ProRail vreest stakingen na afwijzen ultimatum vakbond FNV
AMSTERDAM (ANP) - ProRail vreest werkonderbrekingen en stakingen, omdat de spoorbeheerder niet ingaat op een ultimatum met een looneis van vakbond FNV. Bij ProRail werken meer dan 5000 mensen, onder wie de verkeersleiders voor het spoor. Als zij staken, dreigt het treinverkeer deels of helemaal stil te vallen.
FNV eiste in het ultimatum een loonsverhoging voor het personeel die volgens ProRail kan oplopen tot zo'n 15 procent. De spoorbeheerder vindt die eis niet realistisch. FNV meldde eerder bij het aankondigen van het ultimatum dat vanaf maandag stakingen kunnen plaatsvinden. De eerste week zouden er meteen werkonderbrekingen in estafettevorm zijn op enkele verkeersleidingsposten. De bond zei dat er later meer details volgen.
Maar ProRail kijkt anders tegen de kwestie aan. "ProRail staat voor een grote onderhoudsopgave voor het spoor en moet scherp sturen op de kosten", schrijft de organisatie in een toelichting op de keuze om niet in te gaan op de eis van FNV. "We hebben gezocht naar een verantwoorde balans tussen een betere cao en de kosten ervan. ProRail wil marktconform blijven: concurrerend en tegelijk afgewogen."
De organisatie heeft dit naar eigen zeggen al gedaan in zijn eerdere eindbod tijdens de onderhandelingen. Volgens ProRail zijn vakbonden CNV en VHS Railprofessionals wel akkoord gegaan met dat voorstel. Het ultimatum van FNV zou omgerekend een investering van 49 miljoen euro vragen ten opzichte van het eindbod. Dat gaat ProRail te ver. "Het door FNV extra gevraagde geld zou ProRail dan uit eigen middelen moeten financieren. Dat gaat dus ten koste van onze taken als spoorbeheerder en van banen bij ProRail."
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De inflatie in de eurozone is in mei verder gestegen naar 3,2 procent door de hogere energieprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Europees statistiekbureau Eurostat op basis van een voorlopige raming. In april stegen de consumentenprijzen in het eurogebied al met 3 procent, na een stijging van 2,6 procent in maart. In februari, voor de Iranoorlog, bedroeg de inflatie nog 1,9 procent.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft een streep gezet door een Nederlandse boete voor Volkswagen in het dieselschandaal.
14 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Netbeheerders nemen dit jaar meer maatregelen om problemen met het overvolle stroomnet tegen te gaan. Dat staat in bindende afspraken met de Autoriteit Consument & Markt (ACM), meldt die toezichthouder. De ACM vond dat de beheerders te weinig voortgang boekten met oplossingen en gaf ze eerder de opdracht om verbeterplannen in te dienen.
59 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De armoede in Duitsland is vorig jaar naar een nieuw recordniveau gestegen. Volgens de organisatie Der Paritätische, die zich inzet voor armoedebestrijding, leefde vorig jaar 16,1 procent van de Duitse bevolking onder de armoedegrens, oftewel 13,3 miljoen mensen. De organisatie spreekt van een "treurig record".
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - In Londen heeft dinsdag een deel van de metrobestuurders het werk neergelegd vanwege een conflict over werktijden. Er rijden geen metro's op de Circle line, de Piccadilly line en delen van de Metropolitan en Central lines. Andere metrolijnen rijden wel, maar kampen met ernstige vertragingen. De Elizabeth line, Docklands Light Railway, London Overground en bussen rijden gewoon, maar zijn naar verwachting veel voller dan normaal.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO behoorde dinsdag tot de sterkste stijgers in de AEX-index op het Damrak. De bank werd door analisten van ING op de kooplijst gezet en steeg ruim 2 procent. De algehele stemming op de beurzen was eveneens positief, ondanks de aanhoudende onzekerheid over de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft aangekondigd de importtarieven op landbouwmachines zoals maaidorsers en oogstmachines te verlagen om de kosten voor Amerikaanse boeren en fabrikanten te drukken. De tarieven dalen van 25 naar 15 procent. Buitenlandse bedrijven kunnen daarbij in aanmerking komen voor een lager tarief van 10 procent als hun apparatuur voor minstens 85 procent uit Amerikaans staal of aluminium bestaat.
3 uur geleden