Poolse president Duda moet herverkiezing op 12 juli afdwingen
WARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - Bij de Poolse presidentsverkiezing heeft Andrzej Duda zondag volgens de prognoses niet de absolute meerderheid gekregen die nodig was om direct te worden herkozen. Hij moet die nieuwe termijn van vijf jaar nu zien af te dwingen in de beslissende tweede ronde op 12 juli ten koste van Rafal Trzaskowski, de kandidaat van de oppositie. Duda weet zich gesteund door de conservatief-nationalistische regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS).
Duda mocht zich zondag wel verheugen in de grootste aanhang. De exitpolls zien hem uitkomen op 41,8 procent van de stemmen. Trzaskowski, burgemeester van Warschau en representant van de rechts-liberale Burgercoalitie, staat vooralsnog op 30,4 procent. Hij reageerde daarop zondagavond tegenover zijn achterban met de mededeling dat veel Polen verandering willen. "We hebben nog alle kans te winnen".
Om 17.00 uur was de opkomst volgens de Kiesraad bijna 48 procent. In 2015 kwam uiteindelijk 49 procent van de stemgerechtigde Polen opdagen. Ditmaal konden ze wegens de coronacrisis ook schriftelijk stemmen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
5 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
6 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
6 uur geleden