Politie: vorig jaar iets minder politiegeweld, maar nog te veel
DEN HAAG (ANP) - Hoewel vorig jaar iets minder politiegeweld plaatsvond ten opzichte van een jaar eerder, hebben agenten nog steeds te vaak te maken met agressie. Dat meldt de politie maandag op basis van de jaarcijfers. De politie heeft geen verklaring voor de lichte daling van het aantal geweldsincidenten.
Waar het in 2022 om 12.895 geweldsincidenten ging, waren dat er vorig jaar 12.265. In de meeste gevallen (5543) ging het om belediging, maar er kwamen ook ruim duizend meldingen binnen van mishandeling. Daar zaten ook gevallen van zware mishandeling en pogingen tot doodslag en moord tussen, meldt de politie.
Programmamanager Geweld Tegen Politie Ambtenaren (GTPA) Henk van Dijk benadrukt dat gooien met zwaar explosief vuurwerk een poging tot doodslag is. Agenten krijgen vaker te maken met groepen jongeren die met bivakmutsen op vuurwerk naar hen gooien, een "zorgwekkende ontwikkeling", aldus de politie.
Grote impact
Volgens Van Dijk is het aantal (heftige) geweldsincidenten tegen agenten al jaren te hoog. Vooral de zware voorvallen hebben "grote impact op de collega's", aldus de programmamanager. Korpschef Janny Knol voegt daar op X aan toe dat de agressie en het geweld ook "ingrijpende gevolgen" kunnen hebben in het privéleven van agenten. "Goede en passende zorg voor collega's vind ik dan ook erg belangrijk", aldus Knol.
Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz noemt de cijfers over politiegeweld de laatste jaren "schrikbarend hoog". Zij geeft op X aan heftige verhalen te horen van agenten die met geweld te maken krijgen."Echt, hoe haal je het in je hoofd om mensen die er voor jouw veiligheid zijn aan te vallen?", vraagt de minister zich af. Zij hoopt dat het strafbaar stellen van doxing, dat is het opzettelijk delen van persoonsgegevens, gaat helpen om politiemensen beter te beschermen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
9 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
14 uur geledenBARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italië en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
18 uur geleden