Pontons Zaandam na maanden vertraging open voor asielzoekers
ZAANDAM (ANP) - De opvangpontons aan de Gerrit Bolkade in Zaandam mogen na maanden vertraging in gebruik worden genomen. De gemeente Zaanstad laat weten "groen licht" te hebben gegeven aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) om mensen naar de locatie met plek voor zo'n duizend asielzoekers te brengen. Het COA laat weten dat nog woensdag de eerste mensen er zullen arriveren.
Daarna zullen asielzoekers in groepen van twintig tot vijftig mensen de komende tijd "zorgvuldig instromen" in Zaandam, aldus een COA-woordvoerder.
Aanvankelijk was het plan dat de locatie eind 2023 in gebruik genomen zou worden, maar dat werd steeds uitgesteld. Sinds de pontons eind augustus in Zaandam lagen, was het wachten op onder meer vergunningen, aansluiting van stroom en goedkeuring door de gemeente van de veiligheid en brandveiligheid. "Inmiddels heeft het COA voldaan aan de voorwaarden om de locatie veilig en verantwoord in gebruik te nemen", aldus de gemeente Zaanstad.
Veel spanning
Het gereedmaken van de locatie gebeurde volgens burgemeester Jan Hamming met veel spanning en discussie rondom het thema asielopvang. COA-bestuurder Milo Schoenmaker wijst in een persbericht op de "lange aanloop", maar zegt nu blij te zijn te kunnen starten met de opvang in Zaanstad, die "de druk op de opvang in de rest van het land, met name in Ter Apel" zal verminderen. "Niettemin blijft de noodzaak voor het realiseren van structurele opvang groot."
Ook de COA-woordvoerder van de locatie in Zaandam benadrukt dit. De drijvende torens zijn verbouwd, maar blijven noodopvanglocaties, en dat "is niet ideaal". Structurele opvanglocaties zijn "veel prettiger voor bewoners, omwonenden, COA-medewerkers en vrijwilligers en veel goedkoper. Dus voor de hele samenleving is het beter."
Het is de bedoeling dat de torens op de pontons vijf jaar plek bieden voor opvang, met een eventuele verlenging van twee jaar.
Meer uit Binnenland
SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
5 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
7 uur geleden