Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prijs nieuwbouwhuizen veel minder hard omhoog dan bestaande bouw

Prijs nieuwbouwhuizen veel minder hard omhoog dan bestaande bouw

DEN HAAG (ANP) - De prijzen van nieuwbouwhuizen gaan nog amper omhoog. Ze stijgen veel minder hard dan koopwoningen die al langer bestaan. Dat komt naar voren uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het tweede kwartaal lag het prijsniveau van nieuwbouw maar 0,2 procent hoger dan een jaar eerder, en zelfs iets lager dan in het voorgaande kwartaal. De huizenprijzen van bestaande bouw gingen in dezelfde periode wel 8,6 procent omhoog.

Als belangrijke oorzaak van de forse stijging van de huizenprijzen wordt vaak het gebrekkige aanbod genoemd. Er worden volgens kenners al jaren te weinig huizen gebouwd. Niettemin ligt de verkoop van nieuwbouwwoningen dit jaar een stuk hoger dan vorig jaar. In het tweede kwartaal werden ongeveer 6100 nieuwbouwwoningen verkocht. Dat is bijna 84 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar.

Deze toename is voor een groot deel het gevolg van de ontzettend lage verkoopcijfers van vorig jaar. In heel 2023 werden maar zo'n 16.600 nieuwbouwhuizen verkocht, het laagste aantal in jaren.

Grotere vraag

Ook het aantal verkochte bestaande koopwoningen zit de laatste tijd in de lift, zij het met minder uitbundige groeicijfers. Volgens het CBS ging het in het tweede kwartaal om 47.900 verkochte huizen. Dat is 7,7 procent meer dan een jaar terug.

De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) merkte op basis van eigen cijfers eerder al dat de nieuwbouwmarkt weer aantrekt. De grotere vraag naar nieuwbouw is volgens de makelaars een gevolg van de schaarste en sterk stijgende prijzen in de bestaande koopwoningmarkt.

Enige voorzichtigheid

"Het is een positief teken dat de nieuwbouw groeit. Toch kunnen we daarmee de toenemende woningvraag onvoldoende opvangen. We hebben meer woningen én de juiste woningen nodig", zei Lana Gerssen, makelaar en voorzitter van NVM Wonen, in juli.

Ook zij merkte op dat de prijzen van nieuwbouw zich heel anders ontwikkelen dan die in de bestaande markt. Dat zou onder meer te maken hebben met de focus van de politiek op woningen in het betaalbare segment. Ook de eerdere dip in de nieuwbouwmarkt, waarbij vooral duurdere projecten minder goed verkochten, heeft volgens de NVM waarschijnlijk geleid tot enige voorzichtigheid in het bepalen van de prijs van nieuwbouwwoningen.

Meer uit Financieel

Shein ontloopt blokkade in Frankrijk na verwijderen sekspoppen

PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.

1 uur geleden
China wil meer stappen Nederland voor oplossen Nexperia-kwestie

BEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.

2 uur geleden
Wall Street sluit gemengd, consumentenvertrouwen VS zwak

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.

12 uur geleden
Trump: geen zorgen over bubbelvorming bij AI-investeringen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.

13 uur geleden
Honderden vluchten VS geannuleerd om shutdown

WASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.

16 uur geleden
Opnieuw verlies voor AEX-index op beurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag opnieuw lager gesloten na de min een dag eerder. Staalconcern ArcelorMittal wist zich wel te onttrekken aan het overwegend negatieve sentiment en stond opnieuw bij de sterkste stijgers in de hoofdindex.

17 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS naar laagste niveau in ruim 3 jaar

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau sinds juni 2022. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van een voorlopige raming. Amerikaanse consumenten zijn vooral bezorgd over de aanhoudende shutdown van de overheid en de afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten.

18 uur geleden