President Iran zegt agressie niet te tolereren
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian zegt dat zijn land aanvallen op de eigen belangen en veiligheid nooit zal negeren. Ook haalde hij in een telefoongesprek met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron uit naar Israël: "Als de Verenigde Staten en westerse landen echt proberen om oorlog in de regio te voorkomen, moeten ze het regime dwingen de genocide in Gaza te stoppen en een bestand te accepteren."
Macron maande de Iraanse president op zijn beurt al het mogelijke te doen om militaire escalatie te voorkomen. Er moet een einde komen aan de cyclus van vergelding, bepleitte hij volgens een verklaring van de Franse regering. Macron vroeg Iran de "destabiliserende partijen die het ondersteunt" aan te sporen zich terughoudend op te stellen. Iran heeft nauwe banden met gewapende groepen als Hezbollah in Libanon en de Houthi's in Jemen.
Internationaal wordt gevreesd dat Iran een aanval op Israël gaat uitvoeren na de recente dood van Hamasleider Ismail Haniyeh in Teheran. De politieke leider van de Palestijnse beweging bezocht Iran voor de beëdiging van Pezeshkian. Hij zou vervolgens zijn omgekomen door een explosie in een zwaarbewaakt gastenverblijf. Iran houdt Israël verantwoordelijk en heeft wraak gezworen. Israël heeft niet toegegeven dat het verantwoordelijk is voor de dood van de Hamasleider.
De Organisatie voor Islamitische Samenwerking kwam woensdag bijeen voor spoedberaad over de dood van Haniyeh. Dat gebeurde op verzoek van Iran. Voorzitter Mamadou Tangara uit Gambia veroordeelde de liquidatie van de Hamasleider daar in scherpe bewoordingen. Hij sprak over een gruweldaad die kan leiden tot een veel groter conflict waar de hele regio in wordt meegesleurd.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
3 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
5 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
6 uur geleden