Philips eindigt als hekkensluiter in licht lagere AEX
AMSTERDAM (ANP) - Philips is op de laatste dag van de beursweek onderaan de AEX-index geëindigd met een verlies van 2,2 procent. Het medisch-technologisch concern bracht donderdag naar buiten een akkoord te hebben bereikt over schadevergoedingen voor klanten in de Verenigde Staten. Aanleiding zijn de defecte slaapapneu-apparaten, waarvan isolerend schuim kon afbrokkelen.
Philips maakte in 2021 bekend om die reden miljoenen apparaten wereldwijd te moeten terugroepen. Het bedrijf gaat gedupeerde Amerikaanse klanten nu minstens 448 miljoen euro aan vergoedingen betalen. De hoogte van het bedrag hangt onder andere af van het type apparaat. Begin dit jaar zette het bedrijf al 575 miljoen euro apart voor de geschatte kosten van deze schikking.
Verder bleef de stemming op het Damrak voorzichtig. Beleggers wachten op de rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Amerikaanse Federal Reserve. De vergadering van de ECB staat volgende week donderdag op de planning, waarbij verwacht wordt dat het rentetarief voor de tiende keer op rij zal worden verhoogd. Beleidsmakers van de Fed komen een week later bijeen. De hoop dat de Amerikaanse centrale bank zou stoppen met het verhogen van de rente nam deze week af, onder meer door de vrees dat hogere olieprijzen die inflatie verder zullen opdrijven.
De AEX-index stond aan het einde van de handelsdag 0,1 procent lager op 739,09 punten. De Midkap sloot 0,2 procent lager op 852,43 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs klommen tot 0,6 procent.
Heineken steeg 0,6 procent in de hoofdindex op Beursplein 5. Topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer sprak donderdag tijdens een conferentie van de Britse bank Barclays over een "heftige" zomer in Europa, waarin de regen in juli en augustus "heviger was" dan het bedrijf had verwacht.
In de MidKap daalde Air France-KLM 1,3 procent. Vakbonden hebben KLM donderdag een ultimatum gesteld. Gaat de luchtvaartmaatschappij niet in op hun eisen, dan legt het grondpersoneel van KLM het werk neer. De partijen kunnen het niet eens worden over afspraken voor een nieuwe cao voor circa 15.000 grondmedewerkers.
De euro was 1,0715 dollar waard, tegen 1,0706 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent meer op 87,65 dollar. Brentolie werd ook 0,9 procent duurder, op 90,75 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De wereldwijde markt voor bedrijfsfusies en overnames is dit jaar gestegen naar een totale waarde van 4,5 biljoen dollar, oftewel 4500 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times die zich baseert op cijfers van het Britse beursbedrijf LSE. Dat is het hoogste niveau sinds 2021 en een waardestijging van bijna 50 procent vergeleken met vorig jaar.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met kleine koersuitslagen begonnen. Wall Street is op tweede kerstdag in tegenstelling tot de Europese beurzen wel gewoon geopend voor de beurshandel, al zal die naar verwachting erg rustig verlopen omdat veel handelaren vrij zijn. De hoeveelheid aandelen die wordt verhandeld, ligt doorgaans een stuk lager dan normaal.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Honderden vluchten op de grote luchthavens van New York zijn geschrapt in verband met een grote sneeuwstorm. Er wordt verwacht dat er vanaf vrijdagmiddag tot en met zaterdag zware sneeuwval is in New York City en op Long Island, met een mogelijke ophoping van wel 20 centimeter sneeuw voordat de storm afneemt.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De kansen op werk voor werklozen in Duitsland zijn op een historisch dieptepunt, waarschuwt de directeur van de Bundesagentur für Arbeit. In opmerkingen die vrijdag werden vrijgegeven, vertelt Andrea Nahles aan nieuwssite web.de dat de Duitse arbeidsmarkt al enkele maanden stagneert en geen vooruitgang boekt.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland en Kazachstan hebben de eerste lancering onder hun gezamenlijke Baiterek-ruimteproject uitgesteld. De debuutlancering van de Russische Soejoz 5-raket wordt verschoven naar een nader te bepalen tijdstip om extra controles mogelijk te maken.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - China's uitgestrekte spoornet voor hogesnelheidstreinen heeft een totale operationele afstand van 50.000 kilometer bereikt met de opening van een nieuwe lijn op vrijdag. Daarmee is het netwerk, het langste ter wereld, inmiddels een vijfde langer dan de omtrek van de aarde.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse minister voor Digitale Zaken, Karsten Wildberger, staat open voor een verbod op sociale media voor kinderen, zoals dat in Australië is ingevoerd. "Ik zie daar veel voordelen in. Ik vind de vraag naar een leeftijdsbeperking meer dan gerechtvaardigd", zei hij tegen het Duitse persbureau dpa.
3 uur geleden