Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Politici in verhit debat over klimaatmaatregelen

Politici in verhit debat over klimaatmaatregelen

AMSTERDAM (ANP) - Politici zijn het maandagavond tijdens een verhit verkiezingsdebat over het klimaat niet eens geraakt over wat er nu moet gebeuren met de fossiele subsidies. In De Balie in Amsterdam probeerden zes politici van PvdD, GroenLinks-PvdA, D66, CDA, BBB en JA21 het publiek te overtuigen van hun standpunt.

Suzanne Kröger van Groenlinks-PvdA diende eerder deze maand zelf een motie in om te onderzoeken hoe snel overheidssteun aan de fossiele industrie gestopt kan worden. Tijdens het debat betoogde ze dat sommige maatregelen tegen fossiele subsidies nu al genomen kunnen worden. "Zo wordt er deze week nog gestemd over een amendement van een collega." De partij wil onder meer dat vrijstellingen in de energiebelastingen niet meer gelden voor energie-intensieve processen. "Het geld dat overblijft moet naar bijstandsgerechtigden."

Simon Ceulemans van JA21 stelde dat het afschaffen van de fossiele subsidies schulden oplevert en hij wil zijn kinderen "niet laten opgroeien met een schuld waar niemand iets aan heeft". Cor Pierik van de BoerBurgerBeweging benadrukte dat het beleid "pragmatisch en realistisch" moet blijven. Volgens Christine Teunissen van de Partij voor de Dieren moeten de fossiele subsidies juist snel stoppen.

Tijdens het Klimaatdebat in De Balie hadden de politici het ook over de waterkwaliteit in Nederland, die er slecht aan toe is. Dat komt volgens onderzoekers onder meer door de grote industrie, door meststoffen en bestrijdingsmiddelen afkomstig van de landbouw en door medicijnresten. Harmen Krul van het CDA vond, net als linksere partijen, dat de waterkwaliteit op meerdere punten moet verbeteren. Hij eindigde de ronde over waterkwaliteit met: "we moeten ook letten op al het andere dat in het water belandt. We hebben net een weekend ADE achter de rug. Ik kan je vertellen: wat er dan in het water belandt, is ook niet goed."

Meer uit Politiek

Jetten: nog veel te doen voor gelijkheid tussen mannen en vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Voor echte gelijkheid tussen mannen en vrouwen moet er nog veel gebeuren, zegt minister-president Rob Jetten (D66). In een video op X staat hij stil bij Internationale Vrouwendag en hij roept "juist ook de mannen" op dat ook te doen.

54 minuten geleden
Plan om verliezen uit vermogen te verrekenen kost miljarden

DEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.

1 dag geleden
Kabinet herhaalt: gas winnen uit Groningenveld gaat niet gebeuren

DEN HAAG (ANP) - Kabinetsleden herhalen dat opnieuw gas winnen uit het Groningenveld niet gaat gebeuren. Ministers Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken), Stientje van Veldhoven (Klimaat) en Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) zijn daar vrijdagochtend eensgezind over. "We gaan Groningen sluiten zoals gepland," zegt Van Veldhoven.

1 dag geleden
Zo'n 450.000 mensen lid politieke partij, hoogste sinds 1982

GRONINGEN (ANP) - Het aantal Nederlanders dat lid is van een politieke partij is met 448.100 leden voor het eerst hoger dan in 1982. Dat meldt het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP) van de Rijksuniversiteit Groningen op basis van een jaarlijkse rondvraag. In 2025 kwamen er 57.000 nieuwe leden bij, een groei van bijna 15 procent.

2 dagen geleden
Vijlbrief: emotie over doorbreken pensioenakkoord onderschat

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de "emotie die gepaard zou gaan met het doorbreken van een afspraak uit het pensioenakkoord" onderschat. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) gezegd in Pauw & De Wit. "Dat hebben we niet helemaal goed ingeschat. En daar ben ik wel van geschrokken."

2 dagen geleden
Kabinet voert motie voor extra geld naar Oekraïne niet uit

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."

2 dagen geleden
Zestig BBB'ers roepen bestuur op tot lijmpoging met Mona Keijzer

DEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.

2 dagen geleden