Polen boos op Rutte: laatste persoon die ons de les mag lezen
WARSCHAU (ANP/BLOOMBERG) - De regering van Polen heeft uitgehaald naar premier Mark Rutte. De Nederlander is volgens een Poolse regeringswoordvoerder "de laatste persoon" die zijn land de les mag lezen over problemen met de rechtsstaat.
De zegsman zei op televisie dat Nederland in sommige opzichten ook niet voldoet aan de Europese normen. "En dan heb ik het over belastingkwesties, belastingontwijking en andere mechanismen die Nederland al vele jaren gebruikt." De Poolse kritiek volgt op de aankondiging dat Rutte de Europese Commissie gaat oproepen maatregelen te nemen tegen Polen. Hij wil dat het dagelijks bestuur van de Europese Unie besluit het Poolse coronaherstelplan van 36 miljard euro niet goed te keuren.
Polen ligt al langer overhoop met de EU over hervormingen die de democratie en rechtsstaat volgens Brussel ondermijnen. EU-lidstaten reageerden ook geschokt toen het Poolse Constitutioneel Hof onlangs oordeelde dat het Poolse recht soms zwaarder weegt dan het Europese recht.
Rutte botste onlangs ook al met de Sloveense premier Janez Janša. Die schreef op Twitter dat de Nederlandse minister-president zich niet zou moeten bemoeien met de persvrijheid in Slovenië. Rutte zou zich volgens Janša beter kunnen inzetten om te voorkomen dat Nederlandse journalisten "op straat worden omgebracht".
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.
7 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.
9 uur geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag dertig jaar cel geëist tegen Rafik A. voor foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting in zijn vaderland Syrië in 2013 en 2014. "Het is niet te bevatten wat voor impact deze gruwelijkheden op de slachtoffers hebben", zei de officier van justitie.
10 uur geleden