Planbureau: snel opleveren flexwoningen komt amper van de grond
DEN HAAG (ANP) - De plannen om tijdelijke woningen snel neer te zetten om de dringende woningnood terug te dringen mislukken. Dat komt volgens het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) door een personeelsgebrek en een "te grote investeringsonzekerheid".
"Meerdere flexibele-woonprojecten komen daardoor niet snel, of zelfs helemaal niet van de grond", stelt het PBL vast na onderzoek. De overheid wil dat er 15.000 zogeheten flexwoningen per jaar bijkomen voor urgent woningzoekenden. Dit zijn woningen die tijdelijk bestaan, of vaste woningen die verhuurd worden onder een tijdelijk contract. Het idee is dat hiermee sneller woonplekken worden gerealiseerd dan via het bijbouwen van reguliere woningen.
Het PBL wijst echter op verschillende praktische belemmeringen. Zo kost het vinden van een geschikte locatie veel tijd en moeite. Bovendien moeten nieuwbouwprojecten soms lang wachten op water- en elektra-aansluitingen. "Daarnaast zijn tijdelijke woningen vaak een onzekere investering, omdat niet duidelijk is hoelang de woningen zullen meegaan, of ze verplaatst kunnen worden en waarheen dan. Dat maakt dat voor vrijwel elk flexwoonproject een zoektocht naar investeerders nodig is die de risico’s willen dragen", aldus de onderzoekers.
Ook de beperkte personele capaciteit bij gemeenten en corporaties kan volgens het Planbureau een probleem vormen. "De inzet van mensen op de realisatie van tijdelijke projecten kan ten koste gaan van tijd en aandacht voor de realisatie van permanente woningbouw."
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Transavia komt met een grootschalig bezuinigingsprogramma in een poging de winst op te krikken. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door De Telegraaf.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog niet duidelijk hoeveel diesel EU-landen gaan vrijgeven uit hun noodvoorraden, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De G7-landen maakten vrijdag bekend de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden op de markt te brengen, in de hoop daarmee energieprijzen omlaag te krijgen. Dat gebeurde op aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die dreigde met exportverboden op Amerikaanse diesel naar Frankrijk en Duitsland.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland noemt schadeclaims voor het annuleren van bestelde oorlogsschepen ongegrond. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen bijna 4,7 miljard euro eist van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Mollie komt met een nieuwe methode om producten en diensten op het internet te kopen. Daarmee zet het een directe concurrent van iDEAL en diens opvolger Wero in de markt. Mollie bevestigt dat zijn service geen kopersbescherming biedt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wero.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
6 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
7 uur geleden