Protest met tractoren op de Dam tegen stikstofbeleid en meer
AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting een paar duizend mensen hebben in Amsterdam meegedaan aan een protest als steunbetuiging aan onder meer boeren, vissers en truckers. Ze verzamelden rond 12.00 uur op de Dam en liepen later een ronde door de stad. De demonstratie verliep zonder problemen, meldt de gemeente.
Op de Dam stond een tiental tractoren en vrachtwagens, versierd met spandoeken. De actievoerders kwamen af op een oproep van actiegroep Nederland in Verzet, die vorige week een "wereldwijd protest" aankondigde. Volgens de gemeente liepen er naar schatting zo'n drieduizend mensen mee in de zogenoemde 'walk of freedom', die eindigde op de Dam.
Veel betogers droegen rode boerenzakdoeken en er waren veel omgekeerde Nederlandse vlaggen te zien. De afgelopen weken werden die vlaggen een symbool van de boerenprotesten tegen het stikstofbeleid van het kabinet.
Toeslagaffaire
Naast de stikstofplannen keerden de betogers zich onder meer tegen de media, hoge brandstofprijzen en coronavaccinaties en uitten ze kritiek op de toeslagenaffaire en de opvang van Oekraïense vluchtelingen.
De gemeente stond een beperkt aantal tractoren op het plein toe als decor voor de demonstratie. Op meerdere plekken in de stad werden tractoren tegengehouden om te voorkomen dat er te veel naar de Dam kwamen.
Flynn
Tijdens het protest hield een aantal boeren een toespraak en er werd een video getoond van de Amerikaanse oud-generaal Michael Flynn, voormalig veiligheidsadviseur van oud-president Donald Trump, die steun uitsprak aan Nederlandse boeren. "Nederlandse boeren, we staan achter jullie. Jullie problemen zijn onze problemen", zei Flynn onder andere. Hij riep Amerikanen op om op sociale media Nederlandse vlaggen te plaatsen om zo hun steun te tonen.
In november werd Flynn, samen met vijf andere voormalige topadviseurs, gedagvaard door de commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden die de bestorming van het Capitool op 6 januari vorig jaar onderzoekt. De commissie wil informatie krijgen over een ‘commandocentrum’ van waaruit ze de verkiezingsuitslag probeerden aan te vechten.
Flynn bekende eerder schuld aan liegen tegen de FBI over contacten met de voormalige Russische ambassadeur. Hij werd destijds aangeklaagd in een onderzoek van de Amerikaanse speciale aanklager Robert Mueller naar de Russische invloed op de door Trump gewonnen verkiezingen in 2016. Trump verleende Flynn vlak voor zijn vertrek gratie.
Meer uit Binnenland
BONN (ANP) - De Duitse brandweer stuurt vrijdag 21 voertuigen met 67 mensen naar Nederland om te helpen bij het blussen van de natuurbranden. De gespecialiseerde eenheden komen uit de steden Düsseldorf, Leverkusen, Bonn, Königswinter en Ratingen.
27 minuten geledenDE BILT (ANP) - In Nederland is vanaf zaterdagmiddag code geel van kracht wegens onweer met windstoten en hagel, meldt het KNMI. Volgens het weerinstituut is er kans op hagelstenen tot 2 centimeter groot en windstoten tot plaatselijk 70 kilometer per uur.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er was afgelopen jaar meer geweld tegen agenten en het gebruikte geweld was heftiger, concludeert de politie na de publicatie van cijfers over het afgelopen jaar. De politie telde vorig jaar 12.896 geweldsincidenten tegen politiemensen. In 2024 waren dat er 12.543.
2 uur geledenKESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
9 uur geleden