Philips flink hoger op Damrak na eerste jaarwinst sinds 2021
AMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde dinsdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. Het zorgtechnologieconcern boekte vorig jaar meer winst dan kenners hadden verwacht. Philips hield de verkopen op peil ondanks de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump en verbeterde de winstgevendheid door kostenbesparingen.
Ook was het bedrijf minder geld kwijt dan in voorgaande jaren aan de grote terugroepactie voor slaapapneuapparaten en aanverwante rechtszaken. Philips boekte daardoor voor het eerst sinds 2021 een nettowinst. Het aandeel werd 10 procent hoger gezet.
De algehele stemming op het Damrak was terughoudend. De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 1001,67 punten. De MidKap klom een fractie tot 1010,86 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen daalden tot 0,3 procent. Parijs won 0,5 procent.
Shell
Dsm-firmenich (plus 3 procent) toonde herstel. Maandag zakte het voedings- en gezondheidsbedrijf nog ruim 5 procent na de verkoop van de tak voor ingrediënten en vitamines voor diervoeding aan investeerder CVC.
Shell daalde 0,1 procent na tegenvallende resultaten van concurrent BP (min 4 procent). De Britse olie- en gasproducent zag de winst afgelopen jaar flink dalen door de lagere olieprijzen en stopt met de inkoop van eigen aandelen. Ook wil BP in de komende jaren meer kosten besparen.
Vraag naar AI-chips
In de chipsector verwerkten beleggers omzetcijfers van TSMC. De grote Taiwanese chipfabrikant, een grote klant van de machines van ASML, zag de verkopen in januari met 37 procent stijgen dankzij de sterke vraag naar AI-chips. In Amsterdam verloor ASML 0,4 procent na het recente sterke koersherstel in de chipsector.
InPost won 0,1 procent. Het Poolse postkluisjesbedrijf won een dag eerder 13,5 procent na een overnamebod van een consortium onder leiding van investeerder Advent en pakketvervoerder FedEx.
Gucci
Wereldhave klom 1,8 procent. De vastgoedinvesteerder zag de huurinkomsten en het resultaat stijgen vorig jaar. Topman Matthijs Storm sprak van een "zeer succesvol jaar". Ook voor dit jaar rekent het bedrijf op groei en meer winst.
In Parijs steeg Kering 14 procent. Het Franse luxeconcern zag de omzet vorig jaar dalen. Vooral bij het Italiaanse modemerk Gucci staan de verkopen onder druk. Volgens topman Luca de Meo tonen de prestaties in 2025 echter niet "het ware potentieel van de groep". De Meo is sinds september de hoogste baas van Kering en presenteert in april zijn groeiplannen voor de toekomst.
Meer uit Financieel
MOUNTAIN VIEW (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald, maar zag de winst dalen. De opbrengsten van de divisie voor cloudactiviteiten namen het hardst toe, dankzij de grote vraag naar rekenkracht en toepassingen van kunstmatige intelligentie. Het nettoresultaat kreeg een knauw door verliezen op beleggingen door Google.
53 minuten geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
1 uur geledenWALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
4 uur geleden