Prosus aan kop in licht hogere AEX, B&S stijgt na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - Prosus was maandag de sterkste stijger in de AEX-index op het Damrak, die een kleine winst liet zien. De techinvesteerder profiteerde van een stevige koerswinst van het Chinese internet- en gamesbedrijf Tencent, waarin het bedrijf een groot belang heeft, en steeg 3 procent. Distributeur en groothandelsbedrijf B&S ging ook vooruit na goed ontvangen kwartaalcijfers.
Beleggers kijken deze week verder uit naar de resultaten van Amerikaanse winkelbedrijven Walmart, Target, Kohl's en Home Depot. Die geven mogelijk meer inzicht of de Amerikaanse economie wel of niet in een recessie belandt. Daarnaast gaat de aandacht uit naar de ruzie tussen de Democraten en Republikeinen over het schuldenplafond.
Turkse verkiezingen
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,5 procent hoger op 756,76 punten. De MidKap won 0,4 procent tot 938,41 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,5 procent.
De beurshandel in Istanbul werd onderbroken na een koersdaling van ruim 6 procent, die volgde op de spannende verkiezingsstrijd in Turkije. De kans wordt steeds groter dat geen van de kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen krijgt voor de overwinning in de Turkse presidentsverkiezingen. De huidige president Recep Tayyip Erdogan verklaarde een "duidelijke voorsprong" te hebben op zijn rivaal Kemal Kilicdaroglu, maar liet ook weten dat hij een tweede stemronde zal accepteren.
Hoge inflatie
De Europese bierbrouwers stonden in de belangstelling na een positief rapport over de sector van Citi. De investeringsbank verhoogden daarin de adviezen voor Carlsberg en Unibrew, die ruim 1 procent en dik 2 procent wonnen. In Amsterdam klom Heineken 1 procent en AB InBev steeg 0,8 procent in Brussel, na verhogingen van de koersdoelen voor beide brouwers.
B&S Group steeg dik 1 procent. De onderneming die zich onder meer bezighoudt met bevoorrading van cruiseschepen en luchthavens zag de omzet afgelopen kwartaal stijgen. Interim-topman Bas Schreuders sprak van een goede start van het jaar, maar verwacht wel dat de groei in de rest van het jaar lager zal zijn dan in 2022 door de hoge inflatie.
Mediamarkt
In Frankfurt zakte Ceconomy 4 procent, na tegenvallende resultaten van de Duitse eigenaar van elektronicaketens MediaMarkt en Saturn. Het Duitse energiebedrijf Siemens Energy, dat ook met cijfers kwam, won 0,7 procent.
De euro was 1,0867 dollar waard, tegen 1,0859 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 minder op 69,80 dollar. Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 73,88 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland beschouwt het als een "heel goed teken" dat Nederland zijn beperkingen voor de Nijmeegse chipmaker Nexperia heeft opgeschort. De chips van Nexperia zijn cruciaal voor de Duitse auto-industrie, maar sinds er een rel is ontstaan tussen Nederland en China zijn de leveringen verstoord. Daar is nu sprake van chiptekorten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil snel een debat met demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) over de ontwikkelingen rond chipmaker Nexperia. Zijn rol in deze kwestie roept "ontzettend veel vragen op", vindt Volt-voorman Laurens Dassen. Zijn verzoek om een debat kreeg steun van een Kamermeerderheid.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI), stond woensdag bij opening van de beurshandel in New York bij de stijgers met een plus van 1,6 procent. Nvidia komt na het slot van de handel op Wall Street met kwartaalcijfers. Op de financiële markten waren de afgelopen tijd zorgen over bubbelvorming bij de enorme investeringen door grote techbedrijven in AI en de hoge waarderingen van techbedrijven als Nvidia.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - China beschouwt het opschorten van de noodingreep bij Nexperia door het Nederlandse kabinet als "eerste stap in de goede richting". Tegelijkertijd heeft het ministerie van Handel in Beijing moeite met een gerechtelijke uitspraak waarmee de Chinese topman en moederbedrijf Wingtech op afstand zijn gezet bij de Nijmeegse chipfabrikant.
1 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Voor een volledig herstel van de leveringsketen van chipmaker Nexperia is meer nodig dan de stap die demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans (VVD) woensdag heeft gezet. Daarvoor waarschuwt het Nijmeegse bedrijf in een verklaring.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Voormalig minister van Financiën en oud-president van Harvard Larry Summers is ook opgestapt uit het bestuur van OpenAI vanwege zijn contact met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dit meldt nieuwssite Axios.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - Ryanair verzet zich tegen het verlies van enkele belangrijke landings- en vertrekrechten op Eindhoven Airport. Een woordvoerder bevestigt na berichtgeving van het AD dat de Ierse budgetmaatschappij bezwaar heeft gemaakt bij de Europese Commissie en tevens naar de rechter in Nederland stapt.
3 uur geleden