Presidentskandidaat Kennedy niet op stembiljet New York
NEW YORK (ANP) - De inwoners van de Amerikaanse staat New York kunnen bij de presidentsverkiezingen in november niet stemmen op de onafhankelijke kandidaat Robert F. Kennedy, meldt The New York Times. De rechter oordeelde dat hij niet op het stembiljet mag staan, omdat hij een vals adres heeft opgegeven. Kennedy heeft aangekondigd in beroep te gaan.
Kennedy woonde jarenlang in New York, maar is in 2014 verhuisd naar Los Angeles. Toch gaf hij een adres op in Katonah, een dorp ten noorden van New York. Volgens de mensen die een klacht indienden, heeft hij daar nooit gewoond en is dat het huis van een vriend.
Hij slaapt daar in een leegstaande slaapkamer, verklaarde de eigenaar van het pand. De advocaten van Kennedy zeggen dat onder meer zijn rijbewijs op dat adres geregistreerd staat en dat hij daar post ontvangt. Ook zou hij van plan zijn terug te verhuizen naar New York, als zijn vrouw met pensioen gaat. De rechter achtte het "zeer onwaarschijnlijk" dat Kennedy met zijn familie en al zijn spullen naar die slaapkamer zou verhuizen.
Negentien staten
De zaak werd aangespannen door de Democratische organisatie Clear Choice. Kennedy verwijt zijn voormalige partijgenoten dat ze uit angst voor hem de democratie niet respecteren. "Ze zijn er niet zeker van dat ze kunnen winnen via de stembus, dus proberen ze te voorkomen dat de kiezers een keuze hebben. We zullen in beroep gaan, en we zullen winnen."
Kennedy is nu in zeker negentien staten verkiesbaar, maar deze uitspraak kan ook gevolgen hebben voor die staten. Hij heeft daar namelijk hetzelfde adres opgegeven. In nog eens twintig staten probeert hij op het stembiljet te komen.
Stemmen wegkapen
Kennedy maakt geen kans om zelf de verkiezingen te winnen, maar zijn deelname kan wel belangrijk zijn voor de uitkomst. Hij kan zowel bij de Republikeinen als bij de Democraten belangrijke stemmen wegkapen. Peilingen suggereerden eerst dat vooral de Democraten daarvoor moesten vrezen, maar sinds Kamala Harris het heeft overgenomen van Joe Biden, lijken juist de Republikeinen de meeste kiezers te verliezen aan de onafhankelijke kandidaat.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Brussel heeft extra veiligheidsmaatregelen genomen om de kerststal op de Grote Markt beter te beschermen. Directe aanleiding is de diefstal van het hoofd van het kindje Jezus uit de kerststal het afgelopen weekend.
9 minuten geledenABUJA (ANP/AFP) - Afgelopen weekend zijn in Nigeria meer dan dertig mensen ontvoerd door gewapende groepen. De ontvoeringen vonden onder andere plaats in de noordelijke regio Kano, waar deze tot nu toe nauwelijks voorkwamen.
24 minuten geledenPARIJS (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft tijdens zijn bezoek aan zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron ook gesproken met andere Europese leiders en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff. De gesprekken volgen op nieuw topoverleg tussen Kyiv en Washington over vrede in Oekraïne.
57 minuten geledenWIESBADEN (ANP) - Bij de grootschalige demonstratie tegen de oprichting van een nieuwe jongerentak van de AfD afgelopen zaterdag in het Duitse Gießen, zijn meer dan vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zegt de Hessense deelstaatminister Roman Poseck maandag tijdens een persconferentie over de onlusten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische president Isaac Herzog denkt alleen aan de belangen van Israël wanneer hij het gratieverzoek van premier Benjamin Netanyahu in overweging neemt. Dat zei de president maandag in een verklaring.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Dat de NAVO nadenkt over preventieve cyberaanvallen en ander proactiever optreden tegen bijvoorbeeld Russische hackers is "extreem onverantwoordelijk", vindt Rusland. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken hekelt uitlatingen daarover van de voorzitter van de legerchefs van de NAVO-landen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De negentien EU-landen die een lening krijgen van de Europese Commissie voor extra investeringen in defensie, hebben allemaal hun nationale plannen ingediend. Dat heeft Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) maandag bekendgemaakt op X.
3 uur geleden