Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

President Iran zegt agressie niet te tolereren

President Iran zegt agressie niet te tolereren

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian zegt dat zijn land aanvallen op de eigen belangen en veiligheid nooit zal negeren. Ook haalde hij in een telefoongesprek met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron uit naar Israël: "Als de Verenigde Staten en westerse landen echt proberen om oorlog in de regio te voorkomen, moeten ze het regime dwingen de genocide in Gaza te stoppen en een bestand te accepteren."

Macron maande de Iraanse president op zijn beurt al het mogelijke te doen om militaire escalatie te voorkomen. Er moet een einde komen aan de cyclus van vergelding, bepleitte hij volgens een verklaring van de Franse regering. Macron vroeg Iran de "destabiliserende partijen die het ondersteunt" aan te sporen zich terughoudend op te stellen. Iran heeft nauwe banden met gewapende groepen als Hezbollah in Libanon en de Houthi's in Jemen.

Internationaal wordt gevreesd dat Iran een aanval op Israël gaat uitvoeren na de recente dood van Hamasleider Ismail Haniyeh in Teheran. De politieke leider van de Palestijnse beweging bezocht Iran voor de beëdiging van Pezeshkian. Hij zou vervolgens zijn omgekomen door een explosie in een zwaarbewaakt gastenverblijf. Iran houdt Israël verantwoordelijk en heeft wraak gezworen. Israël heeft niet toegegeven dat het verantwoordelijk is voor de dood van de Hamasleider.

De Organisatie voor Islamitische Samenwerking kwam woensdag bijeen voor spoedberaad over de dood van Haniyeh. Dat gebeurde op verzoek van Iran. Voorzitter Mamadou Tangara uit Gambia veroordeelde de liquidatie van de Hamasleider daar in scherpe bewoordingen. Hij sprak over een gruweldaad die kan leiden tot een veel groter conflict waar de hele regio in wordt meegesleurd.

Meer uit Buitenland

Medewerker van Rode Halve Maan omgekomen in Iran

GENÈVE (ANP) - Een medewerker van hulporganisatie Rode Halve Maan is gedood in Iran, meldt koepelorganisatie IFRC, waar ook het Rode Kruis onder valt. Dat gebeurde toen hij op 10 januari aan het werk was in de noordelijke provincie Gilan, net als vijf collega's die gewond raakten.

13 minuten geleden
Grote actie in Spanje om vals alarm in Turks verkeersvliegtuig

BARCELONA (ANP) - Een Turks verkeersvliegtuig van Istanbul op weg naar Spanje is na een bommelding in Barcelona geland, apart gezet en doorzocht. Het alarm bleek vals maar ontketende een grote actie van Spaanse veiligheidsdiensten en van de luchtmacht van Spanje en het buurland Frankrijk.

25 minuten geleden
Prominent lid van Conservatieven uit partij gezet om overloopplan

LONDEN (ANP) - Kemi Badenoch, de partijleider van de Britse Conservatieven, heeft de prominente politicus Robert Jenrick uit haar partij gezet. Volgens Badenoch was Jenrick van plan om over te stappen naar de radicaal-rechtse partij Reform, een rivaal van de Conservatieven.

1 uur geleden
Hamas bereid tot machtsoverdracht aan overgangsbestuur

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.

2 uur geleden
Deel EU-parlement wil uitstel stemming deal VS om Groenland

BRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.

3 uur geleden
Deense premier dankt bondgenoten voor militaire steun Groenland

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.

3 uur geleden
Nog niet alle stembureaus Oeganda open, volgens oppositie expres

KAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.

3 uur geleden