Pointer brengt Zigeunerrazzia van 1944 online in kaart
HILVERSUM (ANP) - De locaties waar tijdens de Tweede Wereldoorlog 'zigeunerachtige personen' in heel Nederland werden gearresteerd en naar doorgangskamp Westerbork gebracht, zijn door het journalistieke programma Pointer online in kaart gebracht. Te zien is vanuit welke 19 gemeenten 576 mannen, vrouwen en kinderen in Westerbork aankwamen.
De Zigeunerrazzia van 16 mei 1944 was onderdeel van de Europese klopjacht op Sinti en Roma. De nazi's zagen het 'zigeunerras' als minderwaardig, crimineel en een bedreiging voor de maatschappij van het Derde Rijk. Het systematisch ombrengen van de Sinti en Roma, naast de Joodse bevolking, wordt ook wel 'de vergeten holocaust' genoemd.
Een aantal Nederlandse gemeenten stuurde die dag zoveel mensen naar Westerbork, dat het zelfs de Duitsers verbaasde. Bijna de helft van de gearresteerden werd daar vrijgelaten vanwege hun 'Arische' afkomst of omdat ze nuttig zouden zijn voor de bezetter, zoals Amsterdamse Sinti-muzikanten die graag werden gezien in de horeca. Op 19 mei vertrokken 245 mensen op het 'Zigeunertransport' naar Auschwitz. Slechts 32 van hen keerden na de oorlog terug.
Op de interactieve kaart maakt Pointer (KRO-NCRV) in samenwerking met Netwerk Oorlogsbronnen voor het eerst inzichtelijk welke Sinti, Roma en woonwagenbewoners naar Westerbork zijn gebracht, wie werden vrijgelaten en wie de oorlog niet overleefden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Rafik A. (57) vindt de strafzaak tegen hem een "samenzwering". Dat bleek woensdag bij de start van zijn proces in de rechtbank in Den Haag. De Syriër zou zich in 2013 en 2014 in zijn vaderland schuldig hebben gemaakt aan verschillende gevallen van foltering, marteling, seksueel geweld en verkrachting. Hij wordt vervolgd voor 25 feiten, zei de officier van justitie.
48 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat Corné H. (30) vervolgen voor een gijzeling in de PI Vught op 5 december afgelopen jaar. Hij hield toen een groep medewerkers urenlang tegen hun wil vast en bedreigde ze met een mes. H. zat in de penitentiaire inrichting in afwachting van plaatsing in een tbs-kliniek, een maatregel die hem was opgelegd nadat hij in maart 2024 vier mensen had gegijzeld in een café in Ede.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Er leven in Limburg waarschijnlijk veel meer bevers dan gedacht. Onderzoekers schatten het aantal Limburgse bevers van minstens één jaar oud in het voorjaar van 2025 op minstens 2000 en in de zomer, als de dieren jongen krijgen, op 3000 tot 3700 bevers. In eerdere onderzoeken werd nog uitgegaan van maximaal 1100 tot 1200 bevers. De provincie Limburg laat onderzoek doen naar de knaagdieren om een beter beeld te krijgen van de populatie en het beverbeleid mogelijk aan te scherpen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Rondom de huldiging van PSV in Eindhoven zijn zeventien mensen aangehouden. Volgens de politie werden zij verspreid over de dag en de avond opgepakt voor onder meer het afsteken van vuurwerk, vernieling, het overtreden van een gebiedsverbod, belediging en mishandeling. Een aantal van hen zit nog vast voor verhoor.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het praktijkonderwijs zucht onder de grote hoeveelheid zij-instromers die jaarlijks vanuit het vmbo en schakelklassen overstappen. Dat meldt de Sectorraad Praktijkonderwijs in een jaarlijks rapport. De zij-instroom heeft een negatief effect op de dynamiek in klassen en zorgt voor grote werkdruk bij docenten en begeleiders.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het advocatenechtpaar Geert-Jan en Carry Knoops moet een deel van de advocatenkosten terugbetalen aan een ex-cliënt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam woensdag bepaald. Het gaat om iets meer dan 95.000 euro.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland, Shahin Sultany Taied, zegt namens die groep dat hij blij is met het tijdelijke staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. "Wij zijn voor vrijheid en vrede. Shahs en mullahs in Iran willen doorgaan met de oorlog, wij niet."
2 uur geleden