Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips: merendeel slaapapneu-apparaten wel degelijk veilig

Philips: merendeel slaapapneu-apparaten wel degelijk veilig

AMSTERDAM (ANP) - Het merendeel van de door problemen geplaagde slaapapneu-apparaten van Philips was wel degelijk veilig. Dat concludeert Philips op basis van uitgebreid onderzoek. Vorig jaar bracht het concern ook al voor de onderneming gunstige testresultaten naar buiten rond de slepende en dure kwestie, nu heeft Philips een nieuwe update.

De problemen met de slaapapneu-apparaten hebben betrekking op isolatieschuim in de machines. Dat kon afbrokkelen of chemische stoffen afgeven na contact met bepaalde schoonmaakmiddelen. Maar Philips stelt dat tot nu toe uit het onderzoek naar voren is gekomen dat de risico's binnen de veiligheidslimieten vallen.

Topman Roy Jakobs spreekt van "goed nieuws voor de patiënten die de apparaten hebben gebruikt". Zij kunnen er volgens hem nu gerust op zijn dat de apparaten veilig waren. Ook de Apneu Patiëntenvereniging is opgelucht over de uitkomst.

Testresultaten

De testresultaten hebben betrekking op ongeveer 95 procent van de geleverde apparaten. Als de apparaten niet waren schoongemaakt met ozon, dan waren er volgens Philips geen veiligheidsrisico's. En ongeacht welk schoonmaakmiddel is gebruikt, kan het zorgtechnologiebedrijf ook al voor ongeveer twee derde van de apparaten, namelijk de eerste generatie zogeheten Dreamstation-apparaten, zeggen dat ze weliswaar kapot konden gaan maar dat er dan geen gevaar ontstond voor de gezondheid van gebruikers.

In totaal moest Philips wereldwijd 5,5 miljoen slaapapneu- en beademingsapparaten vervangen. Dat is in 4,3 miljoen gevallen ook al gebeurd. In Nederland gaat het om bijna 100.000 apparaten. Jakobs geeft aan dat het testen komende tijd nog verder gaat. Later dit jaar hoopt Philips ook resultaten voor de beademingsapparaten te publiceren. De eerste cijfers daarvoor zien er volgens hem "bemoedigend" uit.

Kosten terugroepactie

Voor de hele terugroepactie moest het bedrijf al zo'n miljard euro vrij maken. Philips heeft in april ook 575 miljoen euro apart gezet voor een mogelijke schadeclaim in de Verenigde Staten in verband met de terugroepactie voor slaapapneu-apparaten. Daar zijn patiënten bezig een massaclaimzaak op te zetten.

Er spelen daarnaast nog meer claims en de kosten van de affaire kunnen dus nog verder oplopen. In de VS wordt volgens Philips ook vaker schoongemaakt met ozon, iets wat bijvoorbeeld in Nederland helemaal niet gebruikelijk zou zijn. Toch heeft de onderneming al eerder aangegeven dat ook veel meldingen binnengekomen zijn over apparaten waarvan na controle bleek dat het bewuste schuim helemaal niet was losgeraakt.

Meer uit Financieel

Trump komt met medicijnheffing van 100 procent, niet voor EU

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump voert een importheffing van 100 procent in op gepatenteerde medicijnen en farmaceutische ingrediënten. Voor farmaceutische producten uit de Europese Unie en een aantal andere landen geldt een veel lager tarief, van 15 procent.

24 minuten geleden
Reders: stel veiligheid scheepvaart voorop bij bijdrage Hormuz

ROTTERDAM (ANP) - Nederland moet bij een eventuele militaire bijdrage aan het openen van de Straat van Hormuz de veiligheid van schepen en zeevarenden vooropstellen. Dat stelt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) in reactie op de Nederlandse bereidheid mee te doen aan een missie voor vrije doorvaart in de zeestraat bij Iran.

1 uur geleden
Ratingbureaus positiever over Praxis-moeder, zien wel risico's

AMSTERDAM (ANP) - Ratingbureaus zijn iets positiever geworden over het moederbedrijf van doe-het-zelfketens Praxis en Brico, maar zien nog altijd risico's. Deze onderneming, Maxeda, kwam onlangs onder financiële druk te staan en sloot een overeenkomst met schuldeisers.

2 uur geleden
Reuters: VS willen heffingen voor producten met staal verlagen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan importheffingen op producten gemaakt met staal en aluminium te verlagen, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Naar verwachting komt president Donald Trump snel met een bekendmaking over deze heffingen, mogelijk al donderdag.

3 uur geleden
VS steunen Panama na Chinese acties tegen schepen

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten staan vierkant achter Panama en kijken ernaar uit "om de economische samenwerking met deze belangrijke partner te verstevigen". Dat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio in reactie op het nieuws dat China Panamese schepen zou vasthouden.

4 uur geleden
Beurs Amsterdam beperkt verlies na opmerking Iraanse minister

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden verlies gesloten. De AEX-index drong een deel van de eerdere verliezen terug. Mogelijk dat uitlatingen van de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor enig optimisme zorgden. Hij zei met Oman te werken aan een protocol voor het monitoren van het scheepsverkeer in de Straat van Hormuz.

4 uur geleden
VS in beroep tegen uitspraak over banden met AI-bedrijf Anthropic

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering gaat in beroep tegen de uitspraak van de rechter dat de overheid haar banden met Anthropic voorlopig niet mag verbreken. Het AI-bedrijf stapte een maand geleden naar de rechter om een besluit van het Pentagon aan te vechten om het bedrijf als een risico voor de toeleveringsketen aan te merken.

5 uur geleden