Politie: vorig jaar iets minder politiegeweld, maar nog te veel
DEN HAAG (ANP) - Hoewel vorig jaar iets minder politiegeweld plaatsvond ten opzichte van een jaar eerder, hebben agenten nog steeds te vaak te maken met agressie. Dat meldt de politie maandag op basis van de jaarcijfers. De politie heeft geen verklaring voor de lichte daling van het aantal geweldsincidenten.
Waar het in 2022 om 12.895 geweldsincidenten ging, waren dat er vorig jaar 12.265. In de meeste gevallen (5543) ging het om belediging, maar er kwamen ook ruim duizend meldingen binnen van mishandeling. Daar zaten ook gevallen van zware mishandeling en pogingen tot doodslag en moord tussen, meldt de politie.
Programmamanager Geweld Tegen Politie Ambtenaren (GTPA) Henk van Dijk benadrukt dat gooien met zwaar explosief vuurwerk een poging tot doodslag is. Agenten krijgen vaker te maken met groepen jongeren die met bivakmutsen op vuurwerk naar hen gooien, een "zorgwekkende ontwikkeling", aldus de politie.
Grote impact
Volgens Van Dijk is het aantal (heftige) geweldsincidenten tegen agenten al jaren te hoog. Vooral de zware voorvallen hebben "grote impact op de collega's", aldus de programmamanager. Korpschef Janny Knol voegt daar op X aan toe dat de agressie en het geweld ook "ingrijpende gevolgen" kunnen hebben in het privéleven van agenten. "Goede en passende zorg voor collega's vind ik dan ook erg belangrijk", aldus Knol.
Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz noemt de cijfers over politiegeweld de laatste jaren "schrikbarend hoog". Zij geeft op X aan heftige verhalen te horen van agenten die met geweld te maken krijgen."Echt, hoe haal je het in je hoofd om mensen die er voor jouw veiligheid zijn aan te vallen?", vraagt de minister zich af. Zij hoopt dat het strafbaar stellen van doxing, dat is het opzettelijk delen van persoonsgegevens, gaat helpen om politiemensen beter te beschermen.
Meer uit Binnenland
RIJSWIJK (ANP) - Voor de zogeheten Oudejaarstrekking van de Staatsloterij zijn dit jaar ruim 7,9 miljoen loten verkocht. Dat is een recordaantal, meldt de organisatie.
38 minuten geledenZEVENHUIZEN (ANP) - In het Groningse Zevenhuizen is een persoon om het leven gekomen door een verkeersongeval. Vier mensen zijn voor controle naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat adviseert weggebruikers woensdagavond en -nacht extra alert te zijn op gladheid. Vooral in het zuiden en oosten van het land kunnen natte weggedeelten bevriezen. Maar ook elders kan het plaatselijk glad zijn, vooral op bruggen, viaducten en stille wegen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof is onder de indruk van het werk dat brandweerlieden doen tijdens oud en nieuw. Hij bezocht woensdag het brandweerkorps van Haaglanden als steunbetuiging aan de brandweermensen.
4 uur geledenLEIDEN/GOUDA (ANP) - Ondanks het intrekken van code geel, deze ochtend uitgegeven wegens gladheid, komen er nog altijd mensen met daaraan gerelateerde verwondingen binnen. In de regio Leiden en Gouda is het erg druk op de spoedeisende hulp.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Demissionair veiligheidsminister Foort van Oosten bracht woensdag oliebollen naar handhavers en brandweermannen in Hilversum. De VVD-minister wilde de hulpverleners op die manier steunen voor oudjaarsnacht en danken voor hun inzet.
6 uur geledenGROENLO (ANP) - De hoeveelheid vuurwerk die dinsdag bij een verkooppunt in Groenlo (Gelderland) is weggehaald, was opgeteld 10.000 kilo. Die hoeveelheid ligt ruim boven wat volgens de vergunning is toegestaan, meldt de politie woensdag. Het gaat om zowel consumentenvuurwerk als professioneel vuurwerk.
7 uur geleden