Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Plasticproductie minder door hoge olieprijs

Plasticproductie minder door hoge olieprijs

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De productie van plastic wordt geraakt door de oplopende olieprijzen. Zo heeft in Azië een groot aantal petrochemische producenten, die grondstoffen maken voor kunststoffen, de productie verlaagd. Volgens handelaren in de regio gaat het in sommige gevallen om een beperking van de productie tot 80 procent van grondstoffen die gebruikt worden in allerlei zaken zoals speelgoed en auto-interieurs.

De plasticindustrie heeft last van een aantal factoren die de productie in de weg zitten. Zo stijgen de prijzen van ruwe olie. Daarnaast is er onzekerheid van de leveringen van nafta, een belangrijke grondstof voor kunststoffen, uit Rusland. Door de problemen is de productie van grondstoffen voor plastics in zogeheten kraakinstallaties in Zuid-Korea, Taiwan en Maleisië al veel minder.

Veel petrochemische fabrieken schorten ook hun aankopen van grondstoffen uit Rusland op. Ze aarzelen ook om ruwe olie in te slaan tegen de huidige hoge prijzen. Ook omdat hun eindproducten pas over een week of zes klaar zullen zijn en er in de tussentijd nog een hoop kan veranderen.

Vrachttarieven

De huidige hoge vrachttarieven maken de problemen nog groter. Die zorgen er ook voor dat bedrijven hun activiteiten nu stopzetten omdat ze geen grote verliezen willen riskeren. De winstmarges op producten als ethyleen en propyleen, die worden gebruikt om kunststoffen te maken, waren al laag en zijn verder gekrompen sinds de Russische invasie in Oekraïne.

Ook in Nederland staan een aantal naftakrakers zoals bij Shell in Moerdijk en Sabic in Geleen. Een woordvoerster van Sabic zegt in een reactie dat de installaties in Nederland nog volgens de normale planning draaien. Wel merkt het bedrijf dat de markten volop in beweging zijn en dat het bedrijf de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten houdt. Daarover is ook contact met klanten en andere partijen.

De kraakinstallatie van Shell is momenteel in onderhoud, maar draait ondertussen nog wel. Shell wil niet ingaan op vragen over de capaciteit omdat dit concurrentiegevoelige informatie is.

Meer uit Financieel

ABN AMRO ziet juridische kwetsbaarheden in nieuwe box 3-stelsel

AMSTERDAM (ANP) - Het kabinetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel is op meerdere punten juridisch en praktisch kwetsbaar. Dat zeggen de vermogensexperts Tjarko Denekamp en Peter Beets van ABN AMRO.

30 minuten geleden
Nieuwe AI-tool jaagt Amerikaanse beleggers de stuipen op het lijf

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.

2 uur geleden
OpenAI wil farmaceuten steunen bij ontwikkeling nieuwe medicijnen

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.

3 uur geleden
VS sluiten deze week tot 11 grote deals over zeldzame aardmetalen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.

4 uur geleden
Ook Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart weer door het Suezkanaal

HAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.

4 uur geleden
Novo Nordisk waarschuwt voor lagere verkopen door concurrentie

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.

5 uur geleden
Wolters Kluwer en RELX onderuit op Damrak om AI-tool Anthropic

AMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.

6 uur geleden