Poolse minister wil af van financiële steun Oekraïense mannen
KYIV (ANP/RTR) - Europese regeringen zouden een eind moeten maken aan de financiële steun voor Oekraïense mannen die in Europa zijn opgevangen en de leeftijd hebben om in militaire dienst te treden. Dat heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Radoslaw Sikorski zaterdag gezegd tijdens een bezoek aan Kyiv. Dat zou Oekraïne helpen meer manschappen te mobiliseren in de strijd tegen de Russische invasietroepen.
Sikorski stelde voor om een eind te maken aan de gunstige positie van gevluchte Oekraïense mannen in West-Europa, bijvoorbeeld door hun uitkering in te trekken. Daar zou ook de staatskas van de gastlanden profijt van hebben. Ruim 4,1 miljoen Oekraïners hebben volgens het statistiekbureau van de EU, cijfers van juli, momenteel de vluchtelingenstatus. Ongeveer 22 procent zijn volwassen mannen.
"Stop met het betalen voor sociale voorzieningen van personen die beschikbaar zijn voor een legertaak in Oekraïne. Er zou geen financiële prikkel moeten zijn om dienst te weigeren. Het is geen mensenrecht betaald te krijgen om je te onttrekken aan de verdediging van je vaderland", aldus Sikorski. "Wij in Polen doen dat niet."
Zijn Oekraïense collega Andri Sybiha is het daarmee eens. "Het is echt tijd de vraag op te werpen bij de EU over de ontwikkeling van een programma voor de terugkeer van Oekraïners naar huis. Daar moeten zeker voorwaarden aan worden gesteld, maar het zou in elk geval op de agenda moeten komen. Ik sta achter dat idee van minister Sikorski."
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De winterstorm die over de Verenigde Staten trekt, heeft al aan zeker 23 mensen het leven gekost, meldt persbureau AFP op basis van een eigen inventarisatie. De dodelijke slachtoffers vielen door onderkoeling en ongelukken met onder meer sneeuwruimers en sleeën. In New York werden zeker acht mensen dood aangetroffen op straat tijdens het winterse noodweer. Er wordt nog onderzocht of al deze sterfgevallen direct aan de storm kunnen worden toegeschreven.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Canadese premier Mark Carney heeft in een telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump afstand genomen van kritische uitspraken die hij vorige week deed tijdens het World Economic Forum in Davos. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag.
58 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft in de nacht van maandag op dinsdag ingestemd met een wetsvoorstel dat sociale media verbiedt voor kinderen onder de 15 jaar. Het wetsvoorstel gaat nu naar de Senaat. De maatregel kan rekenen op brede politieke en publieke steun in Frankrijk.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de importheffingen op goederen uit Zuid-Korea, waaronder auto's, hout en farmaceutische producten. De tarieven gaan van 15 naar 25 procent, zo maakte Trump maandag bekend.
4 uur geledenMETZ (ANP) - Femke Bol maakt haar debuut op de 800 meter op 8 februari bij de indoorwedstrijd in het Franse Metz. Haar coach Laurent Meuwly heeft dit bevestigd tegen het ANP.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - In Minneapolis beraadt een rechter zich over de vraag of agenten van immigratiedienst ICE uit Minneapolis moeten worden weggestuurd. De staat Minnesota wil dat de rechter een einde maakt aan de anti-immigratieoperatie van de regering. Rechter Katherine Menendez deed aan het einde van de hoorzitting nog geen uitspraak en zei ook niet wanneer ze dat doet.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft zich verzoenend uitgelaten over de gouverneur van de Amerikaanse staat Minnesota, nadat die fel had uitgehaald naar de president omdat agenten bij hun jacht op illegalen twee Amerikaanse burgers hadden doodgeschoten.
10 uur geleden