Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Prijs CO2-uitstoot daalt naar laagste niveau in ruim twee jaar

Prijs CO2-uitstoot daalt naar laagste niveau in ruim twee jaar

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese prijs voor de uitstootrechten van koolstofdioxide (CO2) is voor het eerst in meer dan twee jaar onder de 55 euro per ton gezakt. De prijs die een bedrijf betaalt om 1 ton CO2 uit te mogen stoten staat al enige tijd onder druk door de dalende gasprijzen en de milde weersomstandigheden. Ook zorgt een stijgende productie van duurzame energie en een lagere productie van de industrie voor een mindere vraag naar vergunningen om CO2 uit te stoten.

Op de ICE Endex-beurs zakte de CO2-prijs maandag met ruim 5 procent tot 54,17 euro per ton. Dat is het laagste niveau sinds oktober 2021. Dit jaar is de prijs al meer dan 30 procent gedaald. Vorig jaar steeg de prijs nog naar een recordhoogte van ruim 100 euro per ton, maar sinds het vierde kwartaal van 2023 vertoont de prijs een steile neerwaartse trend.

Zorgen over een recessie en de verminderde productie en uitstoot van de industrie zijn volgens analisten van S&P Global de oorzaak van de dalende prijzen. Veel handelaren en analisten verwachten ook dat de prijsdaling zal voortduren, doordat de Europese Unie zich schrap zet voor verdere economische uitdagingen in de komende maanden. S&P Global verwacht dat de prijs in februari de 50 euro per ton zal bereiken. Gemiddeld wordt voor dit jaar gerekend op een prijs van rond de 64 euro per ton, tegen een gemiddelde van ruim 85 euro per ton in 2023.

Het was juist de verwachting dat de Europese koolstofprijs alleen maar zou kunnen stijgen als gevolg van het klimaatdoel van de EU om in 2050 de CO2-uitstoot terug te dringen tot nul. Daarnaast is het aantal beschikbare uitstootrechten beperkt en gaat dat aantal ook nog eens elk jaar omlaag. In 2040 zullen er uiteindelijk helemaal geen nieuwe uitstootrechten meer worden uitgegeven. Daarmee zouden de rechten juist schaarser en duurder moeten worden. Op die manier hoopt de EU bedrijven te stimuleren om minder CO2 uit te stoten en klimaatvriendelijker te worden.

Meer uit Financieel

IMF: oorlog raakt economieën in Midden-Oosten hard

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten raakt de economische groei van landen in de regio, onder meer doordat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olie- en gastankers. Bovendien zijn energiefaciliteiten beschadigd door aanvallen en het vliegverkeer rond de Perzische Golf is ernstig ontregeld. Dat meldt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Vooral Qatar, Irak en Iran worden hard geraakt.

1 uur geleden
Bondskanselier Merz: geen Duitse terugkeer naar kernenergie

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vindt een terugkeer naar kernenergie geen oplossing voor de sterk gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei Merz donderdag in een persconferentie. Het was volgens Merz wel een fout van Duitsland om volledig te stoppen met kernenergie toen drie jaar geleden de laatste operationele reactoren werden stilgelegd.

2 uur geleden
Kleine plus voor AEX-index, ASML opnieuw bij dalers

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten. Chipmachinefabrikant ASML stond wel opnieuw bij de dalers in de hoofdindex op het Damrak na de kwartaalcijfers die woensdag werden gepubliceerd. Olie- en gasconcern Shell profiteerde juist van de gestegen olieprijzen en werd hoger gezet.

3 uur geleden
FT: Carglass-moeder Belron werkt aan beursgang Amsterdam

LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan een beursgang in Amsterdam, waarbij de waardering van het bedrijf meer dan 30 miljard euro bedraagt. Dat meldt de Financial Times. De zakenkrant had eerder dit jaar al gemeld dat Belron voorbereidingen treft voor een beursgang in Amsterdam of New York. Nu is dus gekozen voor het Damrak, aldus bronnen tegen de Financial Times.

4 uur geleden
Oekraïens bedrijf bouwt in Born aanvals- en verkenningsdrones

MIDDELBURG (ANP) - Oekraïne gaat in de VDL-fabriek in het Limburgse Born langeafstandsdrones bouwen. Het gaat om een aanvalsdrone en een verkenningsdrone, de K4 Deepstrike en de Midstrike Plane Baton.

4 uur geleden
Reuters: Duitse regering verlaagt groeiverwachtingen economie

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse regering verlaagt de groeiverwachtingen voor de economie voor dit jaar en volgend jaar. Dat melden bronnen in Berlijn aan persbureau Reuters. De inflatieverwachtingen worden juist naar boven bijgesteld als gevolg van de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
KLM schrapt 160 vluchten op Schiphol om gestegen kerosineprijs

SCHIPHOL (ANP) - KLM schrapt de komende maand 160 vluchten van en naar Schiphol. Vanwege de stijgende kosten voor kerosine kunnen een aantal vluchten binnen Europa volgens de luchtvaartmaatschappij niet rendabel uitgevoerd worden. Het zou gaan om minder dan 1 procent van de vluchten van KLM in Europa. De maatregel gaat volgens een woordvoerster vanaf 27 april gelden.

5 uur geleden