Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Trump straft Californië om progressief abortusbeleid

President Trump straft Californië om progressief abortusbeleid

WASHINGTON (ANP) - De federale regering van de Verenigde Staten heeft woensdag een financiële sanctie van 200 miljoen dollar tegen Californië aangekondigd vanwege de abortuswetgeving in de progressieve westelijke staat. In Californië zijn zorgverzekeraars verplicht om de kosten van abortussen te vergoeden, wat volgens de conservatieve president Donald Trump tegen de federale wetgeving indruist.

De Californische gouverneur Gavin Newsom noemt de actie van de scheidend president "kleingeestig". "De gezondheid van vrouwen is de volksgezondheid", stelt Newsom in een verklaring.

Het onderwerp abortus geldt als uitermate omstreden in de Verenigde Staten. President Trump, die op 20 januari het Witte Huis moet verlaten, kwam mede dankzij fundamentalistische christenen aan de macht. De tweemaal gescheiden Trump sloot een pact met de zogeheten evangelicals door hen te verleiden met de belofte om rechters te benoemen die tegen abortus zijn.

De staat Californië, die de afgelopen vier jaar vaak heeft geageerd tegen Trump, nam in 2014 wetgeving aan die werkgevers en particuliere verzekeringsmaatschappijen dwingt om vergoedingen van abortussen op te nemen in hun ziektekostenverzekering.

De regering-Trump stelde eerder dit jaar dat die wetgeving in strijd is met een federale wet over gewetensvrijheid. Die zou verbieden om dat verzekeraars die weigeren abortussen te vergoeden, worden gediscrimineerd.

Het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid kondigde woensdag aan dat het 200 miljoen dollar aan federaal geld voor Californië zal inhouden als de staat niet inbindt. Het gaat daarbij om financiering die bedoeld is voor de gezondheidszorg voor de allerarmsten in het eerste kwartaal van 2021.

"Entiteiten die geld ontvangen moeten twee keer nadenken voordat ze de federale wet overtreden," schrijft Roger Severino, directeur van het bureau voor burgerrechten van het ministerie van Volksgezondheid, in een verklaring. "Wat je ook denkt over de legaliteit van abortus, niemand mag gestraft worden als hij weigert te betalen of bij te dragen voor de terugtrekking van menselijk leven", aldus Severino, een Republikein.

Dat de federale overheid zoals die dreigt elk kwartaal 200 miljoen dollar aan financiering blijft inhouden zolang Californië niet inbindt, is zeer onwaarschijnlijk. De regering-Biden zal de maatregel wellicht vrijwel direct na zijn aantreden ongedaan maken.

Meer uit Buitenland

Merz erkent zorgen België over Russisch geld voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

8 uur geleden
Toparchitect Frank Gehry (Guggenheim Bilbao) overleden

NEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.

11 uur geleden
Bolsonaro steunt oudste zoon als presidentskandidaat in 2026

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.

11 uur geleden
Europarlementariërs: 'gestoord' plan VS is aanval op EU-waarden

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.

13 uur geleden
Ierland onderzoekt drone-incident rond aankomst vlucht Zelensky

DUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.

14 uur geleden
Soedanese stad el-Fasher 'enorme plaats delict'

LONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.

17 uur geleden
België doet mee aan Eurovisie Songfestival

BRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.

17 uur geleden