Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Trump straft Californië om progressief abortusbeleid

President Trump straft Californië om progressief abortusbeleid

WASHINGTON (ANP) - De federale regering van de Verenigde Staten heeft woensdag een financiële sanctie van 200 miljoen dollar tegen Californië aangekondigd vanwege de abortuswetgeving in de progressieve westelijke staat. In Californië zijn zorgverzekeraars verplicht om de kosten van abortussen te vergoeden, wat volgens de conservatieve president Donald Trump tegen de federale wetgeving indruist.

De Californische gouverneur Gavin Newsom noemt de actie van de scheidend president "kleingeestig". "De gezondheid van vrouwen is de volksgezondheid", stelt Newsom in een verklaring.

Het onderwerp abortus geldt als uitermate omstreden in de Verenigde Staten. President Trump, die op 20 januari het Witte Huis moet verlaten, kwam mede dankzij fundamentalistische christenen aan de macht. De tweemaal gescheiden Trump sloot een pact met de zogeheten evangelicals door hen te verleiden met de belofte om rechters te benoemen die tegen abortus zijn.

De staat Californië, die de afgelopen vier jaar vaak heeft geageerd tegen Trump, nam in 2014 wetgeving aan die werkgevers en particuliere verzekeringsmaatschappijen dwingt om vergoedingen van abortussen op te nemen in hun ziektekostenverzekering.

De regering-Trump stelde eerder dit jaar dat die wetgeving in strijd is met een federale wet over gewetensvrijheid. Die zou verbieden om dat verzekeraars die weigeren abortussen te vergoeden, worden gediscrimineerd.

Het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid kondigde woensdag aan dat het 200 miljoen dollar aan federaal geld voor Californië zal inhouden als de staat niet inbindt. Het gaat daarbij om financiering die bedoeld is voor de gezondheidszorg voor de allerarmsten in het eerste kwartaal van 2021.

"Entiteiten die geld ontvangen moeten twee keer nadenken voordat ze de federale wet overtreden," schrijft Roger Severino, directeur van het bureau voor burgerrechten van het ministerie van Volksgezondheid, in een verklaring. "Wat je ook denkt over de legaliteit van abortus, niemand mag gestraft worden als hij weigert te betalen of bij te dragen voor de terugtrekking van menselijk leven", aldus Severino, een Republikein.

Dat de federale overheid zoals die dreigt elk kwartaal 200 miljoen dollar aan financiering blijft inhouden zolang Californië niet inbindt, is zeer onwaarschijnlijk. De regering-Biden zal de maatregel wellicht vrijwel direct na zijn aantreden ongedaan maken.

Meer uit Buitenland

Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

2 uur geleden
Koeweit meldt aanvallen met drones en raketten

KOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.

3 uur geleden
Raúl Castro verschijnt op de Cubaanse staatstelevisie

HAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.

4 uur geleden
VS: aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.

5 uur geleden
Trump: we vorderen heel snel met de oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.

5 uur geleden
Media: drones en waarschuwingsschoten nabij Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.

6 uur geleden
Palestijnse baby gedood door schoten Israëlisch leger

HEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.

6 uur geleden