Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Premier Georgië na verkiezing: lidmaatschap EU blijft prioriteit

Premier Georgië na verkiezing: lidmaatschap EU blijft prioriteit

TBILISI (ANP/AFP/RTR) - De Georgische premier Irakli Kobakhidze zegt dat aansluiting bij de EU een topprioriteit blijft voor zijn partij. "Alles wordt in het werk gesteld om de volledige integratie van Georgië in de EU te realiseren tegen 2030", verklaarde de regeringschef nadat zijn partij Georgische Droom de parlementsverkiezingen had gewonnen. De oppositie betwist de uitslag.

Regeringspartij Georgische Droom kreeg bij de verkiezingen volgens de officiële uitslag 54 procent van de stemmen. Dat was een tegenvaller voor prowesterse Georgiërs die de verkiezingen zagen als een keuze tussen een regeringspartij die toenadering zoekt tot Rusland en oppositiepartijen die snelle integratie in Europa nastreven. De pro-Europese president Salome Zoerabisjvili en oppositiegroepen hebben opgeroepen tot demonstraties.

Premier Kobakhidze sprak op zijn beurt de verwachting uit dat de relatie met de EU zal worden "gereset". Die relatie is de voorbije jaren erg verslechterd. Georgische Droom stond aanvankelijk bekend als pro-Europees, maar keerde zich de voorbije jaren steeds meer naar Rusland. Eerder dit jaar kwam de partij met een zogenaamde buitenlandse-agentenwet. Die lijkt erg op een Russische wet en dient volgens critici om greep te krijgen op dissidente organisaties.

De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE), die waarnemers stuurde naar de verkiezing zaterdag, rapporteerde dat "de regerende partij (Georgische Droom, red.) antiwesterse en vijandige retoriek gebruikte, in het bijzonder gericht tegen de Europese Unie".

Meer uit Buitenland

Iraanse veiligheidsraad bevestigt dood chef Ali Larijani

TEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.

1 uur geleden
Revolutionaire Garde bevestigt dood Basij-leider Soleimani

TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.

2 uur geleden
VS dragen ambassades wereldwijd op veiligheid te herzien

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.

2 uur geleden
Zelensky: meer dan 200 Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.

4 uur geleden
VS doodden 157 mensen bij aanvallen op vermeende drugsboten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.

5 uur geleden
Sheinbaum blij met erkenning Spaanse koning voor misstanden

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".

5 uur geleden
Starmer verzekert Zelensky van Britse steun

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.

6 uur geleden