Prijs CO2-uitstoot daalt naar laagste niveau in ruim twee jaar
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese prijs voor de uitstootrechten van koolstofdioxide (CO2) is voor het eerst in meer dan twee jaar onder de 55 euro per ton gezakt. De prijs die een bedrijf betaalt om 1 ton CO2 uit te mogen stoten staat al enige tijd onder druk door de dalende gasprijzen en de milde weersomstandigheden. Ook zorgt een stijgende productie van duurzame energie en een lagere productie van de industrie voor een mindere vraag naar vergunningen om CO2 uit te stoten.
Op de ICE Endex-beurs zakte de CO2-prijs maandag met ruim 5 procent tot 54,17 euro per ton. Dat is het laagste niveau sinds oktober 2021. Dit jaar is de prijs al meer dan 30 procent gedaald. Vorig jaar steeg de prijs nog naar een recordhoogte van ruim 100 euro per ton, maar sinds het vierde kwartaal van 2023 vertoont de prijs een steile neerwaartse trend.
Zorgen over een recessie en de verminderde productie en uitstoot van de industrie zijn volgens analisten van S&P Global de oorzaak van de dalende prijzen. Veel handelaren en analisten verwachten ook dat de prijsdaling zal voortduren, doordat de Europese Unie zich schrap zet voor verdere economische uitdagingen in de komende maanden. S&P Global verwacht dat de prijs in februari de 50 euro per ton zal bereiken. Gemiddeld wordt voor dit jaar gerekend op een prijs van rond de 64 euro per ton, tegen een gemiddelde van ruim 85 euro per ton in 2023.
Het was juist de verwachting dat de Europese koolstofprijs alleen maar zou kunnen stijgen als gevolg van het klimaatdoel van de EU om in 2050 de CO2-uitstoot terug te dringen tot nul. Daarnaast is het aantal beschikbare uitstootrechten beperkt en gaat dat aantal ook nog eens elk jaar omlaag. In 2040 zullen er uiteindelijk helemaal geen nieuwe uitstootrechten meer worden uitgegeven. Daarmee zouden de rechten juist schaarser en duurder moeten worden. Op die manier hoopt de EU bedrijven te stimuleren om minder CO2 uit te stoten en klimaatvriendelijker te worden.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.
14 uur geledenANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.
15 uur geledenWENEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Ook in Tsjechië en Slowakije zijn met rattengif gemanipuleerde potjes babyvoeding van fabrikant HiPP aangetroffen. In die landen zijn alle HiPP-potjes door distributeurs uit voorzorg ook uit de verkoop gehaald, terwijl de politie zoekt naar een mogelijke afperser die de babyvoeding heeft vergiftigd.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BOVAG-voorzitter Christianne van der Wal vindt het verstandig dat het kabinet maandag met maatregelen komt om de pijn van de prijsstijgingen aan de pomp voor burgers en bedrijven te verzachten. De belangenbehartiger van de autobranche in Nederland snapt wel dat het kabinet niet kiest voor een generieke accijnskorting, zei ze zondag in televisieprogramma WNL Op Zondag.
17 uur geledenGENÈVE (ANP/DPA) - In Zwitserland merken toerismeorganisaties een terugloop in het aantal buitenlandse gasten door de Iranoorlog. Volgens Schweiz Tourismus annuleerden veel toeristen uit Azië in maart hun reizen, deels omdat vluchten via knooppunten in het Midden-Oosten zoals Dubai werden geschrapt.
20 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - In Duitsland worden dit jaar meer dan duizend treinstations gemoderniseerd en tot 2030 krijgen nog eens honderden stations een opknapbeurt. Dat heeft topvrouw Evelyn Palla van Deutsche Bahn (DB) dit weekend gezegd in Duitse media.
20 uur geleden