
Preventie KNRM om reddingsacties te voorkomen
HANSWEERT - De KNRM (Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij) is bekend van haar reddingsacties, maar zet zich ook steeds meer in voor preventie. Door waterrecreanten voor te lichten over bijvoorbeeld het belang van het goed voorbereiden van een vaartocht, werken de KNRM-vrijwilligers mee aan het voorkomen van problemen op het water.
De eerste reddingsactie in het nieuwe jaar is al een feit voor de vrijwilligers van KNRM-post Hansweert. Vorige week schoten zij met goede afloop een binnenvaartschip te hulp. Het schip was door de harde wind in de problemen gekomen op de Westerschelde.
Navigatiefouten
KNRM Hansweert maakte die week ook bekend vorig jaar in totaal dertig keer te zijn uitgerukt, tegen 28 reddingsacties in 2018. Het wordt drukker op het water met pleziervaartuigen en dat is volgens Mario Rentmeester, pr-medewerker bij de Hansweertse KNRM-post, een belangrijke oorzaak van het stijgende aantal reddingsacties. “Vorig jaar zijn we dertig maal uitgevaren om mensen te redden en te helpen”, vertelt Rentmeester. “Hierbij hebben we 43 personen geholpen." Bij de helft van de noodgevallen ging het volgens Rentmeester om zeil- en motorjachten die in de problemen waren geraakt. "Die problemen waren veelal veroorzaakt door technische mankementen of navigatiefouten.”
Daarnaast zijn de twintig Hansweertse vrijwilligers volgens Rentmeester opvallend vaak opgeroepen voor waterrecreanten in nood.
Slikslee
Een reddingsactie waarbij de KNRM vorig jaar van onmisbare waarde bleek, vond plaats op 17 juli. “Een bodemonderzoeker kwam tijdens zijn werk aan de waterlijn vast te zitten in het slik, terwijl het water snel opkwam. Dankzij een goede samenwerking tussen de KNRM en brandweer konden we deze persoon met behulp van de slikslee redden.”
Voorlichting
De laatste jaren ligt het aantal reddingsacties rond de dertig per jaar, vertelt Rentmeester. “In 2009 tot en met 2012 was het rustiger, doordat er minder pleziervaart was. In 2016 waren er 26 reddingsacties, het jaar daarna 24 en in 2018 ging het om 28 acties.” Om te voorkomen dat KNRM-vrijwilligers te hulp moeten schieten, werkt de maatschappij ook aan preventie. “Met de ‘KNRM Helpt app’, het samenwerkingsproject ‘Varen doe je samen’ en specifieke voorlichtingscampagnes, gericht op watersporters, maar ook duikers en surfers, proberen we steeds meer aandacht te vragen voor preventie.” Het gaat dan bijvoorbeeld over goed onderhoud van materieel, reisvoorbereiding en gebiedskennis. “Watersporters moeten zich bewust zijn van de dimensie van het vaargebied. De Westerschelde heeft veel zandbanken en ondieptes. Strandingen door navigatiefouten of onvoldoende gebiedskennis komen regelmatig voor, maar ook technische mankementen aan boten. Die kunnen acuut ontstaan, maar soms komt het door gebrekkig onderhoud.”
Mijlpaal
Het jaar 2019 heeft de KNRM landelijk ook een mijlpaal opgeleverd. “De KNRM is voor haar voortbestaan volledig afhankelijk van giften en voor het eerst zijn er meer dan 100.000 donateurs. Daar zijn we trots op.” Vrijwillige bijdragen zijn al sinds 1824 het fundament van de maatschappij, aldus Rentmeester. “De KNRM streeft ernaar in 2024, bij het 200-jarig bestaan, de 120.000e donateur te kunnen verwelkomen.”
Meer uit Reimerswaal
KAPELLE - Op zaterdag 17 mei organiseert Stichting het Gehandicapte Kind voor de vierde keer de Mega Wandel Marathon. Het wandelfeest vindt plaats in en rondom Arnhem waarbij deelnemers uit het hele land meelopen. Zo worden ook Zeeuwen opgeroepen om mee te wandelen voor kinderen met een handicap.
14 uur geledenHANSWEERT - Tijdens de Nationale Herdenking op zondag 4 mei 2025 herdenken we allen - burgers en militairen - die in het Koninkrijk der Nederlanden of waar ook ter wereld zijn omgekomen sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, in oorlogssituaties en bij vredesmissies.
17 uur geledenWEMELDINGE - Het lijkt een wereld van verschil: een gezellig kaartavondje in een dorpssportzaal en het bruisende pokercircuit van Las Vegas. Toch begint het voor sommige spelers precies daar - in Wemeldinge - waar op 11 mei opnieuw een voorronde wordt gehouden van het Open Nederlands Kampioenschap Poker (ONK Poker).
20 uur geledenKRUININGEN - Op woensdag 21 mei vindt in Kruiningen een speelgoedruil plaats. Tussen 13.00 en 16.00 uur kunnen bezoekers in Ons Dorpshuis aan de Berghoekstraat 3 speelgoed inleveren en ruilen.
1 dag geledenREIMERSWAAL - De gemeente Reimerswaal wil peilen hoeveel belangstelling er is voor de documentaire: 'In dienst van de vrede'. Deze film is speciaal gemaakt voor veteranen, hun families en andere geïnteresseerden.
1 dag geledenGOES - Een kleine moeite met grote gevolgen: dat blijkt uit de actie "Band op Spanning Reimerswaal", die afgelopen januari door de gemeente werd georganiseerd. Op twee zaterdagen konden inwoners gratis hun autobanden laten controleren en oppompen. Het doel? Meer bewustwording over het belang van de juiste bandenspanning - voor zowel het milieu als de portemonnee.
1 dag geledenKAPELLE - Vanaf 1 mei is de gemeente Kapelle een nieuwe kracht rijker: de wijk-GGD'er. Deze professional richt zich op het ondersteunen van mensen met verward of onbegrepen gedrag en speelt een belangrijke rol bij het vroegtijdig signaleren van problemen in de wijk.
2 dagen geleden