Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pools parlement stemt in met omstreden mediawet

Pools parlement stemt in met omstreden mediawet

WARSCHAU (ANP/RTR) - Het Poolse parlement heeft ingestemd met een omstreden wet die volgens tegenstanders het medialandschap in het land verschraalt. De wet lijkt vooral gericht tegen de regeringskritische nieuwszender TVN24, eigendom van het Amerikaanse Discovery. De Verenigde Staten zijn "extreem teleurgesteld", liet de Amerikaanse zaakgelastigde in Warschau weten.

De stemming in het parlement was tot woede van de oppositie niet aangekondigd. Nu treedt de wet in werking als president Duda zijn handtekening eronder heeft gezet. Hij heeft eerder verklaard de wet te zullen vetoën. De Amerikaanse regering verwacht van president Duda dat hij "zijn leiderschap gebruikt om de vrijheid van meningsuiting en zakendoen te beschermen".

De Poolse regering acht het nodig de mediawet aan te passen om buitenlandse beïnvloeding via de media tegen te kunnen gaan. De wetswijzigingen verbieden dat Poolse media voor meer dan de helft in handen zijn van partijen van buiten Europa. De VS hadden er eerder al protest tegen aangetekend.

Verrassingsstemming

De uitzendvergunning van TVN24 werd overigens in september verlengd. De moedermaatschappij van de zender staat in Nederland geregistreerd waarmee een eventueel verbod kan worden omzeild. In de aangepaste wet is dat niet langer mogelijk. Het lagerhuis van het parlement dat wordt gedomineerd door de conservatieve regeringspartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) had al eerder steun uitgesproken voor de aanpassingen, maar het hogerhuis had zich in eerste instantie verzet.

De "verrassingsstemming" zou ieder bedrijf dat investeert in Polen en iedereen die geeft om democratie en vrijheid grote zorgen moeten baren, liet Discovery in een reactie weten. Het Amerikaanse bedrijf roept Duda op de wet niet te tekenen.

De Europese Commissie heeft tal van conflicten met de Poolse regering over de rechtsstaat en maakt zich ook zorgen over de mediavrijheid in het land. De commissie heeft Polen voor het Europees Hof van Justitie gedaagd vanwege een wet die de telecomtoezichthouder vatbaar maakt voor politieke druk. EU-landen moeten garanderen dat hun beleid en wetgeving geen negatieve impact hebben op een vrij, onafhankelijk en divers medialandschap.

Meer uit Buitenland

Trump combineert grappen met sneren tijdens correspondentendiner

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump combineerde grappen met sneren tijdens het jaarlijkse Correspondents' Dinner in Washington. Het was de tweede keer dit jaar dat het evenement werd gehouden, nadat het in april was afgebroken toen een gewapende man probeerde door de beveiliging te breken en daarbij schoten loste. Onder anderen Trump werd geëvacueerd.

1 uur geleden
Trump wil waarschuwingen plaatsen in museum over geschiedenis VS

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een presidentieel decreet uitgevaardigd om bezoekers te waarschuwen voor onjuiste historische informatie in het National Museum of American History in Washington. De instelling valt onder het Smithsonian Institution, dat bestaat uit 21 musea die gewijd zijn aan de Amerikaanse geschiedenis en cultuur.

3 uur geleden
63.000 evacuaties door ergste bosbrand ooit in regio Madrid

MADRID (ANP/AFP) - Ten westen van de Spaanse hoofdstad woedt volgens de regionale bestuurder Isabel Díaz Ayuso de "ergste bosbrand in de geschiedenis van de regio Madrid". Zeker 63.000 mensen werden geëvacueerd of kregen het bevel binnen te blijven. De brand heeft al tientallen huizen verwoest en verschillende wegen zijn afgesloten, aldus Díaz Ayuso.

5 uur geleden
VS-regering onthield staten die niet op Trump stemden subsidies

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse overheidsfunctionarissen hebben in gerechtelijke documenten toegegeven dat ze miljarden dollars aan financiering voor energieprojecten in staten hebben stopgezet "uitsluitend" op basis van het feit dat ze niet op Donald Trump hadden gestemd bij de presidentsverkiezingen van 2024. Dat melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times.

6 uur geleden
Macron vraagt Frans leger paraat te zijn om branden in zuidwesten

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft de strijdkrachten gevraagd "zich klaar te maken om de civiele veiligheidsdiensten zo veel mogelijk te ondersteunen" vanwege de hevige bosbranden in het zuidwesten van het land. Ruim 140.000 mensen zijn inmiddels geëvacueerd. Premier Sébastien Lecornu voert een crisisoverleg met de ministers van onder meer Defensie, Volksgezondheid en Transport.

6 uur geleden
VN stemt voor verlenging termijn mensenrechtenchef Türk

NEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.

7 uur geleden
Trump: Venezuela is niet klaar voor verkiezingen

WASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.

7 uur geleden