Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Pontons Zaandam na maanden vertraging open voor asielzoekers

Pontons Zaandam na maanden vertraging open voor asielzoekers

ZAANDAM (ANP) - De opvangpontons aan de Gerrit Bolkade in Zaandam mogen na maanden vertraging in gebruik worden genomen. De gemeente Zaanstad laat weten "groen licht" te hebben gegeven aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om mensen naar de locatie met plek voor zo'n duizend asielzoekers te brengen. Het COA laat weten dat nog woensdag de eerste mensen er zullen arriveren.

Daarna zullen asielzoekers in groepen van twintig tot vijftig mensen de komende tijd "zorgvuldig instromen" in Zaandam, aldus een COA-woordvoerder.

Aanvankelijk was het plan dat de locatie eind 2023 in gebruik genomen zou worden, maar dat werd steeds uitgesteld. Sinds de pontons eind augustus in Zaandam lagen, was het wachten op onder meer vergunningen, aansluiting van stroom en goedkeuring door de gemeente van de veiligheid en brandveiligheid. "Inmiddels heeft het COA voldaan aan de voorwaarden om de locatie veilig en verantwoord in gebruik te nemen", aldus de gemeente Zaanstad.

Veel spanning

Het gereedmaken van de locatie gebeurde volgens burgemeester Jan Hamming met veel spanning en discussie rondom het thema asielopvang. COA-bestuurder Milo Schoenmaker wijst in een persbericht op de "lange aanloop", maar zegt nu blij te zijn te kunnen starten met de opvang in Zaanstad, die "de druk op de opvang in de rest van het land, met name in Ter Apel" zal verminderen. "Niettemin blijft de noodzaak voor het realiseren van structurele opvang groot."

Ook de COA-woordvoerder van de locatie in Zaandam benadrukt dit. De drijvende torens zijn verbouwd, maar blijven noodopvanglocaties, en dat "is niet ideaal". Structurele opvanglocaties zijn "veel prettiger voor bewoners, omwonenden, COA-medewerkers en vrijwilligers en veel goedkoper. Dus voor de hele samenleving is het beter."

Het is de bedoeling dat de torens op de pontons vijf jaar plek bieden voor opvang, met een eventuele verlenging van twee jaar.

Meer uit Binnenland

Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

2 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

2 uur geleden
Grootste gevaar lijkt geweken bij brand militair terrein 't Harde

'T HARDE (ANP) - Bij de natuurbrand op het militaire oefenterrein bij 't Harde lijkt het grootste gevaar te zijn geweken. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Noord- en Oost Gelderland. Alle civiele brandweereenheden gaan rond middernacht terug naar hun kazernes en dan neemt de brandweer van Defensie het over. Die is met meerdere voertuigen op het terrein om de situatie te monitoren en kleine oplaaiende vuurpluimpjes te blussen.

2 uur geleden
Inzet Evertsen niet verlengd, schip keert binnenkort terug

DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.

9 uur geleden
Brandweer blust meerdere nieuwe bosbranden

KOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.

12 uur geleden
Natuurbrand bij Weert laait op door wind en warmte

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.

14 uur geleden
Brand bij 't Harde heeft nog meerdere vuurhaarden

'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."

15 uur geleden