Philips en Shell trekken AEX omlaag
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index werd donderdag omlaag getrokken door stevige koersverliezen van zwaargewichten Philips en Shell. De andere Europese beurzen lieten een gemengd beeld zien. Beleggers keken vooral uit naar de wekelijkse werkloosheidsaanvragen in de Verenigde Staten, die later op de dag naar buiten komen. Het herstel van de Amerikaanse arbeidsmarkt vormt naast de inflatie een belangrijke pijler voor het rentebeleid van de Federal Reserve. Ook wordt gewacht op de herziene groeicijfers van de Amerikaanse economie in het eerste kwartaal.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,6 procent lager op 707,18 punten. De MidKap klom 0,3 procent tot 1060,23 punten. De beurs in Frankfurt daalde 0,3 en Londen bleef vrijwel vlak. De CAC40-index in Parijs won 0,4 procent.
Zorgtechnologiebedrijf Philips viel uit de gratie bij beleggers en was hekkensluiter in de AEX met een min 2,4 procent. Shell verloor 1,2 procent. Het olie- en gasconcern verwacht in beroep te gaan tegen de uitspraak in een klimaatzaak tegen het bedrijf. De rechter in Den Haag dwong het concern per direct meer te doen om de uitstoot van CO2 terug te brengen. Verzekeraar Aegon en bank ING gingen aan kop met winsten tot 1,4 procent.
AMG
In de MidKap was metalengroep AMG (plus 2,7 procent) de sterkste stijger. Fagron sloot de rij met een min van 2,5 procent. Alychlo, het investeringsbedrijf van de Belgische miljardair Marc Coucke, heeft 3,6 miljoen aandelen van het apothekersbedrijf verkocht.
Biochemiebedrijf Avantium klom 4 procent. Het bedrijf krijgt van de Europese Unie zo'n 1,8 miljoen euro aan subsidie voor zijn technologieën om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Afvalverwerker Renewi kwam met beter dan verwachte resultaten en won dik 3 procent. Lucas Bols noteerde onveranderd. De drankenfabrikant werd afgelopen boekjaar hard getroffen door de sluiting van de horeca vanwege de coronapandemie en leed een miljoenenverlies.
Bayer
In Frankfurt raakte Bayer 4 procent kwijt. Het Duitse chemieconcern is er niet in geslaagd een Amerikaanse jury voor zich te winnen in de slepende zaak rond onkruidverdelger Roundup, dat kankerverwekkend zou zijn. Puma zakte 2 procent. Het Franse luxeconcern Kering, eigenaar van Gucci, schroefde zijn belang in het Duitse sportmerk verder terug. In Parijs steeg Airbus 6 procent. De vliegtuigbouwer wil de productie van het toestel A320 binnen twee jaar opvoeren tot boven het niveau van voor de coronacrisis.
De euro bleef vrijwel ongewijzigd op 1,2192 dollar. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent goedkoper op 65,65 dollar. Brentolie daalde 0,8 procent in prijs tot 68,32 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft een recordjaar achter de rug, ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij uit de Verenigde Arabische Emiraten wist een lichte daling van het aantal passagiers op te vangen met hogere opbrengsten per passagier.
16 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.
41 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
1 uur geledenLOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.
2 uur geleden