President Trump straft Californië om progressief abortusbeleid
WASHINGTON (ANP) - De federale regering van de Verenigde Staten heeft woensdag een financiële sanctie van 200 miljoen dollar tegen Californië aangekondigd vanwege de abortuswetgeving in de progressieve westelijke staat. In Californië zijn zorgverzekeraars verplicht om de kosten van abortussen te vergoeden, wat volgens de conservatieve president Donald Trump tegen de federale wetgeving indruist.
De Californische gouverneur Gavin Newsom noemt de actie van de scheidend president "kleingeestig". "De gezondheid van vrouwen is de volksgezondheid", stelt Newsom in een verklaring.
Het onderwerp abortus geldt als uitermate omstreden in de Verenigde Staten. President Trump, die op 20 januari het Witte Huis moet verlaten, kwam mede dankzij fundamentalistische christenen aan de macht. De tweemaal gescheiden Trump sloot een pact met de zogeheten evangelicals door hen te verleiden met de belofte om rechters te benoemen die tegen abortus zijn.
De staat Californië, die de afgelopen vier jaar vaak heeft geageerd tegen Trump, nam in 2014 wetgeving aan die werkgevers en particuliere verzekeringsmaatschappijen dwingt om vergoedingen van abortussen op te nemen in hun ziektekostenverzekering.
De regering-Trump stelde eerder dit jaar dat die wetgeving in strijd is met een federale wet over gewetensvrijheid. Die zou verbieden om dat verzekeraars die weigeren abortussen te vergoeden, worden gediscrimineerd.
Het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid kondigde woensdag aan dat het 200 miljoen dollar aan federaal geld voor Californië zal inhouden als de staat niet inbindt. Het gaat daarbij om financiering die bedoeld is voor de gezondheidszorg voor de allerarmsten in het eerste kwartaal van 2021.
"Entiteiten die geld ontvangen moeten twee keer nadenken voordat ze de federale wet overtreden," schrijft Roger Severino, directeur van het bureau voor burgerrechten van het ministerie van Volksgezondheid, in een verklaring. "Wat je ook denkt over de legaliteit van abortus, niemand mag gestraft worden als hij weigert te betalen of bij te dragen voor de terugtrekking van menselijk leven", aldus Severino, een Republikein.
Dat de federale overheid zoals die dreigt elk kwartaal 200 miljoen dollar aan financiering blijft inhouden zolang Californië niet inbindt, is zeer onwaarschijnlijk. De regering-Biden zal de maatregel wellicht vrijwel direct na zijn aantreden ongedaan maken.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Ten minste twaalf mensen zijn vrijdag omgekomen bij Israëlische aanvallen in Gaza, zeggen de autoriteiten in het gebied. Onder hen zouden ook zes politieagenten zijn geweest.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie wil de doodstraf op federaal niveau uitbreiden en het ook mogelijk maken om die uit te voeren met een vuurpeloton, door elektrocutie of verstikking met een gas. President Donald Trump beloofde daar eerder werk van te gaan maken tijdens zijn tweede termijn.
41 minuten geledenISLAMABAD (ANP) - Amerikaanse en Iraanse delegaties treffen elkaar "mogelijk" zondag in Islamabad, aldus een Pakistaanse vertegenwoordiger tegen de Amerikaanse zender ABC News. De Iraniërs en de Amerikanen zouden zaterdag eerst afzonderlijk met Pakistaanse onderhandelaars praten, en als dat goed gaat houden ze de dag erna directe gesprekken, aldus de zender.
48 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner zaterdag naar Pakistan voor overleg met Iran. Dat heeft het Witte Huis gemeld. Iran zou hier volgens het Witte Huis om hebben gevraagd. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi is vrijdagavond op bezoek in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad.
2 uur geledenATLANTA/WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump stuurt zijn gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan voor overleg met de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. Dat meldt nieuwszender CNN. Vicepresident JD Vance zou volgens Amerikaanse media niet meegaan. Hij was eerder wel in Pakistan bij overleg met de Iraniërs. Pakistan bemiddelt in het conflict.
2 uur geledenBINT JBEIL (ANP) - Het Israëlische leger (IDF) heeft zes "terroristen" van Hezbollah gedood, meldt het op X. Het leger zegt door te gaan met operaties in het zuiden van Libanon, ondanks een bestand tussen Israël en Libanon dat donderdag werd verlengd met drie weken.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil dat Oekraïne een soort EU-lidmaatschap 'light' krijgt, als tussenstap op weg naar volledig lidmaatschap. Oekraïne zou om te beginnen aan vergaderingen van de EU-lidstaten, het Europees Parlement en de Europese Commissie kunnen deelnemen, maar zonder stemrecht. Merz heeft dit voorgesteld aan de EU-leiders, zei hij na afloop van de tweedaagse informele top in Cyprus.
2 uur geleden