Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips zet weer honderden miljoenen opzij, nu voor schadeclaim VS

Philips zet weer honderden miljoenen opzij, nu voor schadeclaim VS

AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft 575 miljoen euro apart gezet voor een mogelijke schadeclaim in de Verenigde Staten in verband met de terugroepactie voor slaapapneu-apparaten. Daar zijn patiënten bezig een massaclaimzaak op te zetten. Eerder maakte Philips al zo'n miljard euro vrij voor de terugroepactie zelf.

Philips zegt zelf inmiddels meer dan 95 procent van de te vervangen apparaten en reparatiekits te hebben geproduceerd. De "overgrote meerderheid" van die apparaten is inmiddels aan patiënten en leveranciers als thuiszorgbedrijven geleverd. Dat zou gaan om vrijwel alle slaapapneu-apparaten. Philips moet nu nog vooral beademingsapparatuur vervangen.

De voorziening die Philips nu getroffen heeft, gaat alleen over een massaclaim voor economische schade. Daarnaast is een massaclaim begonnen waarbij mensen de kosten voor extra medische controles willen verhalen die nodig zijn door de blootstelling aan de slaapapneu-apparaten van Philips. Daar kon isolatieschuim afbrokkelen wat mogelijk kankerverwekkend kon zijn. Ook loopt er nog een massaclaim voor geleden schade.

Goedkeuring

Philips waarschuwt dat er ook nog een goedkeuring moet komen van de Amerikaanse toezichthouder FDA om de apneu-apparaten weer opnieuw te gaan maken en aanbieden. Daar kunnen nog allerlei voorwaarden aanzitten, die ook kosten met zich meebrengen. Maar dat is zo onzeker dat het bedrijf daar nog geen geld voor uit heeft getrokken.

Niet alleen de voorziening voor de mogelijke schadeclaim, door Philips aangeduid als "een belangrijke stap", drukte op de resultaten. Ook voor de door topman Roy Jakobs geplande reorganisaties, waarbij in totaal 10.000 banen verloren gaan, zette Philips geld opzij. Inmiddels is al ongeveer de helft van die banen geschrapt.

Echografie-apparaten

De omzet van Philips ging in het eerste kwartaal omhoog naar zo'n 4,2 miljard euro. Vooral de tak die echografie-apparaten en scanners maakt voerde de omzet op door minder problemen in de leveringsketen. Ook de omzet van apparaten waarmee in het ziekenhuis patiënten in de gaten gehouden kunnen worden, steeg.

Maar producten voor slaap- en ademhaling, zoals slaapapneu-apparaten, drukten op de resultaten. Van consumentengezondheidsproducten als elektrische tandenborstels en scheerapparaten werden er ook minder verkocht dan een jaar eerder.

Philips' winst voor rentebetalingen, belastingen en afschrijvingen, groeide naar 359 miljoen euro. Door alle afschrijvingen was er echter een nettoverlies van 583 miljoen euro.

Meer uit Financieel

Omzet detailhandel bijna 3 procent omhoog in mei

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse detailhandel is in mei met 2,9 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume was 2,3 procent hoger.

3 minuten geleden
Nederlandse economie groeit met 0,2 procent in eerste kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie is in het eerste kwartaal van 2026 met 0,2 procent gegroeid ten opzichte van het vierde kwartaal van 2025. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in een nieuwe raming. Daarmee pakte de economische groei bij nader inzien iets hoger uit dan eerder gemeld.

7 minuten geleden
VS schrappen buitenlandse beperkingen op AI-modellen Anthropic

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering heeft de buitenlandse beperkingen voor de krachtigste AI-modellen van Anthropic geschrapt. Dat meldt het AI-bedrijf in de nacht van dinsdag op woensdag. De regering van president Donald Trump had het gebruik van de applicaties voor buitenlandse gebruikers eerder verboden, omdat dat de nationale veiligheid in gevaar zou brengen.

1 uur geleden
Trump meldt zeker 1,2 miljard dollar inkomsten uit crypto in 2025

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in 2025 naar eigen zeggen minstens 1,2 miljard dollar (1,05 miljard euro) verdiend met activiteiten rond crypto en memecoins. Dit blijkt uit zijn recentste jaarlijkse opgave van financiële belangen.

1 uur geleden
Nike presteert beter dan verwacht ondanks zwakte in China

BEAVERTON (ANP/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike heeft in het afgelopen kwartaal een hogere winst en omzet geboekt dan analisten hadden verwacht, ondanks opnieuw tegenvallende verkopen op de belangrijke Chinese markt. Dit wijst erop dat het herstelplan van topman Elliott Hill voorzichtig vruchten begint af te werpen.

8 uur geleden
Wall Street rondt eerste halfjaar af met stevige winst

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog, na de stevige winsten een dag eerder. De toonaangevende Dow-Jonesindex eindigde opnieuw op een recordniveau. Het is ook de laatste handelsdag van het tweede kwartaal en de eerste helft van dit jaar. Wall Street heeft in die periodes flinke koerswinsten behaald, ondanks de onrust door de oorlog in het Midden-Oosten.

8 uur geleden
Farmers Defence Force peilt draagvlak voor mogelijke actie

DEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force gaat bij boeren peilen of er draagvlak is voor actie en hoeveel mensen willen meedoen, zegt Mark van den Oever, voorman van de boerenactiegroep. Daarna wordt bepaald hoe en wanneer de actie eruitziet, zei hij dinsdag in een vlog.

8 uur geleden