Prosus koploper in groene AEX, ASMI daalt na jaarcijfers
AMSTERDAM (ANP) - Prosus was woensdag de grote winnaar in de AEX-index op het Damrak. De techinvesteerder profiteerde van de sterke koerswinsten in de Chinese techsector, waarin het grote belangen heeft. ASMI moest het daarentegen ontgelden na publicatie van de jaarcijfers. De chiptoeleverancier is het afgelopen jaar opnieuw hard gegroeid, maar de verwachtingen voor dit jaar vielen wat tegen.
De algehele stemming op de aandelenmarkten was positief aan het begin van de nieuwe beursmaand. Een sterker dan verwachte toename van de bedrijvigheid in de Chinese industriesector zorgde voor optimisme over de heropening van de op een na grootste economie ter wereld, na het loslaten van het strenge coronabeleid.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,7 procent hoger op 757,83 punten. De MidKap klom 0,2 procent tot 1018,96 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 0,5 procent.
Koerssprong
Prosus steeg bijna 6 procent, dankzij een koerssprong van 8 procent van het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent, waarin de techinvesteerder een groot belang heeft. Staalproducent ArcelorMittal profiteerde van het positieve nieuws over de Chinese economie en dikte ruim 3 procent aan.
ASMI sloot de rij in de AEX met een verlies van 3,5 procent. Volgens topman Benjamin Loh zag ASMI voor het zesde jaar op rij de opbrengsten met meer dan 10 procent toenemen. Vanwege de chiptekorten in de wereld en de grote investeringen van chipproducenten stroomden de orders binnen en groeide het orderboek tot een recordniveau. Het bedrijf verwacht echter dat de omzet in de tweede helft van 2023 lager uitkomt dan in de eerste zes maanden van het jaar.
Just Eat Takeaway
In de MidKap zakte Just Eat Takeaway 2 procent. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl zag het nettoverlies vorig jaar flink oplopen tot 5,7 miljard euro vanwege forse afschrijvingen op de waarde van de overgenomen Amerikaanse maaltijdbezorger Grubhub. Over de voorgenomen verkoop van Grubhub meldde het bedrijf weinig nieuws.
Allfunds kelderde 13 procent. Het Spaanse investeringsplatform heeft het overnamebod van beursbedrijf Euronext afgewezen. Vorige week lekte uit dat de eigenaar van de beurzen in Amsterdam, Brussel en Parijs een verkennend bod van 5,5 miljard euro op Allfunds had uitgebracht. Volgens Allfunds is het ongevraagde bod "onvoldoende". Euronext (plus 5 procent) liet op zijn beurt weten het bod te hebben ingetrokken.
Euro en dollar
De euro was 1,0638 dollar waard, tegenover 1,0600 een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,5 procent meer op 77,41 dollar per vat. Brentolie werd ook 0,5 procent duurder, op 83,89 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Met zijn kritische tweets over het bedrijf Twitter dupeerde Elon Musk in 2022 opzettelijk de aandeelhouders van het sociale medium. Dat oordeelde een jury vrijdag in een rechtbank in San Francisco.
5 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten heffen tijdelijk sancties op voor Iraanse olie die momenteel al wordt verscheept. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft laten weten dat de verkoop en levering van olie en olieproducten die zich voor vrijdag op schepen bevonden, tot 19 april zijn toegestaan.
9 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft geen overschot aan ruwe olie om aan andere landen te verkopen. Dat stelt een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Olie. De Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent had eerder aangegeven dat de Verenigde Staten overwegen de sancties op Iraanse olie die al wordt verscheept, op te heffen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. Dat maakte het de vierde week op rij dat Wall Street lager is geëindigd. Beleggers blijven zich zorgen maken over de Iranoorlog. Afgelopen nacht voerde Iran opnieuw vergeldingsaanvallen uit op Golfstaten en Israël voerde vrijdag weer aanvallen uit op Iran.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - Irak kan de meeste ruwe olie niet meer exporteren vanwege de Iraanse blokkade van de Straat van Hormuz. Het land roept daarom overmacht uit voor alle olievelden die ontwikkeld zijn door buitenlandse oliemaatschappijen. Dat melden bronnen binnen het Iraakse ministerie van Olie aan persbureau Reuters.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën heeft de Europese Commissie opgeroepen snel met een voorstel te komen om de "crisiswinsten" in de energiesector in te zetten om consumenten te helpen. De prijzen voor onder meer olie en gas zijn flink gestegen sinds de Iranoorlog. Daardoor is bijvoorbeeld tanken duurder geworden.
5 uur geleden