Philips grote winnaar op Damrak, AEX zakt door rentezorgen
AMSTERDAM (ANP) - Philips was maandag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs dankzij goed ontvangen kwartaalresultaten. Het zorgtechnologieconcern, dat kampt met de gevolgen van een grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten, kondigde daarnaast aan wereldwijd de komende jaren 6000 banen te schrappen. De ontslagen komen bovenop een eerdere ontslagronde van 4000 banen.
In Nederland verdwijnen dit jaar 1100 banen bij Philips. De ontslagronde is onderdeel van een nieuwe strategie, die tegen 2025 moet leiden tot een omzetgroei van zo'n 5 procent. In het afgelopen kwartaal boekte Philips een omzet van 5,4 miljard euro en een nettoverlies van 105 miljoen euro. Het bedrijf presteerde daarmee beter dan verwacht en het aandeel werd beloond met een koerswinst van bijna 7 procent.
De stemming op de Europese markten was echter negatief. Beleggers lijken geen risico te nemen voorafgaand aan de rentebesluiten in de VS en Europa later deze week. De AEX noteerde rond het middaguur 1,3 procent in het rood op 740,86 punten. De MidKap zakte 1,2 procent tot 1002,29 punten. De beurzen in Londen en Parijs verloren tot 0,6 procent. De DAX in Frankfurt daalde 0,7 procent, na een onverwachte krimp van de Duitse economie in het laatste kwartaal van 2022.
Chipbedrijven
Techinvesteerder Prosus (min 6,5 procent) kampte met stevige koersverliezen in de Chinese techsector en was de grootste daler in de AEX. Zo verloor Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, bijna 7 procent in Hongkong.
Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML stonden in de staartgroep. Persbureau Bloomberg meldde vrijdagavond dat Nederland, de VS en Japan een akkoord hebben bereikt over beperkingen van de export van chiptechnologie naar China. Chipmachinemaker ASML liet in een reactie weten vooralsnog geen reden te zien om zijn groeiverwachting voor dit jaar los te laten. ASML verloor desondanks 3,5 procent. ASMI en Besi raakten tot 4,5 procent kwijt.
Ryanair
Unilever behoorde tot de schaarse stijgers en won 0,5 procent. Het levensmiddelenconcern krijgt weer een Nederlander als topman. Hein Schumacher, de huidige baas van zuivelbedrijf FrieslandCampina, neemt in juli het roer over van de Brit Alan Jope.
In Dublin zakte Ryanair 2 procent. De Ierse budgetmaatschappij handhaafde zijn winstverwachting voor het hele boekjaar na een recordwinst in het afgelopen kwartaal. Wel denkt het bedrijf in het huidige kwartaal een verlies te lijden.
De euro was 1,0908 dollar waard, tegen 1,0859 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 79,57 dollar. Brentolie werd een fractie duurder op 86,67 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse huishoudens hebben vorig jaar de waarde van hun beleggingen zien stijgen door de hogere koersen op de aandelenmarkten. Volgens De Nederlandsche Bank (DNB) steeg de totale waarde van de particuliere investeringen in beleggingsfondsen, beursgenoteerde aandelen en obligaties over heel 2025 met bijna 8 procent tot 204,3 miljard euro.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen hebben preventief ongeveer honderd vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer. Dit bevestigt een woordvoerder van de luchthaven na berichtgeving door De Telegraaf. Het zijn volgens hem vooral Europese bestemmingen.
7 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.
8 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.
9 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.
11 uur geleden