Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politie kraakt opnieuw versleutelde communicatiedienst

Politie kraakt opnieuw versleutelde communicatiedienst

DRIEBERGEN (ANP) - De Nederlandse en Franse autoriteiten hebben opnieuw een versleutelde communicatiedienst gekraakt waarmee criminelen zouden communiceren. De dienst, met de naam Matrix, zou de opvolger zijn van eerder gekraakte diensten als ANOM, Sky ECC en EncroChat. De politie heeft ruim 2,3 miljoen berichten weten te onderscheppen en enkele maanden mee kunnen lezen.

De politie kwam de dienst op het spoor na de moord op Peter R. de Vries in juli 2021. Toen werd in de vluchtauto een telefoon gevonden met daarop deze versleutelde communicatiedienst. "De berichten geven een diepe inkijk in de onderwereld, met name over delicten als internationale drugshandel, wapenhandel, witwassen en criminele samenwerkingsverbanden", aldus de politie.

Naar aanleiding van deze actie zijn op verzoek van Nederland twee verdachten aangehouden, in het Spaanse Marbella. Een van hen is de vermoedelijke eigenaar van de dienst, een 52-jarige man uit Litouwen. Ook is een 30-jarige Nederlander aangehouden. Hij maakte gebruik van de dienst en wordt ook verdacht van internationale cocaïnehandel in 2020.

Beslagleggingen

Daarnaast zijn zes huiszoekingen gedaan in Zuid-Spanje en is een villa van 15 miljoen euro ingenomen. Ook is beslag gelegd op 145.000 euro cash en een half miljoen euro aan cryptovaluta. Verder is beslag gelegd op vier voertuigen en meer dan 970 telefoons. Ook op zes plekken in Litouwen zijn doorzoekingen gedaan.

De politie haalde eerder al verschillende vergelijkbare diensten uit de lucht. In 2016 werden in Canada servers van Ennetcom in beslag genomen. Daarop volgden PGP-SAFE, IronChat en EncroChat. In 2021 sloegen de opsporingsdiensten een grote slag met het neerhalen van Sky ECC, een dienst met 70.000 gebruikers, onder wie 11.000 Nederlanders. Daarna volgden ook de diensten ANOM en Ghost.

Complex

Matrix zou complexer zijn dan zijn voorgangers en ook internationaler, volgens de politie. Zo kwamen rechercheurs 33 talen tegen in het onderzoek. De dienst werd aangestuurd vanuit Spanje, de meeste gebruikers zaten in Zuid-Europa. De infrastructuur van Matrix bestond uit meer dan veertig servers, waarvan de belangrijkste in Frankrijk en Duitsland stonden.

Aan het onderzoek naar Matrix deden rechercheurs mee uit Nederland, Frankrijk, Litouwen, Italië en Spanje.

Meer uit Binnenland

Gewonde door steekincident in woning Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een man is in de nacht van zondag op maandag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan de Botersloot in Rotterdam. Dat meldt de Politie Eenheid Rotterdam op X. Het incident vond rond 00.55 uur plaats.

38 minuten geleden
Stiefdochter Otto Frank, Eva Schloss-Geiringer (96), overleden

AMSTERDAM (ANP) - Eva Schloss-Geiringer is zaterdag op 96-jarige leeftijd overleden in Londen, meldt de Anne Frank Stichting zondag. Ze was de stiefdochter van Otto Frank, de vader van Anne Frank en Holocaustoverlevende.

5 uur geleden
Praktijkexamens brommer en motor maandag uitgesteld om winterweer

RIJSWIJK (ANP) - Alle geplande praktijkexamens voor de motor en bromfiets gaan maandag niet door vanwege sneeuw en gladheid. Het gaat in totaal om 616 examens die uit voorzorg worden uitgesteld, volgens het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR).

6 uur geleden
Geen bussen meer in Utrecht om gladheid

UTRECHT (ANP) - Zowel in de stad als de provincie Utrecht blijven alle bussen de rest van de zondagavond stilstaan. "Door gladheid rijden er geen bussen meer. Trams blijven rijden", meldt U-OV, dat het bus-en tramvervoer in de provincie verzorgt. De vervoersbedrijven Transdev en Keolis zijn daar de uitvoerders van.

7 uur geleden
Rijkswaterstaat waarschuwt: maandagochtend druk en glad op wegen

DEN HAAG (ANP) - Door het aanhoudende winterweer en het einde van de kerstvakantie voorziet Rijkswaterstaat voor maandagochtend een drukke ochtendspits. "Daarnaast moeten weggebruikers rekening houden met gevaarlijke rijomstandigheden vanwege sneeuwval en gladheid door bevriezing van natte weggedeelten", waarschuwt de wegbeheerder.

11 uur geleden
NS: hou ook maandag rekening met hinder door de sneeuw

UTRECHT (ANP) - De NS en ProRail waarschuwen reizigers ook maandag rekening te houden met vertragingen. Het winterweer zal dan ook nog zorgen voor hinder in de treindiensten, verwachten ze. "Al valt nu niet te voorspellen waar precies", zegt een NS-woordvoerder.

12 uur geleden
Protest tegen aanval VS op Venezuela in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Een paar honderd mensen zijn zondagmiddag bijeengekomen op het Museumplein in Amsterdam om te protesteren tegen de aanval van de Verenigde Staten op Venezuela. Dit deden zij bij het Amerikaanse consulaat.

12 uur geleden