Premier Bangladesh treedt af na protesten
DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Premier Hasina Wajed van Bangladesh is afgetreden na protesten tegen haar. Het besluit is bekendgemaakt nadat haar ambtswoning volgens lokale media werd bestormd. Hasina is naar het buitenland gevlucht, meldt een legerbron.
Een bron heeft tegen persbureau AFP gezegd dat de 76-jarige politica, die vijftien jaar aan de macht was, met haar zus naar een "veiliger locatie" is vertrokken. Ze "wilde een toespraak opnemen, maar kreeg daar de gelegenheid niet voor". Het is niet duidelijk waar Hasina naartoe is vertrokken. Een lokale krant schrijft dat ze met een militaire helikopter naar India is gegaan, maar dat is niet bevestigd.
Legerchef Waker-Uz-Zaman heeft in een televisietoespraak bekendgemaakt dat er een interim-regering komt. Hij gaat met de president praten over de vorming van deze tijdelijke regering. Ook roept de legerchef op tot kalmte en vertrouwen in het leger, dat volgens hem "de vrede in het land zal terugbrengen". Hij stelt dat tegen de avond nog een oplossing wordt gevonden voor de crisis.
Quotasysteem
Het is sinds juli onrustig in Bangladesh. Aanvankelijk werden demonstraties gehouden tegen de herinvoering van een quotasysteem voor overheidsbanen, maar dat systeem werd na betogingen grotendeels geschrapt. De demonstranten richtten zich daarna op Hasina. Critici houden haar verantwoordelijk voor het dodelijke geweld tijdens de demonstraties. Het dodental ligt op minstens driehonderd, meldt persbureau AFP op basis van een eigen telling.
Zondag vonden verspreid over Bangladesh gewelddadigheden plaats tussen betogers en aanhangers van de regering. Zij vielen elkaar aan met stokken en messen. Veiligheidstroepen openden het vuur. Er vielen 94 doden, onder wie agenten, het hoogste aantal sinds de betogingen begonnen. Zondagavond ging een uitgaansverbod in. Een van de protestleiders riep op "naar Dhaka te marcheren".
Meer uit Buitenland
CAPE CANAVERAL (ANP/AFP/DPA) - Een nieuw team astronauten is aangekomen op het ruimtestation ISS. Dat blijkt uit beelden die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA zaterdag vrijgaf.
5 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het parket van Parijs richt een team op voor onderzoek naar zedendelinquent Jeffrey Epstein. De focus ligt daarbij op mogelijke misdrijven waarbij Fransen betrokken zijn.
3 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Oman faciliteert volgende week het overleg tussen de Verenigde Staten en Iran in het Zwitserse Genève. "Zwitserland verwelkomt en ondersteunt deze gesprekken", aldus het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken.
5 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - Gewapende mannen hebben meer dan veertig mensen gedood bij drie nieuwe aanvallen op dorpen in Nigeria, zo vertelde een humanitaire bron zaterdag aan AFP.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse rechters hebben sinds oktober in minstens 4421 zaken bepaald dat de immigratiedienst (ICE) migranten onrechtmatig heeft vastgezet. Persbureau Reuters meldt dit op basis van rechtbankdocumenten.
6 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP) - Naar schatting 200.000 mensen zijn volgens de politie in München op de been om te demonstreren tegen het regime in Iran. De betoging is op de Theresienwiese, een groot evenemententerrein waar in de herfst ook het Oktoberfest plaatsvindt.
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De conservatieve eurosceptische Hongaarse premier Viktor Orbán heeft in zijn jaarlijkse rede over de toestand van het land beloofd dat "2026 een jaar van overwinning zal zijn voor gezinnen, zijn partij Fidesz en voor Hongarije". In april zijn er verkiezingen. Orbán werd sinds 1998 vijf keer premier na grote verkiezingsoverwinningen. Maar volgens opiniepeilingen maakt de oppositie nu kans onder leiding van Peter Magyar om Orbán te verslaan.
10 uur geleden