Prosus onderaan in lagere AEX, DSM-Firmenich op kop
AMSTERDAM (ANP) - Prosus was vrijdag de grootste daler in de AEX-index op het Damrak, die over een breed front omlaagging. De techinvesteerder (min 2 procent) kampte met een koersverlies van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarvan het grootaandeelhouder is. Speciaalchemieconcern DSM-Firmenich, dat vorige week nog werd afgestraft na tegenvallende resultaten, ging aan kop met een winst van 1,6 procent.
Beleggers kauwden nog na op het Amerikaanse inflatiecijfer, dat een dag eerder zorgde voor stevige koerswinsten op de Europese beurzen. De inflatie in de grootste economie ter wereld viel iets lager uit dan verwacht. Dit wakkerde de hoop aan dat de Amerikaanse Federal Reserve nu bijna klaar is met de renteverhogingen.
Een bestuurder van de Fed benadrukte echter dat de centrale bank "nog meer werk" te doen heeft om de inflatie te bestrijden. Die opmerking zorgde ervoor dat de Amerikaanse beurzen donderdag hun eerdere koerswinsten vrijwel geheel zagen verdampen. Vrijdag staan nog de Amerikaanse producentenprijzen op het programma. De prijzen die fabrikanten vragen voor hun producten vormen een indicator voor de ontwikkelingen van de inflatie in de toekomst.
MidKap
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent lager op 773,26 punten. De MidKap daalde 0,5 procent tot 908,92 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,5 procent.
De Londense FTSE-index zakte 0,6 procent, ondanks een sterker dan verwachte groei van de Britse economie. Die kwam in juni uit op 0,5 procent, terwijl economen hadden gerekend op een groei met 0,2 procent. De groei werd aangedreven door een toename van de Britse productie. Ook consumenten bleven ondanks de prijsstijgingen meer uitgeven.
Zürich
In de MidKap ging SBM Offshore (min 1,3 procent) verder omlaag. De fabrikant van onder meer drijvende olieproductieplatforms zakte een dag eerder al 5,6 procent na tegenvallende resultaten.
In Zürich steeg UBS 4 procent. De Zwitserse bank heeft de overeenkomst met de Zwitserse overheid over een verliesgarantie met betrekking tot de overname van Credit Suisse vrijwillig beëindigd. Topman Sergio Ermotti zegt er vertrouwen in te hebben dat UBS de totale kosten en de financiële impact van de integratie van de activiteiten van Credit Suisse zelf kan dragen.
Euro en olie
De euro was 1,0991 dollar waard, tegen 1,1018 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 82,55 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 86,10 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
19 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is nog een voorraad koffers achtergebleven na alle problemen met het winterweer van vorige week. Volgens een woordvoerder gaat het naar schatting om honderden koffers, maar een precies aantal heeft hij niet. Luchtvaartmaatschappijen en afhandelaars zijn volgens Schiphol druk bezig met het nabezorgen van de koffers aan de rechtmatige eigenaren.
38 minuten geledenARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim heeft maandag al honderden claims binnen van reizigers van wie hun vlucht van of naar Schiphol vorige week werd geannuleerd. "De teller staat nu op bijna zeshonderd, maar dat zal nog verder oplopen", laat een woordvoerder maandag weten.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag na het bereiken van nieuwe recordstanden op vrijdag. Beleggers reageerden negatief op de nieuwe aanval van de regering-Trump op de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank. Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve, zei zondagavond een dagvaarding van het ministerie van Justitie te hebben ontvangen.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote internationale grondstoffenhandelaren Vitol en Trafigura voeren gesprekken met raffinagebedrijven in Azië over de verkoop van Venezolaanse olie. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Volgens Bloomberg hebben Vitol en Trafigura al voorlopige goedkeuring van de Amerikaanse regering gekregen voor het op de markt brengen van olie uit Venezuela.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuwe directeur benoemd voor de infrastructuuractiviteiten op de luchthaven, zoals bouw en onderhoud. Per 1 april zal Bart Smolders de functie van chief infrastructure officer van Schiphol vervullen. Smolders komt van bouwbedrijf Heijmans, waar hij verantwoordelijk is voor alle infraprojecten.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
5 uur geleden