deze gebieden wordt de biodiversiteit bedreigd door stikstofuitstoot. Door in en om deze gebieden via maatwerk acties te ondernemen, moet de natuur hersteld worden.

Zo werken de provincies samen met terreinbeheerders, waterschappen en gemeenten aan het tegengaan van verdroging, het verbeteren van de waterkwaliteit en het aanleggen van ecologische verbindingen. Concrete voorbeelden hiervan zijn het omvormen van naaldbos naar loofbos, het verwijderen van ongewenste uitheemse planten en het dempen van sloten en greppels.

Goedkeuring

De ministerraad keurde maandag de benodigde financiën goed. Nog dit jaar verdeelt het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN) 428 miljoen euro over de provincies, die hebben uitgezocht in welke natuurgebieden herstelmaatregelen nodig zijn. De rest van het geld volgt in de komende jaren.

Noord-Holland maakte vorige week al bekend nu ruim 90 miljoen euro te krijgen. Overijssel liet maandag weten 208 miljoen te ontvangen, de provincie Utrecht meldde 36 miljoen te krijgen en Groningen ziet bijna 22 miljoen tegemoet. De overige provincies hebben nog niet gezegd welk bedrag ze kunnen investeren in natuurherstel. Alle maatregelen moeten uiterlijk in 2032 zijn uitgevoerd.

In evenwicht

"Ik ben ontzettend blij dat we deze samenwerking kunnen voortzetten, de natuur heeft dit bij uitstek nodig", zegt staatssecretaris Jean Rummenie. De BBB-politicus zegt "vol vertrouwen" verder te werken aan "een samenleving waarin natuur, boer en burger met elkaar in evenwicht zijn".

Meer uit Binnenland

'Golf van emoties' nabestaanden Mieke Oort na melding dood dader

LEEUWARDEN (ANP) - Een melding dat de moordenaar van de Amerikaanse studente Mieke Oort is overleden, brengt "een golf van emoties met zich mee" voor de nabestaanden van Mieke. Dat meldt advocaat Sébas Diekstra in een reactie. De 21-jarige Oort werd in 2022 in Leeuwarden vermoord door Thomas R. uit Leek in een zaak die bekendstond als de 'Tindermoord'.

55 minuten geleden
Nu ook negatief reisadvies voor Bahrein van Buitenlandse Zaken

DEN HAAG (ANP) - Buitenlandse Zaken heeft vanwege de veiligheidsrisico's in Bahrein het reisadvies aangescherpt naar rood. Dat betekent dat mensen wordt afgeraden om naar Bahrein te reizen, in welke situatie dan ook. "Het is er te gevaarlijk. De Nederlandse ambassade kan u niet helpen als u in de problemen komt," schrijft het ministerie.

2 uur geleden
Feestelijke optocht Amsterdam geëindigd bij Amerikaans consulaat

AMSTERDAM (ANP) - De optocht van mensen die in Amsterdam de aanvallen op Iran en de dood van de Iraanse leider Ali Khamenei vierden, is na zo'n twee uur geëindigd bij het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Enkele duizenden mensen trokken zondagmiddag vanuit de Dam dansend, zingend en leuzen scanderend door het centrum.

2 uur geleden
Honderden dansen op Amsterdamse Dam na dood Khamenei

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.

5 uur geleden
Zo'n tweehonderd feestende mensen bij Iraanse ambassade Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.

6 uur geleden
Buitenlandse Zaken ontvangt 1000 telefoontjes uit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.

7 uur geleden
Iraanse academici: volk moet landsbestuur kiezen

DEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."

9 uur geleden