Premier Noordrijn-Westfalen schaart zich achter snelle lockdown
DÜSSELDORF (ANP) - De premier van de dichtbevolkte Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen (NRW), Armin Laschet, heeft zich vrijdag achter de leiders geschaard die meteen een strenge lockdown in heel het land willen. Hij vindt dat de huidige stijging van het aantal coronabesmettingen en het aantal sterfgevallen onmiddellijk tot ingrijpende maatregelen dwingt.
Laschet wil naar eigen zeggen het liefst maandag al alle ondernemingen sluiten die geen eerste levensbehoefte dienen. De federale regering zou de getroffen ondernemingen moeten steunen. Het onderwijs is al vrijwel stilgelegd.
De deelstaatpremier wil ook dat mensen die op plekken zijn geweest waar een uitbraak van corona is vastgesteld, preventief in quarantaine gaan. Hij was eerder terughoudend over strenge beperkingen in verband met de economische schade. Pas nog betoogde hij in een krant dat de coronamaatregelen niet vol te houden zijn vanwege de sociale en economische impact.
Nationale maatregelen
Hij wil nu echter dat heel het land tot een strenge lockdown tot zeker 10 januari besluit. Laschet eist nationale maatregelen en het is niet duidelijk wat hij onderneemt als er geen eensgezindheid komt op het beraad van de deelstaten aanstaande zondag. Vrijdag beraden de ministers van Binnenlandse Zaken van de deelstaten zich over de coronamaatregelen.
NRW is een economische motor voor Duitsland en heeft met bijna 18 miljoen mensen de meeste inwoners van alle deelstaten. Circa dertig van de tachtig grootste steden van Duitsland liggen in NRW. De deelstaat grenst aan de Nederlandse provincies Limburg, Gelderland en Overijssel.
De feestdagen lijken met dergelijke maatregelen geschrapt te worden. De minister van Gezondheid, Jens Spahn, wil dat ook. Hij zei vrijdag dat "de kerstdagen geen feest voor het virus mogen worden". De premier van Saksen, Michael Kretschmer wil bovendien dat er "heel duidelijke autoritaire maatregelen van de staat" komen om de beperkingen af te dwingen.
Meer uit Buitenland
COLOMBO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het dodental als gevolg van natuurgeweld in delen van Azië is opgelopen tot meer dan duizend. Sri Lanka kampte de afgelopen dagen met de overtrekkende cycloon Ditwah. Verderop, in Indonesië, Thailand en Maleisië, leidde een moesson tot flinke overstromingen.
52 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin ontvangt dinsdagmiddag de Amerikaanse topfunctionaris Steve Witkoff. Het Kremlin heeft bevestigd dat de twee elkaar zullen ontmoeten in Moskou.
2 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP/RTR) - In het onderzoek naar de dodelijke brand in een appartementencomplex in Hongkong zijn inmiddels dertien arrestaties verricht. Dat meldt politiechef Chan Tung. Onderzocht wordt of de arrestanten dood door schuld kan worden verweten. Bij de brand, die zeven woontorens besloeg, kwamen zeker 151 mensen om het leven. Meer dan veertig mensen worden nog vermist.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kan een "cruciale week" worden voor de diplomatie voor vrede in Oekraïne, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas bij aankomst in Brussel. De onderhandelingen in de VS waren zondag "moeizaam, maar productief", zei ze. De EU-ministers van Defensie spreken maandag onder andere over meer steun aan Oekraïne.
2 uur geledenTBILISI (ANP) - Georgië heeft vorig jaar een chemisch wapen uit de Eerste Wereldoorlog gebruikt tegen antiregeringsbetogers. Dat meldt de BBC op basis van eigen onderzoek. Het zou gaan om een middel dat Frankrijk camite noemde en gebruikte tegen Duitsland.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Het Zuid-Koreaanse OM klaagt de burgemeester van Seoul aan op verdenking van het meermaals financieren van opiniepeilingen. Oh Se-hoon zou in aanloop naar de tussentijdse verkiezingen van 2021 via een tussenpersoon omgerekend ruim 19.000 euro hebben neergelegd voor de peilingen. Volgens staatspersbureau Yonhap zocht Oh naarstig naar een peiling die liet zien dat hij voor zou staan op zijn rivaal Na Kyung-won.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oeganda is het zwaarst getroffen door de bezuinigingen op de bestrijding van hiv en aids door de regering van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat meldt het Aidsfonds op basis van voorlopige analyses. Door het stopzetten van Amerikaanse hulp via USAID en PEPFAR, het Amerikaanse programma tegen hiv en aids, is het aantal hiv-besmettingen onder pasgeboren baby's sterk toegenomen.
6 uur geleden