President Xi: China en Zuid-Korea samen voor vrije wereldhandel
BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - China en Zuid-Korea moeten samen optrekken bij het beschermen van de vrije wereldhandel. Dat zei de Chinese president Xi Jinping in een telefoongesprek met de nieuwe Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung. Het was het eerste gesprek van Xi met Lee, die vorige week de presidentsverkiezingen in Zuid-Korea won.
Volgens het Chinese staatspersbureau Xinhua drong Xi er bij Lee op aan dat Beijing en Seoul "samen meer zekerheid moeten injecteren in regionale en internationale situaties" en dat de "strategische samenwerking naar een hoger niveau" moet worden getild. Xi zei ook dat samenwerking belangrijk is om vrije handel te waarborgen.
China en Zuid-Korea worden geraakt door de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump. De twee landen zijn grote exporteurs en dus gevoelig voor verstoringen van de wereldhandel.
Verhoudingen
China is de belangrijkste handelspartner van Zuid-Korea, maar Seoul is ook een belangrijke militaire bondgenoot van de Verenigde Staten. Daardoor bevindt Zuid-Korea zich in een gevoelige situatie. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Lee aangegeven de relaties met China te willen verbeteren.
Die verhoudingen kwamen eerder onder druk te staan door het beleid van zijn voorganger Yoon Suk-yeol, die werd afgezet nadat hij vorig jaar de militaire noodtoestand had uitgeroepen. Yoon streefde namelijk nauwere banden met Washington na en wilde ook de betrekkingen met de voormalige koloniale overheerser Japan verbeteren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag fors gestegen, omdat de ruime overwinning van de Democraten bij de tussentijdse verkiezingen in de Verenigde Staten de hoop voedt bij beleggers dat de oorlog met Iran snel kan eindigen. Daardoor daalden ook de olieprijzen fors.
4 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft voor de tweede keer in enkele maanden zijn omzetverwachting verlaagd, vanwege een verwachte vertraging bij een groot project. Het betekent wederom een tegenslag voor de Europese fabrikant van onder meer munitie en pantservoertuigen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB stapt vrijdag naar de kortgedingrechter in Utrecht om een staking die de vakbonden voor maandag hebben aangekondigd bij onder meer de Wegenwacht-dienst. De verkeersorganisatie wil voorkomen dat automobilisten met pech straks hulpeloos langs de weg komen te staan, omdat rondrijdende ANWB-medewerkers het werk hebben neergelegd.
5 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De stikstofplannen van het kabinet leiden waarschijnlijk tot stevige krimp van het aantal veehouderijen in Nederland, voorzien onderzoekers van de Wageningse universiteit. Ze denken dat op termijn 10 tot 30 procent van de veehouders zal kiezen voor bedrijfsbeëindiging, door het in juni aangekondigde maatregelenpakket.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) moet waarschijnlijk "een havikachtige koers" blijven volgen en op de hoede zijn voor inflatieschokken. Dat heeft Klaas Knot gezegd volgens persbureau Bloomberg. De Nederlandse kandidaat om ECB-president Christine Lagarde op te volgen, is eerder door economen vaak beschouwd als een zogeheten havik, een duidelijke voorstander van renteverhogingen om de inflatie in te dammen.
7 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olie- en gasprijzen zijn woensdag fors gedaald. Dat gebeurde nadat Donald Trump heeft gezegd dat de kans op aanvallen op Iran kleiner wordt. Een vat ruwe Brentolie kost daardoor voor het eerst sinds begin oktober weer minder dan 100 dollar per vat.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was woensdag na publicatie van de kwartaalcijfers een van de grote winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol verlaagde zijn jaarprognose na de cyberaanval vorige maand. Beleggers hadden dit al voorzien, maar zagen ook dat de schade meeviel. Daarnaast hadden beleggers aandacht voor de uitslagen van de midterms in de Verenigde Staten. Na winst van de Democraten werden door heel Europa bedrijven gelinkt aan schone energie hoger gezet.
8 uur geleden