
Problemen in bouw verhinderen komst houten kantoorgebouw Zuidas
AMSTERDAM (ANP) - De problemen in de bouwwereld verhinderen de komst van kantoorgebouw Well House aan de Amsterdamse Zuidas. Vastgoedinvesteerder NSI heeft besloten het project voorlopig stop te zetten vanwege het oplopen van de bouwkosten en de onzekerheid in de markt.
Well House zou met een hoogte van 86 meter een van de hoogste houten kantoorgebouwen ter wereld worden. Eigenlijk hadden de bouwwerkzaamheden in de tweede helft van vorig jaar moeten beginnen zodat het pand in 2025 klaar zou kunnen zijn. Maar NSI heeft bij de publicatie van zijn voorlopige jaarcijfers aangegeven te wachten.
"Tegen het einde van het vierde kwartaal waren we volledig klaar om met het Well House-project te starten, maar we hebben ervoor gekozen om dit op dat moment niet te doen", stelt topman Bernd Stahli. "We zullen het project in 2023 opnieuw beoordelen, rekening houdend met de ontwikkeling in bouwkosten, grondwaarden en de rendements- en huurniveaus."
Huurinkomsten
Het aan de Amsterdamse beurs genoteerde vastgoedbedrijf zag de huurinkomsten in 2022 over de gehele linie dalen en boekte een negatief resultaat. "Het einde van de coronapandemie bracht niet het verwachte economisch herstel", zegt Stahli daarover.
Volgens een donderdag verschenen rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) heeft de hele bouwwereld momenteel last van gestegen kosten voor bouwmaterialen en hogere rentes. Daardoor wordt het steeds moeilijker om aan nieuwe bouwprojecten te verdienen. Het onderzoeksbureau denkt dat de bouwproductie in Nederland zowel dit als volgend jaar zal krimpen.
Bij dat laatste speelt ook de stikstoftegenvaller mee van afgelopen november. Toen maakte de Raad van State een einde aan een vrijstelling waarmee bouwprojecten automatisch toestemming kregen om tijdelijk stikstof uit te stoten. Voor veel projecten zijn daarom nieuwe stikstofberekeningen nodig en de uitkomsten daarvan zullen voor sommige bouwplannen ook het einde betekenen.
Meer uit Financieel
ZAVENTEM (ANP) - Brussels Airport blijft op maandag nog hinder ondervinden van de cyberaanval op zijn leverancier van incheck- en boardingsystemen. De luchthaven heeft luchtvaartmaatschappijen gevraagd die dag de helft van hun vertrekkende vluchten te schrappen. Dit weekend vielen ook al tientallen vluchten uit.
28 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Bernard Arnault, topman van luxeconcern LVMH en rijkste man van Frankrijk, heeft fel uitgehaald naar een voorgesteld belastingplan in Frankrijk. In een interview met de Britse krant noemt hij het plan "een openlijke poging om de Franse economie te vernietigen".
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse voedsel- en warentoezichthouder FDA gaat de eisen die worden gesteld aan fabrikanten van nicotinezakjes versoepelen. Dat meldt Reuters op basis van vergadernotulen van de waakhond die het persbureau heeft ingezien. Het gaat om een pilot.
4 uur geledenZAVENTEM (ANP/BELGA) - Brussels Airport schrapt zondag 44 vertrekkende vluchten na een cyberaanval op zijn leverancier van incheck- en boardingsystemen. Om lange wachtrijen en lastminute-annuleringen te voorkomen, verwachtte de luchthaven eerder nog de helft van alle 257 vertrekkende vluchten te moeten schrappen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse tak van TikTok krijgt volgens de deal waar de VS en China aan werken een bijna helemaal Amerikaanse raad van bestuur, zegt het Witte Huis. Maar een van de zeven bestuurders zou door het Chinese moederbedrijf ByteDance worden benoemd. Over het belangrijke algoritme van het internetbedrijf zouden de VS ook zeggenschap krijgen.
19 uur geledenZAVENTEM (ANP/BELGA) - De cyberaanval op zijn leverancier van incheck- en boardingsystemen blijft Brussels Airport ook zondag nog hinderen. De helft van de vluchten tot maandagochtend zijn geschrapt.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie overweegt handelsmaatregelen op te leggen om de overgebleven import van Russische olie aan te pakken. Die zouden vooral leveringen via de Droezjba-pijpleiding treffen, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Via die pijpleiding krijgen Hongarije en Slowakije olie uit Rusland.
1 dag geleden