ProRail vreest stakingen na afwijzen ultimatum vakbond FNV
AMSTERDAM (ANP) - ProRail vreest werkonderbrekingen en stakingen, omdat de spoorbeheerder niet ingaat op een ultimatum met een looneis van vakbond FNV. Bij ProRail werken meer dan 5000 mensen, onder wie de verkeersleiders voor het spoor. Als zij staken, dreigt het treinverkeer deels of helemaal stil te vallen.
FNV eiste in het ultimatum een loonsverhoging voor het personeel die volgens ProRail kan oplopen tot zo'n 15 procent. De spoorbeheerder vindt die eis niet realistisch. FNV meldde eerder bij het aankondigen van het ultimatum dat vanaf maandag stakingen kunnen plaatsvinden. De eerste week zouden er meteen werkonderbrekingen in estafettevorm zijn op enkele verkeersleidingsposten. De bond zei dat er later meer details volgen.
Maar ProRail kijkt anders tegen de kwestie aan. "ProRail staat voor een grote onderhoudsopgave voor het spoor en moet scherp sturen op de kosten", schrijft de organisatie in een toelichting op de keuze om niet in te gaan op de eis van FNV. "We hebben gezocht naar een verantwoorde balans tussen een betere cao en de kosten ervan. ProRail wil marktconform blijven: concurrerend en tegelijk afgewogen."
De organisatie heeft dit naar eigen zeggen al gedaan in zijn eerdere eindbod tijdens de onderhandelingen. Volgens ProRail zijn vakbonden CNV en VHS Railprofessionals wel akkoord gegaan met dat voorstel. Het ultimatum van FNV zou omgerekend een investering van 49 miljoen euro vragen ten opzichte van het eindbod. Dat gaat ProRail te ver. "Het door FNV extra gevraagde geld zou ProRail dan uit eigen middelen moeten financieren. Dat gaat dus ten koste van onze taken als spoorbeheerder en van banen bij ProRail."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is in april fors verder verslechterd. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat de op een na grootste daling zien sinds het begin van de statistieken in april 1986. Alleen in april 2020, aan het begin van de coronapandemie, was de daling van het vertrouwen groter.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koopwoningen waren in maart 5 procent duurder dan in dezelfde maand vorig jaar, waarmee de stijging van de huizenprijzen opnieuw iets is afgezwakt. Ten opzichte van februari stegen de prijzen met 0,3 procent, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster op basis van de recentste cijfers.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De economische schokgolven van de oorlog tegen Iran hebben nu ook de condoommarkt bereikt. Karex, dat wereldwijd een op de vijf condooms produceert, bereidt zich voor op een prijsverhoging van 30 procent. Het aanhoudende conflict in het Midden-Oosten destabiliseert de toeleveringsketens en drijft de kosten op, zo verklaarde Karex-baas Goh Miah Kiat tegen Bloomberg News.
48 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
8 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
8 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
10 uur geleden