Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prosus koploper in groene AEX, ASMI daalt na jaarcijfers

Prosus koploper in groene AEX, ASMI daalt na jaarcijfers

AMSTERDAM (ANP) - Prosus was woensdag de grote winnaar in de AEX-index op het Damrak. De techinvesteerder profiteerde van de sterke koerswinsten in de Chinese techsector, waarin het grote belangen heeft. ASMI moest het daarentegen ontgelden na publicatie van de jaarcijfers. De chiptoeleverancier is het afgelopen jaar opnieuw hard gegroeid, maar de verwachtingen voor dit jaar vielen wat tegen.

De algehele stemming op de aandelenmarkten was positief aan het begin van de nieuwe beursmaand. Een sterker dan verwachte toename van de bedrijvigheid in de Chinese industriesector zorgde voor optimisme over de heropening van de op een na grootste economie ter wereld, na het loslaten van het strenge coronabeleid.

De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent hoger op 757,83 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 1018,96 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 0,5 procent.

Koerssprong

Prosus steeg bijna 6 procent, dankzij een koerssprong van 8 procent van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. Staalproducent ArcelorMittal profiteerde van het positieve nieuws over de Chinese economie en dikte ruim 3 procent aan.

ASMI sloot de rij in de AEX met een verlies van 3,5 procent. Volgens topman Benjamin Loh zag ASMI voor het zesde jaar op rij de opbrengsten met meer dan 10 procent toenemen. Vanwege de chiptekorten in de wereld en de grote investeringen van chipproducenten stroomden de orders binnen en groeide het orderboek tot een recordniveau. Het bedrijf verwacht echter dat de omzet in de tweede helft van 2023 lager uitkomt dan in de eerste zes maanden van het jaar.

Just Eat Takeaway

In de MidKap zakte Just Eat Takeaway 2 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl zag het nettoverlies vorig jaar flink oplopen tot 5,7 miljard euro vanwege forse afschrijvingen op de waarde van de overgenomen Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub. Over de voorgenomen verkoop van Grubhub meldde het bedrijf weinig nieuws.

Allfunds kelderde 13 procent. Het Spaanse investeringsplatform heeft het overnamebod van beursbedrijf Euronext afgewezen. Vorige week lekte uit dat de eigenaar van de beurzen in Amsterdam, Brussel en Parijs een verkennend bod van 5,5 miljard euro op Allfunds had uitgebracht. Volgens Allfunds is het ongevraagde bod "onvoldoende". Euronext (plus 5 procent) liet op zijn beurt weten het bod te hebben ingetrokken.

Euro en dollar

De euro was 1,0638 dollar waard, tegenover 1,0600 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 77,41 dollar per vat. Brentolie werd ook 0,5 procent duurder, op 83,89 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Adviesbureau: meer miljonairs in Nederland en wereldwijd

UTRECHT (ANP) - Nederland telt meer miljonairs en hun gezamenlijke vermogen is ook gegroeid. Dat blijkt uit een onderzoek van adviesbureau Capgemini naar miljonairs in Nederland en ruim twintig andere landen.

24 minuten geleden
Krant: ING werkt aan bod op Spaanse vermogensbeheerder Singular

MADRID (ANP/BLOOMBERG) - ING werkt aan een overnamebod op de Spaanse vermogensbeheerder Singular Bank. Dat meldt de Spaanse zakenkrant Cinco Días op basis van bronnen. Ook de grote Italiaanse bank Intesa Sanpaolo zou interesse hebben in een overname van Singular.

46 minuten geleden
Vraag naar chips blijft groter dan aanbod door AI, zegt TSMC-baas

HSINCHU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De wereldwijde vraag naar chips die nodig zijn om toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) te laten draaien, is groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Dat zei topman C.C. Wei van het Taiwanese chipconcern TSMC donderdag op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in Hsinchu.

1 uur geleden
CPB: hogere inkomens beschikken vaker over zonnepanelen

DEN HAAG (ANP) - Zonnepanelenbezit in Nederland is ongelijk verdeeld over huishoudens. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Planbureau (CPB). Huishoudens met een hoger inkomen en vermogen beschikken vaker over de duurzame manier van energie opwekken.

2 uur geleden
Ziekteverzuim bovengemiddeld, vooral in gezondheidszorg

DEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim onder werknemers kwam in het eerste kwartaal van dit jaar uit op 5,8 procent. Dat is evenveel als een jaar eerder, maar hoger dan het langjarig gemiddelde. In de gezondheids- en welzijnszorg lag het ziekteverzuim met 8,2 procent het hoogst van alle bedrijfstakken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
Groene stroom is volgens klimaatstichting iets vaker echt groen

UTRECHT (ANP) - Energieleveranciers verkopen vaker groene stroom die daadwerkelijk duurzaam is opgewekt met bijvoorbeeld windmolens en zonnepanelen in Nederland. Uit onderzoek van klimaatstichting HIER komt naar voren dat 34 procent van de onderzochte groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Dat was vorig jaar nog bijna 38 procent.

3 uur geleden
Wall Street sluit met verliezen na gevechten in Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.

10 uur geleden