ProRail vreest stakingen na afwijzen ultimatum vakbond FNV
AMSTERDAM (ANP) - ProRail vreest werkonderbrekingen en stakingen, omdat de spoorbeheerder niet ingaat op een ultimatum met een looneis van vakbond FNV. Bij ProRail werken meer dan 5000 mensen, onder wie de verkeersleiders voor het spoor. Als zij staken, dreigt het treinverkeer deels of helemaal stil te vallen.
FNV eiste in het ultimatum een loonsverhoging voor het personeel die volgens ProRail kan oplopen tot zo'n 15 procent. De spoorbeheerder vindt die eis niet realistisch. FNV meldde eerder bij het aankondigen van het ultimatum dat vanaf maandag stakingen kunnen plaatsvinden. De eerste week zouden er meteen werkonderbrekingen in estafettevorm zijn op enkele verkeersleidingsposten. De bond zei dat er later meer details volgen.
Maar ProRail kijkt anders tegen de kwestie aan. "ProRail staat voor een grote onderhoudsopgave voor het spoor en moet scherp sturen op de kosten", schrijft de organisatie in een toelichting op de keuze om niet in te gaan op de eis van FNV. "We hebben gezocht naar een verantwoorde balans tussen een betere cao en de kosten ervan. ProRail wil marktconform blijven: concurrerend en tegelijk afgewogen."
De organisatie heeft dit naar eigen zeggen al gedaan in zijn eerdere eindbod tijdens de onderhandelingen. Volgens ProRail zijn vakbonden CNV en VHS Railprofessionals wel akkoord gegaan met dat voorstel. Het ultimatum van FNV zou omgerekend een investering van 49 miljoen euro vragen ten opzichte van het eindbod. Dat gaat ProRail te ver. "Het door FNV extra gevraagde geld zou ProRail dan uit eigen middelen moeten financieren. Dat gaat dus ten koste van onze taken als spoorbeheerder en van banen bij ProRail."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - In Nederland worden steeds minder valse eurobiljetten aangetroffen, meldde De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag. Vorig jaar werden ruim een kwart minder valse biljetten onderschept dan een jaar eerder. Het vaakst werden nepbiljetten van 50 euro aangetroffen.
52 minuten geledenLUDWIGSHAFEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern BASF gaat meer banen schrappen door de aanhoudende moeilijke omstandigheden op de markt voor chemicaliƫn. Om meer kosten te besparen, wil de grootste chemieproducent van Europa het personeelsbestand van zijn interne IT-afdeling "aanzienlijk" terugdringen. Bij die afdeling werken ongeveer 8500 mensen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers hebben het afgelopen jaar een stuk minder wijn gedronken. De consumptie daalde met 7 procent, meldt het Deutsche Weininstitut (DWI) op basis van cijfers van marktonderzoeker Nielsen. Dat komt volgens de branchevereniging doordat consumenten door de haperende economie zuiniger aan deden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fugro ging vrijdag hard onderuit op de Amsterdamse beurs. De bodemonderzoeker heeft een moeilijk jaar achter de rug en leed een nettoverlies door de zwakke marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee. Ook had Fugro last van vertragingen in de opstart van olie- en gasprojecten. Het bedrijf keert daardoor flink minder dividend uit en snijdt fors in de investeringen. Het aandeel werd bijna 11 procent lager gezet.
2 uur geledenLEIDSCHENDAM (ANP) - Bodemonderzoeker Fugro ziet de eerste vroege tekenen van herstel van de offshore windmarkt, met name in Europa, nu overheden en de industrie samenwerken om de sector te ondersteunen. Het bedrijf meldde vrijdag bij de publicatie van de cijfers over 2025 "een uitdagend jaar" achter de rug te hebben. De onderneming kampte vorig jaar met verder afgezwakte marktomstandigheden bij de bouw van windparken op zee.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in januari opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,9 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In december daalden de prijzen met 1,4 procent.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic weigert het ministerie van Defensie onbeperkte toegang te geven tot zijn technologie. Ook een compromisvoorstel van het Pentagon werd donderdag afgewezen. "Deze bedreigingen veranderen onze positie niet: we kunnen in goed geweten niet aan hun verzoek voldoen", aldus topman Dario Amodei.
5 uur geleden