Prijzenslag knaagt aan winst Chinese automaker Geely
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese autoconcern Geely Automobile Holdings, onder andere eigenaar van automerken als Zeekr, Lynk, Livan en grootaandeelhouder van Volvo, heeft de verkopen in de eerste helft van dit jaar flink zien stijgen. Ondanks de sterke verkopen steeg de winst slechts minimaal door de toegenomen concurrentie en prijzenoorlog op de Chinese markt.
De nettowinst steeg met 1 procent tot 1,6 miljard yuan (zo'n 200 miljoen euro) in de zes maanden tot en met juni. Het bedrijf boekte daarmee wel meer winst dan analisten hadden verwacht. De omzet steeg met 26 procent tot ruim 73 miljard yuan (dik 9 miljard euro). Het concern verkocht 694.045 voertuigen. Dat waren er 13 procent meer dan een jaar geleden. Ondanks de zwakkere economische vooruitzichten verwacht Geely dit jaar nog altijd 1,65 miljoen auto's te verkopen.
De daling van de prijs van lithiumcarbonaat in de eerste jaarhelft resulteerde volgens het bedrijf in een daling van de accuprijzen, wat een positieve invloed had op de kosten van nieuwe elektrische auto's. De winstmarge werd echter nog steeds beïnvloed door de hogere kosten van de overgang naar elektrische auto's en de toegenomen concurrentie op de automarkt.
Prijzenoorlog
De prijzenoorlog op de Chinese markt heeft veel autofabrikanten gedwongen om de prijzen van sommige modellen te verlagen. Investeringen in de ontwikkeling van schonere auto's zetten de winstmarges ook onder druk aangezien Geely de overgang naar elektrische auto's probeert te versnellen om het op te nemen tegen concurrenten als Tesla en BYD. Het bedrijf heeft zijn uitgaven op dit gebied wel wat beperkt in vergelijking met vorig jaar. Zo daalden de totale kosten voor onderzoek en ontwikkeling met 8 procent tot 3 miljard yuan (zo'n 380 miljoen euro).
Lynk&Co, een samenwerkingsverband van Geely en Volvo Car dat in 2017 werd opgericht, verkocht in de eerste jaarhelft ruim 82.000 auto's. Dat is een stijging van meer dan 6 procent in vergelijking met een jaar eerder. Sinds de lancering heeft Lynk ruim 900.000 voertuigen verkocht en is het marktaandeel van het automerk in China gestaag toegenomen. In de eerste helft van 2023 breidde Lynk ook de activiteiten uit in verschillende Europese landen, waaronder Nederland, Frankrijk, Italië, Duitsland, Zweden, België en Spanje.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
42 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en de vakbonden zijn een sociaal plan overeengekomen. Daarin is het uitgangspunt volgens alle partijen om zoveel mogelijk gedwongen ontslagen bij het bedrijf te voorkomen. De chipmachinemaker kondigde eind januari aan dat zo'n 1700 medewerkers met managementbanen ontslagen zouden worden. Dat aantal kan nog "honderden mensen" lager uitvallen, zegt een woordvoerster van ASML dinsdag.
43 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemend Nederland (ONL) pleit ervoor dat het kabinet zich inzet om de Europese CO2-heffing uit te stellen. Volgens de ondernemersorganisatie komt het bedrijfsleven door deze extra heffing nog verder onder druk te staan.
44 minuten geledenGHLIN (ANP/BELGA) - H&M Logistics, de logistieke tak van de Zweedse moderetailer, sluit definitief het distributiecentrum in het Belgische Ghlin, in het zuiden van het land. Dat bevestigt vakbondsman Philippe Dumortier aan persbureau Belga. Daarmee gaan ongeveer 440 banen verloren.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay ging dinsdag licht omlaag op de beurzen in New York. De onlinemarktplaats heeft het overnamebod van bijna 56 miljard dollar van videogameketen GameStop afgewezen. Volgens voorzitter Paul Pressler van eBay is het bod van het veel kleinere GameStop niet geloofwaardig en niet aantrekkelijk. Beleggers waren al sceptisch over het bod, aangezien GameStop weinig informatie heeft gegeven over hoe het bedrijf de overname wil financieren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid gaat honderden aanvragen van boeren voor een vergoeding voor natuurvriendelijke landbouw herbeoordelen. Volgens landbouworganisatie LTO zijn te veel aanvragen voor de zogeheten ecoregeling verlaagd of afgewezen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De inflatie in de Verenigde Staten is in april tot het hoogste niveau in drie jaar gestegen, zo bleek dinsdag uit overheidsdata. Dat is het gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten, waarvan de economische gevolgen doorwerken in de grootste economie ter wereld.
2 uur geleden