Philips daalt in nipt hogere AEX na resultaten
AMSTERDAM (ANP) - Philips behoorde maandag tot de dalers in de AEX-index op het Damrak, die een nipte winst liet zien na het zware verlies op vrijdag. Het zorgtechnologieconcern, dat al jaren kampt met een grote terugroepactie van zijn slaapapneu-apparaten en claims vanwege gezondheidsschade, boekte afgelopen kwartaal weer winst. Vorig jaar leed het concern nog een miljardenverlies vanwege de terugroepactie.
Dankzij de verbeterde prestaties schroefde Philips de verwachtingen voor de omzet en de winstgevendheid voor het hele jaar op. Topman Roy Jakobs wees daarbij wel op toenemende onzekerheden vanwege de geopolitieke spanningen. Analisten van investeringsbank Jefferies spraken van meevallende cijfers. Wel nam het aantal nieuwe orders voor het vijfde kwartaal op rij af. Het aandeel daalde 0,4 procent.
De beurzen bleven verder in de greep van de oorlog tussen Israƫl en Hamas en de oplopende rentetarieven. Ook komen later deze week nog veel grote bedrijven met resultaten en maakt de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag het rentebesluit bekend.
ASML
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent hoger op 717,18 punten. Vrijdag zakte de hoofdindex nog 1,6 procent. De MidKap daalde 0,2 procent tot 775,21 punten. De beurzen in Frankfurt en Londen verloren tot 0,3 procent. Parijs bleef onveranderd.
Dataleverancier RELX en chipmachinemaker ASML waren de sterkste stijgers in de AEX, met plussen van 0,7 procent. Verzekeraar NN Group stond onderaan met een min van 0,9 procent.
Koersdaling Basic-Fit
In de MidKap verloor Basic-Fit dik 2 procent. De fitnessketen zakte vrijdag bijna 9 procent na een tegenvallend kwartaalrapport. Analisten van investeringsbank Berenberg verlaagden hun koersdoel.
Ajax won 2,8 procent ondanks de tegenvallende sportieve prestaties van de beursgenoteerde voetbalclub. Ajax leed zondag tegen FC Utrecht de vierde nederlaag op rij en staat op zeventiende plaats in de eredivisie.
Volkswagen
Vivoryon steeg 7,8 procent. De biotechnoloog, die een alzheimermedicijn in ontwikkeling heeft, meldde een positieve uitkomst van een onafhankelijk veiligheidsonderzoek naar de omvang van de dosering in de klinische studies.
In Frankfurt zakte Volkswagen 1,7 procent. De Duitse autofabrikant kwam vrijdag nabeurs met een voorlopig kwartaalbericht, waarin de onderneming zijn prognose voor de winst verlaagde.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0583 dollar waard, tegen 1,0589 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent minder op 87,11 dollar. Brentolie werd 0,9 procent goedkoper op 91,31 dollar per vat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen na de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Iran. Hij riep Teheran woensdag op een nucleaire overeenkomst te sluiten, want anders zou het olierijke land militaire aanvallen riskeren.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
6 uur geleden