Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pontons Zaandam na maanden vertraging open voor asielzoekers

Pontons Zaandam na maanden vertraging open voor asielzoekers

ZAANDAM (ANP) - De opvangpontons aan de Gerrit Bolkade in Zaandam mogen na maanden vertraging in gebruik worden genomen. De gemeente Zaanstad laat weten "groen licht" te hebben gegeven aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om mensen naar de locatie met plek voor zo'n duizend asielzoekers te brengen. Het COA laat weten dat nog woensdag de eerste mensen er zullen arriveren.

Daarna zullen asielzoekers in groepen van twintig tot vijftig mensen de komende tijd "zorgvuldig instromen" in Zaandam, aldus een COA-woordvoerder.

Aanvankelijk was het plan dat de locatie eind 2023 in gebruik genomen zou worden, maar dat werd steeds uitgesteld. Sinds de pontons eind augustus in Zaandam lagen, was het wachten op onder meer vergunningen, aansluiting van stroom en goedkeuring door de gemeente van de veiligheid en brandveiligheid. "Inmiddels heeft het COA voldaan aan de voorwaarden om de locatie veilig en verantwoord in gebruik te nemen", aldus de gemeente Zaanstad.

Veel spanning

Het gereedmaken van de locatie gebeurde volgens burgemeester Jan Hamming met veel spanning en discussie rondom het thema asielopvang. COA-bestuurder Milo Schoenmaker wijst in een persbericht op de "lange aanloop", maar zegt nu blij te zijn te kunnen starten met de opvang in Zaanstad, die "de druk op de opvang in de rest van het land, met name in Ter Apel" zal verminderen. "Niettemin blijft de noodzaak voor het realiseren van structurele opvang groot."

Ook de COA-woordvoerder van de locatie in Zaandam benadrukt dit. De drijvende torens zijn verbouwd, maar blijven noodopvanglocaties, en dat "is niet ideaal". Structurele opvanglocaties zijn "veel prettiger voor bewoners, omwonenden, COA-medewerkers en vrijwilligers en veel goedkoper. Dus voor de hele samenleving is het beter."

Het is de bedoeling dat de torens op de pontons vijf jaar plek bieden voor opvang, met een eventuele verlenging van twee jaar.

Meer uit Binnenland

Steeds meer jongeren ingezet als drugsuithaler

DEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.

20 minuten geleden
Ook laatste deel A16 bij Rotterdam weer open voor verkeer

ROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.

1 uur geleden
Huurprijzen stijgen harder dan koopwoningprijzen, meldt Pararius

ROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.

1 uur geleden
Verdachte aangehouden voor reeks brandstichtingen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.

11 uur geleden
Spoorbeveiliging veroudert sneller dan gedacht, miljarden nodig

DEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.

12 uur geleden
OM wil zes maanden cel voor jongerengeweld Beverwijk

HAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.

13 uur geleden
Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven betalen

AMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beƫindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.

14 uur geleden