ProRail vreest stakingen na afwijzen ultimatum vakbond FNV
AMSTERDAM (ANP) - ProRail vreest werkonderbrekingen en stakingen, omdat de spoorbeheerder niet ingaat op een ultimatum met een looneis van vakbond FNV. Bij ProRail werken meer dan 5000 mensen, onder wie de verkeersleiders voor het spoor. Als zij staken, dreigt het treinverkeer deels of helemaal stil te vallen.
FNV eiste in het ultimatum een loonsverhoging voor het personeel die volgens ProRail kan oplopen tot zo'n 15 procent. De spoorbeheerder vindt die eis niet realistisch. FNV meldde eerder bij het aankondigen van het ultimatum dat vanaf maandag stakingen kunnen plaatsvinden. De eerste week zouden er meteen werkonderbrekingen in estafettevorm zijn op enkele verkeersleidingsposten. De bond zei dat er later meer details volgen.
Maar ProRail kijkt anders tegen de kwestie aan. "ProRail staat voor een grote onderhoudsopgave voor het spoor en moet scherp sturen op de kosten", schrijft de organisatie in een toelichting op de keuze om niet in te gaan op de eis van FNV. "We hebben gezocht naar een verantwoorde balans tussen een betere cao en de kosten ervan. ProRail wil marktconform blijven: concurrerend en tegelijk afgewogen."
De organisatie heeft dit naar eigen zeggen al gedaan in zijn eerdere eindbod tijdens de onderhandelingen. Volgens ProRail zijn vakbonden CNV en VHS Railprofessionals wel akkoord gegaan met dat voorstel. Het ultimatum van FNV zou omgerekend een investering van 49 miljoen euro vragen ten opzichte van het eindbod. Dat gaat ProRail te ver. "Het door FNV extra gevraagde geld zou ProRail dan uit eigen middelen moeten financieren. Dat gaat dus ten koste van onze taken als spoorbeheerder en van banen bij ProRail."
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.
10 uur geledenMUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.
11 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriële metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.
13 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.
16 uur geledenHAREN (ANP) - Kerstboomverkopers houden zaterdag rekening met topdrukte. Of dat de opmaat is naar betere verkopen dan vorig jaar, is nog wel afwachten. Daarover lijken grote spelers in de kerstbomenmarkt van mening te verschillen.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine winsten gesloten. Netflix stond echter bij de verliezers op Wall Street. De streamingdienst neemt de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max over van Warner Bros. Discovery. Netflix krijgt daarmee een van de oudste en bekendste studio's van Hollywood in handen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, voert gesprekken over een aandelenverkoop door insiders waarbij de onderneming gewaardeerd zou worden op 800 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 dag geleden