Poetin binnenkort weer in gesprek met Erdogan over Zwarte Zee
MOSKOU/KAZAN (ANP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin voorgesteld weer te gaan overleggen over de mogelijkheden de Zwarte Zee veilig te maken voor vrachtschepen ondanks de oorlog aan de noordelijke oevers. Poetin zei vrijdag dat Erdogan hem deze week tijdens de top van de BRICS in Kazan (Rusland) voorstellen heeft overhandigd en dat hij die gaat bestuderen.
Poetin beklemtoonde dat zijn regering nooit heeft geweigerd dergelijke initiatieven te overwegen. VN-chef António Guterres heeft in Kazan ook met Poetin gesproken over de scheepvaart op de Zwarte Zee. De oorlogvoerende landen Oekraïne en Rusland zijn beide belangrijke exporteurs van onder meer graan en kunstmest en veel landen zijn van die export afhankelijk voor hun eigen voedselvoorziening.
Turkije en de Verenigde Naties regelden eerder al een deal met Oekraïne en Rusland, ook wel Zwarte Zee-graaninitiatief genoemd, voor veilig verkeer van vrachtschepen van Oekraïne naar de Turkse Bosporus en dan de wereldmarkten. Na een jaar zette Rusland in juli 2023 een punt achter die overeenkomst, omdat het vindt dat de eigen export van landbouwproducten door sancties ernstig wordt belemmerd, terwijl het met de deal wel meewerkte aan de export vanuit Oekraïne.
Poetin beklemtoonde dat hij geen extra concessies gaat doen in een nieuwe deal. Hij wees er ook op dat volgens hem Oekraïne al twee keer een voorstel van Rusland voor een wapenstilstand heeft afgewezen.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Het Rode Kruis werkt samen met Hamas bij het zoeken naar de lichamen van overleden gijzelaars, meldden Israëlische media. Dat zou de hulporganisatie onder andere doen in een gebied in Gaza dat onder controle staat van het Israëlische leger.
1 uur geledenPORT OF SPAIN (ANP/AFP) - Een Amerikaans oorlogsschip is aangekomen in Port of Spain, de hoofdstad van Trinidad en Tobago. Dat eiland ligt vlak voor de kust van Venezuela, te midden van hoog oplopende spanningen tussen dat land en de Verenigde Staten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Netanyahu heeft benadrukt dat alleen Israël bepaalt welke landen zich mogen aansluiten bij een geplande internationale vredesmacht in Gaza. De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio zei vrijdag dat hij hoopt dat de vredesmacht er snel komt om toezicht te houden op het staakt-het-vuren in Gaza. Dit zal naar verwachting een coalitie van voornamelijk Arabische en islamitische mogendheden zijn die troepen gaan inzetten in het gebied.
3 uur geledenAL-FASHIR (ANP/RTR) - De Soedanese paramilitaire groep Rapid Support Forces (RSF) claimt het hoofdkwartier van het leger in de westelijke stad Al-Fashir te hebben ingenomen. Al-Fashir is het laatste bolwerk in de regio Darfur dat het regeringsleger nog in handen heeft. De krijgsmacht heeft het verlies van de basis nog niet bevestigd.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse politie heeft twee verdachten opgepakt voor de geruchtmakende juwelenroof uit het Louvre. Dat bevestigen de autoriteiten na berichtgeving van de krant Le Parisien. Zij zouden deel uitmaken van de groep van vier personen die vorige week het museum in Parijs binnendrong met een verhuislift.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft met succes de nieuwe Boerevestnik-kruisraket getest, meldt president Vladimir Poetin. Volgens hem kan die "onoverwinnelijke" nucleair aangedreven raket elk luchtverdedigingssysteem ontwijken.
6 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De Koerdische militante beweging PKK trekt al haar troepen terug uit Turkije, het land waar ze decennialang tegen vocht voor een eigen staat. De PKK besloot eerder dit jaar al zichzelf op te heffen en is momenteel bezig te ontwapenen.
8 uur geleden