Poolse minister wil af van financiële steun Oekraïense mannen
KYIV (ANP/RTR) - Europese regeringen zouden een eind moeten maken aan de financiële steun voor Oekraïense mannen die in Europa zijn opgevangen en de leeftijd hebben om in militaire dienst te treden. Dat heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Radoslaw Sikorski zaterdag gezegd tijdens een bezoek aan Kyiv. Dat zou Oekraïne helpen meer manschappen te mobiliseren in de strijd tegen de Russische invasietroepen.
Sikorski stelde voor om een eind te maken aan de gunstige positie van gevluchte Oekraïense mannen in West-Europa, bijvoorbeeld door hun uitkering in te trekken. Daar zou ook de staatskas van de gastlanden profijt van hebben. Ruim 4,1 miljoen Oekraïners hebben volgens het statistiekbureau van de EU, cijfers van juli, momenteel de vluchtelingenstatus. Ongeveer 22 procent zijn volwassen mannen.
"Stop met het betalen voor sociale voorzieningen van personen die beschikbaar zijn voor een legertaak in Oekraïne. Er zou geen financiële prikkel moeten zijn om dienst te weigeren. Het is geen mensenrecht betaald te krijgen om je te onttrekken aan de verdediging van je vaderland", aldus Sikorski. "Wij in Polen doen dat niet."
Zijn Oekraïense collega Andri Sybiha is het daarmee eens. "Het is echt tijd de vraag op te werpen bij de EU over de ontwikkeling van een programma voor de terugkeer van Oekraïners naar huis. Daar moeten zeker voorwaarden aan worden gesteld, maar het zou in elk geval op de agenda moeten komen. Ik sta achter dat idee van minister Sikorski."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."
1 uur geledenSOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
3 uur geledenPENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een tweede gevechtsvliegtuig van de VS is vrijdag neergestort in de buurt van Iran, ditmaal in de Perzische Golf. De piloot zou zijn gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan The New York Times. Het zou om een A-10 Thunderbolt II vliegtuig gaan, ook wel Warthog genoemd. Eerder op vrijdag werd gemeld dat een Amerikaanse F-15 was neergehaald boven Iran.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.
8 uur geleden