Poolse minister wil af van financiële steun Oekraïense mannen
KYIV (ANP/RTR) - Europese regeringen zouden een eind moeten maken aan de financiële steun voor Oekraïense mannen die in Europa zijn opgevangen en de leeftijd hebben om in militaire dienst te treden. Dat heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Radoslaw Sikorski zaterdag gezegd tijdens een bezoek aan Kyiv. Dat zou Oekraïne helpen meer manschappen te mobiliseren in de strijd tegen de Russische invasietroepen.
Sikorski stelde voor om een eind te maken aan de gunstige positie van gevluchte Oekraïense mannen in West-Europa, bijvoorbeeld door hun uitkering in te trekken. Daar zou ook de staatskas van de gastlanden profijt van hebben. Ruim 4,1 miljoen Oekraïners hebben volgens het statistiekbureau van de EU, cijfers van juli, momenteel de vluchtelingenstatus. Ongeveer 22 procent zijn volwassen mannen.
"Stop met het betalen voor sociale voorzieningen van personen die beschikbaar zijn voor een legertaak in Oekraïne. Er zou geen financiële prikkel moeten zijn om dienst te weigeren. Het is geen mensenrecht betaald te krijgen om je te onttrekken aan de verdediging van je vaderland", aldus Sikorski. "Wij in Polen doen dat niet."
Zijn Oekraïense collega Andri Sybiha is het daarmee eens. "Het is echt tijd de vraag op te werpen bij de EU over de ontwikkeling van een programma voor de terugkeer van Oekraïners naar huis. Daar moeten zeker voorwaarden aan worden gesteld, maar het zou in elk geval op de agenda moeten komen. Ik sta achter dat idee van minister Sikorski."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse antiterreurpolitie stelt een onderzoek in naar brandstichting bij een voormalige synagoge in Londen. "Dit incident volgt op een aantal brandstichtingen en pogingen tot brandstichting gericht tegen Joodse Londenaren in het noordwesten van de stad, en we zullen mogelijke verbanden onderzoeken zodra het onderzoek van start gaat", meldt een hoge politiemedewerker.
5 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft de voorbije maand het aantal middellangeafstandsaanvallen op Rusland verdubbeld, en is van plan om die aanvallen te blijven opvoeren. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X. Hij zegt ook dat de productie van drones en robots, zoals autonome karretjes voor op het slagveld, de komende tijd verder verhoogd wordt.
1 uur geledenPOLTAVA (ANP/RTR) - Russische drone- en raketaanvallen hebben in de Oekraïense regio Poltava aan zeker vier mensen het leven gekost en tientallen mensen verwond, melden de autoriteiten. Ook in Charkiv viel een dode en raakten vier mensen gewond. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat de aanvallen voornamelijk gericht waren op energievoorzieningen.
4 uur geledenSUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
7 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
8 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
9 uur geleden