Poetin benoemt nieuwe gouverneur opstandige regio
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft maandag een nieuwe waarnemend gouverneur benoemd tot het hoofd van de Russische oostelijke regio Chabarovsk. De vorige gouverneur, Sergej Foergal, werd anderhalve week geleden opgepakt op verdenking van betrokkenheid bij meerdere moorden. Zijn arrestatie leidde tot een golf van protesten,
Zaterdag gingen in de 600.000 inwoners tellende stad Chabarovsk nog tienduizenden mensen de straat op. De 50-jarige Foergal ontkent dat hij iets te maken heeft met de moorden op zakenlieden vijftien jaar geleden. Zijn rechtse Liberaal-Democratische Partij (LDPR) noemt de zaak politiek gemotiveerd. Foergal won in 2018 de verkiezingen nadat hij een rivaal van de regerende pro-Kremlinpartij Verenigd Rusland had verslagen.
Poetin haalde maandag Foergal formeel uit zijn functie en benoemde Michail Degtjarjov, ook een LDPR-lid, als waarnemend hoofd van de regio. Dat staat in een decreet dat op de website van het Kremlin is gepubliceerd.
Protesten
De protesten tegen de arrestatie van Foergal duren nu al meer dan een week. De omvang ervan is ongewoon voor regio's in Rusland, evenals het feit dat de autoriteiten nog niet hebben opgetreden tegen de actievoerders.
In september volgend jaar zijn er regionale verkiezingen. Dan kunnen de inwoners weer een nieuwe gouverneur kiezen, aldus de Russische verkiezingscommissie.
Meer uit Buitenland
SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne krijgt hoe dan ook een lening van 90 miljard euro van de EU, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De lening is eind december door 27 EU-regeringsleiders goedgekeurd. "Zij hebben hun woord gegeven. Dit woord kan niet worden gebroken", benadrukte Von der Leyen dinsdag op een persconferentie in Kyiv. "We hebben verschillende opties en die zullen we gebruiken", zei de politica zonder andere opties te noemen.
4 uur geleden