Philips verliest fors in Amsterdam op beweeglijke beursdag
AMSTERDAM (ANP) - Medisch-technologisch concern Philips is vrijdag met een aanzienlijk verlies geëindigd op de aandelenbeurs van Amsterdam. De Amerikaanse toezichthouder FDA is ontevreden over een eerder onderzoek naar de mogelijke gevolgen voor de gezondheid van het defect aan miljoenen Philips-apparaten voor apneupatiënten. De AEX-index bewoog sterk op en neer en eindigde met een duidelijke winst.
Philips verloor bijna 7 procent. De FDA wil dat het bedrijf extra tests laat uitvoeren met de types slaapapneu-apparaten die massaal werden teruggeroepen wegens afbrokkelend isolatieschuim. Op basis van de resultaten van een eerder extern onderzoek meldde Philips dat de gevolgen voor de gezondheid waarschijnlijk klein zijn.
De algehele stemming van beleggers hing onder andere samen met het Amerikaanse banenrapport. Dat wees op een veel sterkere toename van het aantal banen in de Verenigde Staten dan verwacht.
Sterke arbeidsmarkt
Aanvankelijk zorgde het nieuws voor verliezen op de aandelenbeurzen in New York, die ook de Amsterdamse AEX omlaag drukten. Een sterke arbeidsmarkt zou de Amerikaanse koepel van centrale banken, de Federal Reserve, namelijk meer ruimte geven voor het verder verhogen van de rente.
Toch sloot de AEX 0,7 procent hoger op 726,70 punten, nadat ook op Wall Street weer winsten te zien waren. De MidKap won 1,2 procent tot 815,86 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 1,1 procent.
Elektrische bestelbusjes
Volvo steeg in Stockholm 1,1 procent en Renault 1,9 procent in Parijs. De Zweedse vrachtwagenfabrikant gaat samen met de Franse automaker elektrische bestelbusjes maken, zo kondigden ze aan.
De olieprijzen stegen in de avond weer licht, na een sterke daling de afgelopen dagen. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent meer waard op 82,72 dollar en Brentolie steeg ook 0,5 procent, tot 84,51 dollar. Ook de Europese gasprijzen liepen iets op na de aankondiging van nieuwe stakingen in lng-fabrieken in Australië.
Shell
Olieconcern Shell won bijna 2 procent in Amsterdam. Branchegenoten BP en TotalEnergies stegen in Londen en Parijs tot 1,3 procent.
De euro was 1,0596 dollar waard, tegen 1,0535 dollar bij het slot van de Europese handel donderdag.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
16 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
16 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
17 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
19 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
19 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
21 uur geleden