Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

ProRail vreest stakingen na afwijzen ultimatum vakbond FNV

ProRail vreest stakingen na afwijzen ultimatum vakbond FNV

AMSTERDAM (ANP) - ProRail vreest werkonderbrekingen en stakingen, omdat de spoorbeheerder niet ingaat op een ultimatum met een looneis van vakbond FNV. Bij ProRail werken meer dan 5000 mensen, onder wie de verkeersleiders voor het spoor. Als zij staken, dreigt het treinverkeer deels of helemaal stil te vallen.

FNV eiste in het ultimatum een loonsverhoging voor het personeel die volgens ProRail kan oplopen tot zo'n 15 procent. De spoorbeheerder vindt die eis niet realistisch. FNV meldde eerder bij het aankondigen van het ultimatum dat vanaf maandag stakingen kunnen plaatsvinden. De eerste week zouden er meteen werkonderbrekingen in estafettevorm zijn op enkele verkeersleidingsposten. De bond zei dat er later meer details volgen.

Maar ProRail kijkt anders tegen de kwestie aan. "ProRail staat voor een grote onderhoudsopgave voor het spoor en moet scherp sturen op de kosten", schrijft de organisatie in een toelichting op de keuze om niet in te gaan op de eis van FNV. "We hebben gezocht naar een verantwoorde balans tussen een betere cao en de kosten ervan. ProRail wil marktconform blijven: concurrerend en tegelijk afgewogen."

De organisatie heeft dit naar eigen zeggen al gedaan in zijn eerdere eindbod tijdens de onderhandelingen. Volgens ProRail zijn vakbonden CNV en VHS Railprofessionals wel akkoord gegaan met dat voorstel. Het ultimatum van FNV zou omgerekend een investering van 49 miljoen euro vragen ten opzichte van het eindbod. Dat gaat ProRail te ver. "Het door FNV extra gevraagde geld zou ProRail dan uit eigen middelen moeten financieren. Dat gaat dus ten koste van onze taken als spoorbeheerder en van banen bij ProRail."

Meer uit Financieel

IMO-topman: tolheffing Straat van Hormuz is gevaarlijk precedent

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Iran toestaan om tol te heffen voor een doorvaart door de Straat van Hormuz schept een gevaarlijk precedent. Dat zei topman van de internationale scheepvaartorganisatie IMO Arsenio Dominguez in een interview met Bloomberg TV. Teheran wil een tol van een dollar per vat olie heffen voor schepen die door de zeestraat varen.

52 minuten geleden
Pentagon mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig aanmerken als gevaar

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic voorlopig blijven aanmerken als risico. Tot dat voorlopige oordeel komt een Amerikaans hof van beroep in Washington. Anthropic stelt in twee rechtszaken dat het Pentagon het bedrijf op de zwarte lijst heeft gezet als vergelding voor een meningsverschil over beperkingen aan de inzet van zijn kunstmatige intelligentie.

53 minuten geleden
FT: export Amerikaanse olie naar recordhoogte door vraag uit Azië

WASHINGTON (ANP) - De export van ruwe olie uit de Verenigde Staten stijgt deze maand naar een recordhoogte. Dat schrijft de Financial Times op basis van data- en analyseplatform Kpler. Landen in Azië moeten op zoek naar een alternatief door de oorlog in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Denktank: oorlog Midden-Oosten kost EU-landen al 22 miljard euro

PARIJS (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft landen binnen de Europese Unie al 22 miljard euro gekost. Dat becijfert het Jacques Delors Institute, een denktank in Parijs.

2 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUSALEM (ANP) - Israël heeft de productie van het gasveld Karish hervat, meldt de energieminister van het land volgens The Times of Israel. Daarmee zijn de drie grote gasvelden voor de Israëlische kust weer in gebruik.

2 uur geleden
AEX-index opent licht lager na sterke stijging dag eerder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag licht lager geopend. Een dag eerder sprong de hoofdgraadmeter op het Damrak nog meer dan 3 procent omhoog door de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran en de sterke daling van de olieprijzen. Die gingen weer omhoog omdat Iran de Straat van Hormuz nog steeds afsluit voor de scheepvaart.

3 uur geleden
Japanse rederij wacht details heropening Straat van Hormuz af

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De grote Japanse rederij Mitsui O.S.K. Lines (MOL) wacht nog even voordat ze weer schepen door de Straat van Hormuz laat varen. De rederij wil de details eerst grondig bestuderen, zei de topman in een interview met Bloomberg Television. De belangrijke zeestraat leek na zes weken weer open te gaan als onderdeel van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten, maar daar is nu toch onzekerheid over.

3 uur geleden