Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Zuid-Korea aangeklaagd voor leiden van opstand

President Zuid-Korea aangeklaagd voor leiden van opstand

SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Koreaanse aanklagers hebben de geschorste president Yoon Suk-yeol aangeklaagd voor het leiden van een opstand. Er loopt een onderzoek naar hem omdat hij begin december de militaire noodtoestand uitriep.

De aanklacht volgt nadat onderzoekers van het anticorruptiebureau hiertoe hadden geadviseerd. Yoon probeerde met de noodtoestand het parlement buitenspel te zetten, wat wordt gezien als een ongekende maatregel tegen de oppositie. Zuid-Korea gaat sindsdien gebukt onder een politieke crisis.

Yoon werd op 15 januari opgepakt, als eerste zittende Zuid-Koreaanse president ooit, en zit sindsdien vast. Een rechtbank weigerde recent twee verzoeken voor een verlenging van het voorarrest. Het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap schrijft dat een verdachte volgens de wet moet worden vrijgelaten als die niet binnen de detentieperiode wordt aangeklaagd. Media melden dat nu een nieuwe poging wordt gedaan om Yoon langer vast te houden.

Vervolging

Yoon weigert tot dusver mee te werken aan het strafrechtelijk onderzoek. Zijn advocaten hebben Yoons detentie herhaaldelijk illegaal genoemd en roepen op tot zijn onmiddellijke vrijlating.

De president is immuun voor vervolging voor de meeste strafbare feiten, maar opstand valt daar niet onder. Yoon kan bij een veroordeling een levenslange gevangenisstraf of de doodstraf krijgen. In Zuid-Korea worden nog maar zelden doodstraffen opgelegd, in 2016 voor het laatst, en ter dood veroordeelden worden in de praktijk niet geëxecuteerd. De laatste executie vond in 1997 plaats.

Er loopt ook een afzettingsproces tegen de president. Het parlement had daarvoor gestemd vanwege de militaire noodtoestand. Met dat besluit werd Yoon ook direct geschorst. Het parlement stuurde later ook Yoons plaatsvervanger, de premier, weg. Minister van Financiën Choi Sang-mok is nu waarnemend president. Het Constitutioneel Hof moet in de eerste helft van dit jaar beslissen of Yoon in zijn functie wordt hersteld of wordt ontslagen.

Meer uit Buitenland

PKK neemt 'historisch' besluit na oproep tot ontmanteling

ANKARA (ANP/RTR/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK heeft "historische besluiten" genomen tijdens een congres eerder deze week in Irak, zei de beweging tegen het Koerdische persagentschap ANF. Het congres werd gehouden na een oproep van PKK-leider Abdullah Öcalan om de wapens neer te leggen en de beweging zelfs te ontbinden.

10 minuten geleden
Poetin kan alleen vervolgd worden als hij niet meer in functie is

LVIV (ANP) - De Russische trojka, president Vladimir Poetin, de premier en de minister van Buitenlandse Zaken, kunnen alleen worden vervolgd voor hun rol in de oorlog tegen Oekraïne als ze niet meer in functie zijn. Dat is een van de afspraken die voor het 'agressietribunaal' voor de hoofdverantwoordelijken van de Russische invasie in Oekraïne zijn vastgelegd. Vrijdagmiddag zijn in de Oekraïense stad Lviv officieel de statuten van dat onafhankelijke, internationale tribunaal bekrachtigd, met het zetten van handtekeningen door EU-buitenlandchef Kaja Kallas en de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha.

11 minuten geleden
Hongarije noemt beschuldigingen over spionage Oekraïne propaganda

BOEDAPEST (ANP/RTR/AFP) - De Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó spreekt van propaganda na beschuldigingen over een Hongaars spionnennetwerk in Oekraïne. De veiligheidsdienst in dat land zei een spionnennetwerk te hebben ontmanteld dat werd gerund door de Hongaarse staat.

30 minuten geleden
Pakistan: India brengt kernmachten dichter bij groot conflict

ISLAMABAD (ANP/AFP) - Het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat India "twee kernmachten dichter bij een groot conflict" brengt. De spanningen tussen de landen, die allebei over nucleaire wapens beschikken, zijn de afgelopen weken opgelopen tot het hoogste niveau in jaren.

1 uur geleden
Twee Britten schuldig aan omkappen van iconische boom

NEWCASTLE (ANP) - In Noord-Engeland zijn twee mannen schuldig bevonden aan het omkappen van een beroemde boom, meldt de BBC. Het vellen van de 'Sycamore Gap Tree' leidde twee jaar geleden tot veel woede en verdriet.

1 uur geleden
Paus Leo houdt eerste mis in Sixtijnse Kapel

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - De nieuwe paus Leo heeft in de Sixtijnse Kapel zijn eerste mis gehouden. Hij ging voor in het gebed voor alle kardinalen, die hem donderdag in diezelfde zaal kozen als leider van de Rooms-Katholieke Kerk.

1 uur geleden
Europese leiders: ook Trump wil eerst deelname Moskou aan bestand

OSLO (ANP) - Ook de Verenigde Staten vinden nu dat er een staakt-het-vuren moet komen voordat het overleg over het beëindigen van de oorlog van Rusland tegen Oekraïne verder kan, zeggen Noord-Europese leiders. Bovendien zouden de VS volgens hen bereid zijn tot sancties als Moskou niet instemt met een staakt-het-vuren. Oekraïne zegt al langer dat er pas te onderhandelen valt als Rusland akkoord gaat met het Amerikaanse plan voor een bestand van dertig dagen.

1 uur geleden