Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Iran zegt agressie niet te tolereren

President Iran zegt agressie niet te tolereren

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian zegt dat zijn land aanvallen op de eigen belangen en veiligheid nooit zal negeren. Ook haalde hij in een telefoongesprek met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron uit naar Israël: "Als de Verenigde Staten en westerse landen echt proberen om oorlog in de regio te voorkomen, moeten ze het regime dwingen de genocide in Gaza te stoppen en een bestand te accepteren."

Macron maande de Iraanse president op zijn beurt al het mogelijke te doen om militaire escalatie te voorkomen. Er moet een einde komen aan de cyclus van vergelding, bepleitte hij volgens een verklaring van de Franse regering. Macron vroeg Iran de "destabiliserende partijen die het ondersteunt" aan te sporen zich terughoudend op te stellen. Iran heeft nauwe banden met gewapende groepen als Hezbollah in Libanon en de Houthi's in Jemen.

Internationaal wordt gevreesd dat Iran een aanval op Israël gaat uitvoeren na de recente dood van Hamasleider Ismail Haniyeh in Teheran. De politieke leider van de Palestijnse beweging bezocht Iran voor de beëdiging van Pezeshkian. Hij zou vervolgens zijn omgekomen door een explosie in een zwaarbewaakt gastenverblijf. Iran houdt Israël verantwoordelijk en heeft wraak gezworen. Israël heeft niet toegegeven dat het verantwoordelijk is voor de dood van de Hamasleider.

De Organisatie voor Islamitische Samenwerking kwam woensdag bijeen voor spoedberaad over de dood van Haniyeh. Dat gebeurde op verzoek van Iran. Voorzitter Mamadou Tangara uit Gambia veroordeelde de liquidatie van de Hamasleider daar in scherpe bewoordingen. Hij sprak over een gruweldaad die kan leiden tot een veel groter conflict waar de hele regio in wordt meegesleurd.

Meer uit Buitenland

Oekraïne meldt grote raketaanval op Kyiv

KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag bestookt met ballistische raketten. Volgens de autoriteiten raakten zeker vijf mensen gewond, van wie er één naar het ziekenhuis is gebracht.

24 minuten geleden
Republikeinen kritisch over Trumps deal met Iran

WASHINGTON (ANP) - Prominente Republikeinen uiten kritiek op de voorwaarden van het mogelijke akkoord dat de Amerikaanse president Donald Trump met Iran onderhandelt om de oorlog te beëindigen. Ze vrezen dat Teheran daardoor zijn machtspositie in de regio behoudt of zelfs versterkt.

27 minuten geleden
Iraanse media spreken Trump tegen over heropening Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iraanse media spreken tegen dat de Straat van Hormuz volledig wordt heropend als onderdeel van het aangekondigde vredesakkoord met de Verenigde Staten. Volgens Al Jazeera noemt staatspersbureau Fars die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump "ver van de realiteit".

2 uur geleden
Witte Huis op slot na schoten gemeld in de buurt

WASHINGTON (ANP) - Rond het Witte Huis in Washington is een grote politiemacht op de been na meldingen van schoten. Journalisten op het terrein kregen opdracht dekking te zoeken en werden naar de persruimte gebracht. Het Witte Huis is volgens hen op slot gegaan.

2 uur geleden
Dodental ebola-uitbraak in Congo 200 voorbij

KINSHASA (ANP) - Het dodental door de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 204. Dat heeft het Congolese ministerie van Volksgezondheid bekendgemaakt. In drie provincies zijn 867 vermoedelijke besmettingen geregistreerd.

2 uur geleden
Trump meldt 'grotendeels overeenstemming' over deal met Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er grotendeels overeenstemming is bereikt over een akkoord met Iran. "De laatste aspecten en details van de deal worden momenteel besproken en zullen binnenkort bekendgemaakt worden", schreef hij in een bericht op zijn platform Truth Social. Hij stelt dat het voorstel onder meer voorziet in de opening van de Straat van Hormuz.

4 uur geleden
Massale demonstratie in Belgrado tegen regering

BELGRADO (ANP/AFP/DPA) - Tienduizenden mensen zijn in de Servische hoofdstad Belgrado de straat opgegaan om nieuwe verkiezingen te eisen. Deelnemers scandeerden "de studenten winnen", de strijdkreet van hun protestbeweging. Die was ook te zien op spandoeken, kleding en stickers.

6 uur geleden