Poetin en Xi benadrukken goede onderlinge relatie tijdens overleg
MOSKOU (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - De Russische president Vladimir Poetin en de Chinese leider Xi Jinping hebben tijdens een videogesprek de uitstekende relatie tussen hun landen benadrukt. De twee landen hebben in toenemende mate een gespannen relatie met het Westen, maar de onderlinge samenwerking is volgens Poetin een voorbeeld voor de rest van de wereld.
In westerse hoofdsteden klinkt momenteel kritiek op de Russische troepenopbouw bij Oekraïne en de mensenrechtensituatie in China. De twee landen waren vorige week ook niet welkom op een democratietop van de Amerikaanse president Biden, waar Nederland wel aan meedeed.
Meerdere landen, waaronder Verenigde Staten, hebben ook al aangekondigd de Olympische Spelen in Beijing deels te boycotten door er geen toppolitici heen te sturen. Poetin verzekerde zijn "goede vriend" Xi in het gesprek dat hij in elk geval wel komt. "In februari kunnen we elkaar eindelijk persoonlijk ontmoeten in Beijing."
Veiligheidsbelangen
Xi zei op zijn beurt dat China en Rusland vaker samen moeten optrekken om elkaars veiligheidsbelangen te waarborgen. De Chinese leider vertelde zijn ambtsgenoot dat "bepaalde internationale krachten" zich onder het mom van democratie proberen te bemoeien met de interne aangelegenheden van hun landen.
Het gesprek duurde volgens het Kremlin ongeveer anderhalf uur. Een topadviseur van Poetin stelde dat de leiders vonden dat de relatie tussen hun landen "een ongekend hoog niveau heeft bereikt".
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.
3 uur geledenDERBY (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn zaterdagavond zwaargewond geraakt toen een auto inreed op voetgangers in de Britse stad Derby. De politie heeft een man gearresteerd.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De Russische haven van Oest-Loega heeft opnieuw schade opgelopen door een Oekraïense droneaanval. Dat meldt de gouverneur van Leningrad, die stelt dat tientallen onbemande toestellen zijn neergehaald boven het gebied.
5 uur geleden