Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Philips grote winnaar op Damrak, AEX zakt door rentezorgen

Philips grote winnaar op Damrak, AEX zakt door rentezorgen

AMSTERDAM (ANP) - Philips was maandag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs dankzij goed ontvangen kwartaalresultaten. Het zorgtechnologieconcern, dat kampt met de gevolgen van een grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten, kondigde daarnaast aan wereldwijd de komende jaren 6000 banen te schrappen. De ontslagen komen bovenop een eerdere ontslagronde van 4000 banen.

In Nederland verdwijnen dit jaar 1100 banen bij Philips. De ontslagronde is onderdeel van een nieuwe strategie, die tegen 2025 moet leiden tot een omzetgroei van zo'n 5 procent. In het afgelopen kwartaal boekte Philips een omzet van 5,4 miljard euro en een nettoverlies van 105 miljoen euro. Het bedrijf presteerde daarmee beter dan verwacht en het aandeel werd beloond met een koerswinst van bijna 7 procent.

De stemming op de Europese markten was echter negatief. Beleggers lijken geen risico te nemen voorafgaand aan de rentebesluiten in de VS en Europa later deze week. De AEX noteerde rond het middaguur 1,3 procent in het rood op 740,86 punten. De MidKap zakte 1,2 procent tot 1002,29 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,6 procent. De DAX in Frankfurt daalde 0,7 procent, na een onverwachte krimp van de Duitse economie in het laatste kwartaal van 2022.

Chipbedrijven

Techinvesteerder Prosus (min 6,5 procent) kampte met stevige koersverliezen in de Chinese techsector en was de grootste daler in de AEX. Zo verloor Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, bijna 7 procent in Hongkong.

Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep. Persbureau Bloomberg meldde vrijdagavond dat Nederland, de VS en Japan een akkoord hebben bereikt over beperkingen van de export van chiptechnologie naar China. Chipmachinemaker ASML liet in een reactie weten vooralsnog geen reden te zien om zijn groeiverwachting voor dit jaar los te laten. ASML verloor desondanks 3,5 procent. ASMI en Besi raakten tot 4,5 procent kwijt.

Ryanair

Unilever behoorde tot de schaarse stijgers en won 0,5 procent. Het levensmiddelenconcern krijgt weer een Nederlander als topman. Hein Schumacher, de huidige baas van zuivelbedrijf FrieslandCampina, neemt in juli het roer over van de Brit Alan Jope.

In Dublin zakte Ryanair 2 procent. De Ierse budgetmaatschappij handhaafde zijn winstverwachting voor het hele boekjaar na een recordwinst in het afgelopen kwartaal. Wel denkt het bedrijf in het huidige kwartaal een verlies te lijden.

De euro was 1,0908 dollar waard, tegen 1,0859 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 79,57 dollar. Brentolie werd een fractie duurder op 86,67 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Dieprode cijfers voor beurzen New York, Nasdaq keldert

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.

5 uur geleden
FT: Meta overweegt aandelenverkoop van tientallen miljarden

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.

6 uur geleden
Bloomberg: grote vraag naar aandelen SpaceX bij beursgang

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.

8 uur geleden
AEX sluit met verlies, betalingsverwerker Adyen grootste daler

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.

9 uur geleden
Anthropic pleit voor 'pauzeknop' bij ontwikkeling van AI

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.

10 uur geleden
Europese nieuwsbedrijven klagen Google aan om technologiemisbruik

AMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.

11 uur geleden
Sportmerk Lululemon keldert op Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.

11 uur geleden