Philips koploper in lagere AEX na nieuwe ontslagronde
AMSTERDAM (ANP) - Philips was maandag veruit de sterkste stijger in de AEX-index, die een verlies liet zien. Het zorgtechnologieconcern, dat kampt met de gevolgen van een grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten, liet bij de presentatie van de jaarcijfers weten wereldwijd de komende jaren nog eens 6000 banen te schrappen. De ontslagen komen bovenop de eerdere aangekondigde ontslagronde van 4000 banen.
In Nederland verdwijnen dit jaar 1100 banen bij Philips, bovenop het eerder aangekondigde verlies van 400 banen. De ontslagronde is onderdeel van een nieuwe groeistrategie. Die moet tegen 2025 leiden tot een omzetgroei van zo'n 5 procent. In het afgelopen kwartaal boekte het concern een omzet van 5,4 miljard euro en een nettoverlies van 105 miljoen euro. Philips presteerde daarmee beter dan verwacht en het aandeel werd dik 5 procent hoger gezet.
De AEX noteerde in de ochtendhandel 1 procent lager op 743,21 punten. De MidKap daalde 0,8 procent tot 1006,38 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 0,5 procent.
Unilever
Techinvesteerder Prosus (min 5 procent) kampte met stevige koersverliezen in de Chinese techsector en was de grootste daler in de AEX. Zo verloor Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, dik 7 procent in Hongkong. Verlichtingsbedrijf Signify volgde met een min van 2 procent. Vrijdag won Signify nog 5,5 procent na goed ontvangen kwartaalresultaten.
Unilever won 0,6 procent. Het levensmiddelenconcern krijgt weer een Nederlander als topman. Hein Schumacher, de huidige baas van zuivelbedrijf FrieslandCampina, neemt in juli het roer over van de Brit Alan Jope.
ASML
Chipmachinemaker ASML verloor 2,4 procent. Persbureau Bloomberg meldde vrijdagavond dat Nederland, de VS en Japan een akkoord hebben bereikt over beperkingen van de export van chiptechnologie naar China. ASML liet in een reactie weten vooralsnog geen reden te zien om zijn groeiverwachting voor dit jaar los te laten.
In Dublin zakte Ryanair 1,3 procent. De Ierse budgetmaatschappij boekte afgelopen kwartaal weer winst na een verlies in dezelfde periode een jaar eerder. Het bedrijf bevestigde daarnaast zijn eerder deze maand verhoogde winstverwachting voor het hele jaar.
RTL
Mediaconcern RTL Group won 0,4 procent. De fusie van de Nederlandse tak van RTL en Talpa van John de Mol gaat niet door. De samenvoeging van de twee televisiebedrijven krijgt geen goedkeuring van de toezichthouder ACM.
De euro was 1,0879 dollar waard, tegen 1,0859 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,8 procent minder op 79,03 dollar. Brentolie werd ook 0,8 procent goedkoper, op 85,98 dollar per vat.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/AFP/RTR) - De economie van Japan, de op drie na grootste ter wereld, is in het eerste kwartaal van 2026 sterker gegroeid dan verwacht. De groei werd gestuwd door een sterke export en binnenlandse consumptie. Het groeicijfer geeft echter nog niet de volledige impact weer van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon.
4 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
9 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
14 uur geleden