Politiek Den Haag maakt zich op voor grote stoelendans
DEN HAAG (ANP) - Politiek Den Haag maakt zich op voor een stoelendans. Een groot deel van de leden van de oude Tweede Kamer vertrekt en daar komen 81 nieuwe parlementariërs voor in de plaats. Daar zitten ook bekende gezichten bij: zeven zetels worden vanaf 6 december gevuld door bewindslieden van het nu demissionaire kabinet.
Ook binnen het Kamergebouw leidt de verkiezingsuitslag tot grote verschuivingen. Verliezers als VVD, CDA en D66 zullen kantoorruimte moeten afstaan aan winnaars als PVV, NSC, GroenLinks-PvdA en BBB.
De oude Kamer komt op dinsdag 5 december voor het laatst bijeen. De Commissie voor het Onderzoek van de Geloofsbrieven brengt dan verslag uit over het verloop van de verkiezingen, de uitslag en de toelating van de nieuwe Kamerleden.
Nieuwe voorzitter
Als laatste taak voor zij afscheid nemen, stellen de huidige Kamerleden een profielschets op van de nieuwe voorzitter. Dat is gelijk ook een van de eerste zaken waar de nieuwe Kamer, die op woensdag 6 december wordt geïnstalleerd, zich over buigt.
Bij hun beëdiging beloven de nieuwe leden dat zij eerlijk gekozen zijn, dat zij goed en eerlijk hun werk als volksvertegenwoordiger zullen doen en dat zij zich aan het Statuut van het Koninkrijk en de Grondwet zullen houden. Ook beloven zij trouw aan de koning.
Bergkamp
Op de eerste dag bepalen de nieuwe leden ook wanneer de nieuwe Kamervoorzitter gekozen wordt. Doorgaans gebeurt dat binnen een week. Ieder lid kan zich kandidaat stellen. Wie het wordt, bepaalt de Kamer in een schriftelijke, anonieme stemming.
Huidig Kamervoorzitter Vera Bergkamp vertrekt. Zij was niet meer verkiesbaar voor haar partij D66. Haar taken worden tijdelijk waargenomen door eerste ondervoorzitter Roelien Kamminga, die als Kamerlid is herkozen.
Debat
De nieuwe Kamer debatteert waarschijnlijk in de week van 11 december over de verkiezingsuitslag en over het eindverslag van de verkenning. Bij dat debat zit verkenner Ronald Plasterk in vak K, waar doorgaans de afvaardiging vanuit het kabinet zit.
De lijsttrekkers voeren het woord als fractievoorzitter, ook als zij nog zitting hebben in het demissionaire kabinet. Het gaat om VVD-leider Dilan Yeşilgöz en D66-leider Rob Jetten. Ook andere demissionaire bewindslieden zijn gekozen als Kamerlid, waardoor ze tijdelijk een dubbelrol hebben: D66'er Hans Vijlbrief en VVD'ers Eric van der Burg, Christianne van der Wal, Mariëlle Paul en Aukje de Vries.
Meer uit Politiek
CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
1 dag geleden